Rok szkolny 2018/2019

>>Inne lata szkolne<<


Październik

Halloween u przedszkolaków

Choć Halloween nie należy do polskiej tradycji i nie wszyscy lubią to święto, to warto nie denerwować się i potraktować je z przymrużeniem oka oraz uśmiechem. Już od samego rana 31 października dzieci z punktu przedszkolnego zaczęły świętować, przyszły poprzebierane za czarne kotki, czarownice, sympatyczne wampiry lub ukryły twarze za maskami. Podczas zajęć z języka angielskiego pani Małgosia zapoznała przedszkolaków z tradycją i zwyczajami związanymi z tym amerykańskim świętem. Następnie dzieci wykonały kilka prac plastycznych: dynię, duszki oraz stworki - potworki. Krótko mówiąc strachu było dużo ale wszyscy się dobrze bawili.

S. Słaba


do góry

Apel poświęcony papieżowi Św. Janowi Pawłowi II

31 października 2018 roku uczniowie klas starszych przygotowali uroczysty apel z okazji 40 rocznicy wyboru na papieża Św. Jana Pawła II i 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W tym roku obchodziliśmy XVIII Dzień Papieski, któremu towarzyszyło hasło „Promieniowanie ojcostwa”. Już samo sformułowanie hasła jest znamienne. Ma stanowić zaproszenie i znak tego, że poprzez Dzień Papieski docieramy do głębi nauczania Papieża Polaka, wczytując się w nie możemy głębiej zrozumieć wewnętrzne inspiracje, motywy, jakimi kierował się Papież Polak w swym życiu i działalności, jak pojmował świat. Jednocześnie możemy lepiej poznawać Boga, który jest naszym Ojcem.

Apel poświęcony Św. Janowi Pawłowi II został przygotowany przez uczniów z kl. V i VIII pod czujnym kierunkiem katechetki p. K. Smuga

S. Smuga


do góry

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dzień 29.09.2017 jest Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci, a czytanie na głos pobudza ich wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację.

Nasza szkoła również postanowiła uczcić ten dzień. Z tej okazji 1 października zorganizowaliśmy głośne czytanie wśród najmłodszych, ponieważ pasję do czytania trzeba zaszczepiać od najmłodszych lat.

Motywem przewodnim tego dnia był konkurs ogłoszony przez sieć sklepów „ Biedronka”- „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Miał on na celu motywowanie dzieci do codziennego czytania i rozbudzania pasji do lektury, przy wykorzystaniu książki pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”.

Dzieci tego dnia przyniosły swoje Słodziaki- jeże, sowy, rysie, bobry, zające. Najważniejszym punktem spotkania było oczywiście głośne czytanie fragmentów książki przez nauczycieli oraz najlepiej czytających uczniów z poszczególnych klas. Były także konkursy, krzyżówki i rebusy. Na koniec uroczystości każda klasa zaprezentowała swoje pracę.

Wszyscy stwierdziliśmy, że czytanie to idealny sposób na nudę w czasie deszczowych i jesiennych dni, ma wiele zalet, więc zamiast siedzieć bezczynnie weź do ręki książkę i poczytaj!

Violetta Warmowska, Małgorzata Jakóbik- Zacharska


do góry

Spotkanie z ratownikami medycznymi

W miesiącu październiku obchodzony jest Dzień Ratownika Medycznego, w związku z tym 24 października ratownicy ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Słupsku odwiedzili dzieci z punktu przedszkolnego.

Podczas spotkania przedszkolaki obejrzały strój ratownika oraz dowiedziały się na czym polega jego praca. Oprócz tego dzieci poznały i obejrzały zawartość apteczki ratunkowej wraz ze znajdującym się w niej niezbędnym sprzętem (ciśnieniomierz, pulsometr, stetoskop, termometr, glukometr, itp.). Następnie wysłuchały bardzo ważnych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy m.in. dowiedziały się, w jaki sposób wzywać pomoc a także, w jaki sposób należy rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Ponadto ratownicy medyczni - pan Piotr i Arek przypomnieli przedszkolakom numery alarmowe służb ratunkowych: 999 i 112 oraz przeprowadzili z nimi zajęcia praktyczne. Tym najbardziej chorym i poszkodowanym została udzielona fachowa pomoc medyczna. Na zakończenie spotkania ratownicy zaprosili dzieci do zwiedzania ambulansu, tzw. „karetki pogotowia”.

Serdecznie dziękujemy ratownikom medycznym za miłe spotkanie oraz życzymy, by służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

Sabina Słaba


do góry

Zdrowe odżywianie

Właściwy sposób odżywiania ma decydujący wpływ na zdrowie, sprawność fizyczną i umysłową. Oprócz tego ma bardzo ważne znaczenie w prawidłowym rozwóju dziecka. Zgodnie z Narodowym Programem Zdrowia odpowiedzialność za właściwe żywienie spoczywa nie tylko na rodzicach, ale i wychowawcach. Mając to na uwadze od października w grupie przedszkolaków rozpoczęto cykl zajęć, które będą miały na celu kształtowanie u dzieci pożądanych nawyków racjonalnego odżywiania się.

Podczas pierwszych praktycznych zajęć przedszkolaki samodzielnie przygotowały bardzo zdrowe i smaczne warzywne surówki, sałatkę owocową i owocowe koreczki.

Sabina Słaba


do góry

Wyprawa do Leśnego Kota

W piękny słoneczny, październikowy dzień uczniowie klasy III wraz z wychowawcą i rodzicami udali się do Leśnego Kota w Słupsku. Dzieci w naturalnym otoczeniu drzew pokonywały trasę z przeszkodami linowymi o różnym stopniu trudności. Przeszkód było sporo, ale wszystkim udało się je pokonać. Wyprawa do parku linowego tak się wszystkim się spodobała, że zgodnie orzekli iż należy ją powtórzyć.

Wiesława Wódz


do góry

Akwarium Gdyńskie

W sobotę 20.10.18 uczniowie uczący się języka kaszubskiego byli na wycieczce w Gdyni. W porcie przyglądali się marynarzom składającym przysięgę. W Akwarium Gdyńskim zwiedzili wystawę zwierząt morskich, a także uczestniczyli w warsztatach „Bałtyk pod kaszubską banderą” w ramach projektu „Kaszuby na fali”. Warsztaty zostały poprowadzone w j. kaszubskim. Dzieci obserwowały przez mikroskopy zwierzęta Bałtyku. Kolejnym punktem programu były zajęcia związane z rekinami. Uczniowie widzieli zęby, szczęki, łuski i jaja różnych gatunków rekinów. Nie zabrakło także omówienia tematu ekologii naszego morza. Uczniowie poznali przyczyny dużego zanieczyszczenia Bałtyku i uświadomili sobie konieczność ochrony środowiska morskiego. Na zakończenie wycieczki dzieci zjadły pyszny obiad w eleganckiej restauracji i zadowolone bezpiecznie wróciły do domu.

Marzena Żywiecka


do góry

Projekt Przyjaciele Zwierząt

Po raz kolejny przedszkolaki mają możliwość uczestniczenia w projekcie „Przyjaciele Zwierząt”, który realizowany jest przez Stowarzyszenie Naukowo - Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa Oddział Słupsk. Główny cel i zadania projektu to wspieranie działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, mających na celu kreowanie postaw związanych z poszanowaniem, ochroną i opieką nad zwierzętami oraz zmotywowanie do aktywnego działania na rzecz zwierząt.

17 października odbyło się spotkanie edukacyjno - informacyjne dla dzieci z udziałem wyszkolonego psa. Na początku Pani Ania zapoznała przedszkolaków ze zwyczajami czworonogów, różnymi rasami psów, ich wyglądem oraz pochodzeniem. Następnie omówiła, jakie warunki bytowe należy zapewnić psu, aby czuł się dobrze i bezpiecznie. Oprócz tego zaprezentowała i przećwiczyła razem z dziećmi bezpieczne postawy „żółwik” i „drzewko”, które należy przyjąć, jeśli w pobliżu pojawi się nieznany pies bez opiekuna. Zwróciła uwagę przedszkolakom na bardzo istotną rzecz, a mianowicie na to, że gdy chcą zbliżyć się do psa, to zawsze najpierw powinni zapytać się o zgodę właściciela. Dzieci przećwiczyły tą zasadę praktycznie, pytały się opiekuna czy wyraża zgodę na to, aby mogły pogłaskać psa Maję. Za prawidłowo wykonane zadanie oraz za udział w spotkaniu dzieci otrzymały odznakę i dyplom „Przyjaciela Zwierząt”. Ponadto zdobyły cenne informacje na temat kontaktu ze zwierzętami oraz ochrony i opieki nad nimi.

Sabina Słaba


do góry

Z biegiem Wisły...

Pod takim tytułem odbył się w naszej szkole koncert pieśni i piosenek patriotycznych zorganizowany dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas koncertu mogliśmy wspólnie zaśpiewać utwory bliskie sercu każdego Polaka np. „Marsz I brygady”, a także wysłuchać utworów instrumentalnych z regionów i krain leżących w dorzeczu Wisły, od źródeł po ujście.


do góry

Warzywne i owocowe cudaki

Dnia 17 października dzieci z kl. O- III przyniosły do szkoły świeże, zdrowe i kolorowe warzywa i owoce, z których wyczarowały niesamowite warzywne stworki. Uczniowie wykazali się wielką inwencją twórczą podczas robienia ludzików. Przemienili warzywa i owoce w różne zwierzęta, cudaki, stworki oraz postacie z bajek. Swoją pomysłowością, kreatywnością i zmysłem artystycznym zachwycili nauczycieli, koleżanki i kolegów, którzy oglądali te dzieła na szkolnej wystawie. Wypada pogratulować zdolności plastycznych, bogatej wyobraźni oraz fantazji.

Podczas wspólnej pracy dzieci mogły się przekonać, że warzywa i owoce to nie tylko pyszne i zdrowe danie, ale również dużo świetnej zabawy. Zachęcamy do tworzenia podobnych kukiełek z rodzicami i zabawy w warzywny teatrzyk.

Violetta Warmowska


do góry

Światowy Dzień Chleba

Chleb od tysięcy lat jest podstawowym elementem posiłków ludzkości, ale i spełnia również ważną funkcję w obrzędach wielu kultur. 16 października z okazji Światowego Dnia Chleba przedszkolaki przygotowały zdrowe drugie śniadanie składające się z różnego rodzaju pieczywa oraz z dżemami z przedszkolnej spiżarni.

S. Słaba


do góry

Podwójne święto w Szkole Podstawowej w Głobinie

W piątek, 12 października 2018r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na uczniów. Był to wyjątkowy dzień.

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, wypowiadając zdanie: "pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Głobinie" i dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszaków. Uczniowie klasy pierwszej otrzymali upominki od rodziców, szkoły i Samorządu Uczniowskiego.

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej to ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców i bliskich.

Tego dnia również odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez Samorząd Uczniowski.

Uroczystość prowadziła przewodnicząca Samorządu Lana Kulak, która powitała Panią Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracowników szkoły, uczniów i rodziców.

Uczniowie wystąpili w przedstawieniu pt. "Szkoła na wesoło", podczas którego pokazali w krzywym zwierciadle i z dużym przymrużeniem oka lekcję j. polskiego, wychowawczą i biologię. Samorząd Uczniowski ogłosił wyniki plebiscytu na Nauczyciela Roku w kategoriach: KOSA, PRZYJACIEL, ANIOŁ, DOWCIPNIŚ, SPORTOWIEC I MODNIŚ. Po życzeniach od uczniów każdy pracownik szkoły otrzymał laurkę i słodką niespodziankę. Były również życzenia i kwiatki od Rady Rodziców. Zaś Pani Dyrektor doceniła swoich pracowników, wręczając im Nagrody Dyrektora Szkoły.

Samorząd Uczniowski składa najserdeczniejsze życzenia Nauczycielom i Pracownikom szkoły:

Zdrowia, niewyczerpanych sił i energii potrzebnych do kształcenia młodych pokoleń, dużo wytrwałości i sukcesów zawodowych, jak również uśmiechu każdego dnia.

Dziękujemy za codzienne wsparcie, zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni, za opiekę, nauczanie i wychowanie.

Uczniowie


do góry

Bezpieczny przedszkolak – spotkanie z policjantem w oddziale przedszkolnym

21 września pan policjant, Lesław Kot, spotkał się z dziećmi z oddziału przedszkolnego. Dzieci bardzo serdecznie przywitały gościa i z zainteresowaniem słuchały wszystkich informacji. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pan policjant przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i chodnikach oraz zasady przechodzenia przez jezdnię. Przypomniał dzieciom o konieczności noszenia znaczków odblaskowych oraz ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Przedszkolaki dowiedziały się także, jak bezpiecznie podróżować i jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Bardzo pouczające były scenki sytuacyjne, w których dzieci chętnie brały udział wykorzystując zdobytą wiedzę. Pamiętały m.in. numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Wyjście na zewnątrz było nie tylko okazją do zastosowania wiedzy w praktyce, ale także do poznania podstawowego wyposażenia roweru i przygotowania się rowerzysty do jazdy. Dzieci podziękowały panu policjantowi za dobre rady i pełne atrakcji spotkanie. Na koniec zaśpiewały piosenkę i obiecały przestrzegać poznanych zasad.

Mariola Paszkiewicz


do góry

Wycieczka do nadleśnictwa

10.10. 2018 r. Uczniowie klas 0-1 i punkt przedszkolny byli na wycieczce w Nadleśnictwie Leśny Dwór.

Pogoda nam dopisała , dzięki czemu mogliśmy podziwiać kolory lasu i obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie o tej porze roku. Pracownicy nadleśnictwa prowadząc nas ścieżką edukacyjną, opowiadali wiele ciekawostek związanych z lasem. Widzieliśmy ślady dzików i miejsce ,które zamieszkują bobry. Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody. Wycieczka zakończyła się ogniskiem i zabawą na świeżym powietrzu. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły.

T. Jaworska-Rudy


do góry

Przedstawienie „Zagubione sumienie”

10 października nasza Szkoła gościła aktorów teatru Maska z Krakowa. Uczniów klas IV-VIII odwiedzili aktorzy z przedstawieniem „Zagubione sumienie”

Spektakl porusza problem przemocy i agresji, a także braku szacunku.

Szacunek należy się każdemu- bez względu na wiek i wykształcenie. Szanować powinniśmy także rówieśników.

Żyjąc w społeczności szkolnej często okazuje się jednak, że brak szacunku wobec siebie nawzajem nie jest jedynym problemem. Młodzież ucieka się do agresji słownej i fizycznej, wywiera presję na kolegach, co przestaje być jednorazowym incydentem. Trwający, zgubny proces to nic innego jak przemoc. Jak uświadomić nastolatkom, że takich problemów się nie bagatelizuje? A jak można skutecznie je rozwiązywać?

Próbę odpowiedzi na powyższe pytania podjęli młodzi aktorzy .

Widowisko było ciekawe i pouczające , wszystkim bardzo się podobało.

Justyna Lao


do góry

Pyszne, zdrowe surówki

5 października był owocowo-warzywnym dniem w klasie I. Uczniowie postanowili udowodnić, że jedzenie warzyw i owoców wcale nie musi być karą, a posiłki przygotowane w oparciu o warzywa i owoce są bardzo smaczne. Poza tym przygotowanie kolorowych surówek to wielka przyjemność – zwłaszcza, gdy dzieci robią je wspólnie w klasie.

Uczniowie przed przystąpieniem do pracy przypomnieli sobie o zasadach higieny podczas przygotowania posiłku oraz o bezpiecznym posługiwaniu się tarką.

Ponad godzinę trwało obieranie, krojenie, tarkowanie i mieszanie. Kiedy surówki były gotowe każdy zaprezentował swoje ,,dzieło”. Odbyła się degustacja. Surówki były wyśmienite. Wszystkim bardzo smakowały.

V. Warmowska


do góry

Wycieczka do Wejherowa

W sobotę 6 października uczniowie klas młodszych uczęszczających na zajęcia z języka kaszubskiego wzięli udział w wycieczce do Wejherowa. W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej wzięli udział w warsztatach muzycznych- zapoznali się z typowymi instrumentami kaszubskimi i mieli okazję na nich zagrać. Dzieci uczestniczyły także w warsztatach malowania na torbach. Każdy uczeń namalował na torbie wzór przez siebie wybrany. Niektórzy uczniowie pamiętali, że w tym roku obchodzimy rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości i upamiętnili to wydarzenie na swych torbach, które zabrali do domu. Następnie zwiedzili urokliwe Wejherowo w pięknej słonecznej, jesiennej scenerii oraz jedną z trzech największych Kalwarii w Polsce- Kalwarię Wejherowską. Po obiedzie zadowoleni wrócili do domu.

Wiesława Wódz


do góry

Jak powstaje chleb?

W klasie III odbył się cykl zajęć poświęconych roślinom oleistym i zbożowym. Uczniowie podczas zajęć zapoznali się także z historią wypieku chleba oraz procesem jego wypiekania. Dzieci przyniosły do szkoły różne rodzaje pieczywa, większość pochodziła z domowych wypieków. Oczywiście domowe pieczywo wszystkim bardzo smakowało. Mamom, które przygotowały pyszny chlebek i bułeczki pięknie dziękujemy.

Wiesława Wódz


do góry

"Kto czyta książki, żyje dłużej"

2 października uczniowie klas IV - VIII mieli przyjemność uczestniczyć w apelu z okazji Dnia Głośnego Czytania, którego celem jest promocja czytelnictwa. Spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę szkolną i Koło Teatralne poświęcone było poezji i prozie związanej z patriotyzmem i niepodległością.

Uczestnicy sesji, podziwiając mistrzostwo pióra, wysłuchali fragmentów utworów takich jak: "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza,, "Hymn do miłości ojczyzny" Ignacego Krasickiego, "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego czy "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Prelegentka Oliwia podkreśliła, że słowo "patriotyzm" znane jest od wielu pokoleń i nie obce współczesnej młodzieży. Na zakończenie spotkania wyraziła pragnienie, aby Dzień Głośnego Czytania trwał cały rok.

Grażyna Diak


do góry

Innowacja w parku linowym

Od września uczniowie klasy drugiej uczestniczą w innowacji pedagogicznej opracowanej przez wychowawczynię Teresę Jaworską - Rudy - "Mały survival". Innowacja polega na zajęciach w terenie bez względu na pogodę i pokonywaniu trudności zaplanowanych przez osoby przygotowujące zadania. Pierwsze zajęcia odbyły się w parku linowym w Leśnym Kocie . Dzieci bardzo dzielnie pokonały trasę.Pogoda nam dopisała.Czekamy z niecierpliwością na następne spotkanie. Ciekawe jaka niespodzianka będzie na nich czekała.

T. Jaworska-Rudy


do góry

Z przedszkolakami o bezpieczeństwie

Policjanci w swojej codziennej służbie maja również czas na profilaktykę skierowaną dla najmłodszych. 26 września aspiranci Krzysztof Szymczak i Adam Czerniło z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku spotkali się z dziećmi z punktu przedszkolnego i rozmawiali o bezpieczeństwie. W trakcie pogadanki okazało się, że maluchy doskonale znają podstawowe przepisy ruchu drogowego. Wiedzą: jak należy zachować się, aby przejść przez jezdnię; że podróżując samochodem powinny siedzieć w foteliku i być zapięte pasami. Oprócz tego dzieci znają: numery alarmowe, podstawowe znaki drogowe i zasadę działania sygnalizatora świetlnego. Funkcjonariusze zachęcali dzieci do noszenia odblasków, instruowali jak należy zachować się w przypadku kontaktu z obcą osobą. Apelowali, aby zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych osób. Największą radość sprawiło dzieciom zwiedzanie radiowozu oraz oglądanie i przymierzania sprzętu policyjnego.

Przedszkolaki wraz z wychowawczynią serdecznie dziękują policjantom za poświęcony czas i miłe spotkanie.

Sabina Słaba


do góry

Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej