Nasza korespondencja

Listy, które nadeszły do szkoły z okazji 60-lecia i rozpoczęcia roku szkolnego.

List Dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicz w Woli Okrzejskiej - Antoniego Cybulskiego.


Życzenia od pana Juliusza Sienkiewicza.


Pisma dotyczące uczczenia przypadających w tym roku rocznic w życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.

Pismo Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach z propozycją powołania Bractwa Sienkiewiczowskiego złożonego z różnych grup nauczycieli i projekt programu.



Pismo Dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicz w Woli Okrzejskiej - Antoniego Cybulskiego z dnia 15 lutego 2006 r. dotyczące podjęcia w naszej szkole działań związanych z uczczeniem rocznic w życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza i list od niego.



Pismo z 5 stycznia 2006 r. Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach z propozycją wystąpienia do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu o nadanie tego orderu panu Antoniemu Cybulskiemu.


do góry

24 lutego 2006 r. - list, który otrzymała pani Małgorzata Kubik z Ambasady Polskiej w Szwajcarii.

„Szanowna Pani, bardzo dziękuję za wiadomość.

Milo usłyszeć o tak aktywnej grupie miłośników Henryka Sienkiewicza! Nie mogła Pani lepiej trafić czasowo na kontakt z Ambasadą - od kilku miesięcy pracujemy ambitnie nad projektem postawienia pomnika Sienkiewicza w Vevey nad Jez. Genewskim, gdzie pisarz mieszkał i pracował (Komitet Pomocy Polakom) w latach 1915 - 1916, tam również zmarł. W rocznicę śmierci - co roku 15 listopada - Ambasador składa kwiaty pod tablicą upamiętniającą Sienkiewicza w Vevey. Staramy się też zawsze zorganizować atrakcyjny program artystyczny (odczyty, wystawy, w ubiegłym roku pokazaliśmy "Quo Vadis" Kawalerowicza z podpisami francuskimi).

W roku bieżącym - jak Pani zapewne wie - przypada okrągła 90 rocznica śmierci (oraz 160 urodzin). To właśnie z tej okazji chcielibyśmy postawić pomnik w b. reprezentacyjnym miejscu przy promenadzie na Jez. Genewskim, w pobliżu Hotel du Lac, gdzie mieściło się biuro Sienkiewicza. Otrzymaliśmy już zgodę władz miasta Vevey na budowę monumentu, obecnie kończymy proces wyznaczania dokładnego miejsca pod pomnik, wkrótce zaczniemy proces kolekty środków (cegiełki) - chcemy, żeby pomnik stanowił dar Polski i Polaków dla mieszkańców Vevey, którzy udzielili schronienia i pomocy Sienkiewiczowi w trudnym okresie I wojny światowej.

Jeśli byłaby Pani - i szkoła, w której Pani pracuje - zainteresowana współudziałem w promocji tego projektu w kraju, będzie nam bardzo milo! Otwarcie pomnika (15.11 br.) byłoby świetną okazją do pokazania prac uczniów, rozstrzygnięcia jakiegoś specjalnego konkursu, wystawienia sztuki teatralnej, itp.? A może warto by zorganizować wycieczkę uczniów do Szwajcarii w tym terminie? (Pani szkoła albo połączone grupy z rożnych szkół sienkiewiczowskich?). Chętnie pomożemy w znalezieniu jak najbardziej przystępnych cenowo opcji noclegowych na miejscu. Proszę o Pani opinie i pomysły w tej kwestii.

Odnośnie Nagrody Nobla - osobiście znam i podzielam wersje, ze Sienkiewicz dostał nagrodę za całokształt twórczości. Ale naturalnie zrozumiale jest, ze w kraju dominuje informacja, że to jednak „Quo Vadis” zostało wyróżnione - bądź co bądź jest to najbardziej znana, i prawdopodobnie jedyna znana w tej skali - powieść pisarza. Przesyłam kilka zdjęć Sienkiewicza, które mam w moim archiwum. Ponadto na stronie internetowej Ambasady www.pol-amb.ch znajdują się zdjęcia z Dnia Sienkiewicza w Vevey (15.11.2006)

Pozdrawiam serdecznie, Jaroslaw Bajaczyk
Attaché Kultur.”


H. Sienkiewicz - portet

H. Sienkiewicz z córką

H. Sienkiewicz

do góry

Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej