Informacje w języku polskim | Information in English | Informationen auf Deutsch

Z Sienkiewiczem do Europy

Opis projektu

JAKO JEDYNA SZKOŁA W GMINIE REDZIKOWO DOSTALIŚMY DOFINANSOWANIE

napisanego przez dwie nauczycielki naszej szkoły projektu „Z Sienkiewiczem do Europy” realizowanego w ramach projektu Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+. Projekt jest realizowany od 31.12.2023 do 29.06.2025 i zakłada następujące działania:

  1. wielokierunkowe działania przygotowawcze przed mobilnościami (przygotowanie językowe, kulturowe, organizacyjne i metodyczne),
  2. wyjazd czterech nauczycieli naszej szkoły na kursy metodyczno-językowe oraz siedmiu na kursy językowe,
  3. zdobycie kontaktów do zbudowania partnerstw w celu realizacji kolejnych projektów europejskich,
  4. rozpoczęcie prac nad minimum 3 projektami przez eTwinning,
  5. rozpoczęcie pracy nad minimum 1 wymianą młodzieży FERS,
  6. wprowadzenie PBL jako stały element metod pracy w szkole, wprowadzenie CLIL na lekcjach matematyki, informatyki, geografii i wychowania fizycznego,
  7. szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne, mające upowszechniać wiedzę i umiejętności w zakresie nowo poznanych metod nauczania i programie Era (lekcje otwarte, szkolenia, warsztaty),
  8. promowanie rezultatów projektu w naszym środowisku.

Dzięki realizacji projektu ,,Z Sienkiewiczem do Europy!”:

Nasza placówka zyska pierwsze doświadczenie zarządzania projektem europejskim.

Nasza szkoła zyska renomę w środowisku lokalnym jako placówka nowoczesna, europejska, otwarta na świat i wielokulturowość oraz dająca uczniom i nauczycielom możliwości rozwoju.


Realizacja projektu

Dzień Unii Europejskiej już po raz drugi był obchodzony w naszej szkole. W tym dniu uczniowie wzięli udział w Festiwalu Piosenki Europejskiej, podczas którego przenieśliśmy się do różnych krajów europejskich w tym m.in. do Francji i Włoch. Uczniowie pod opieką swoich wychowawców znali nie tylko teksty piosenek, ale i przygotowali fantastyczne układy taneczne, wykazując się także umiejętnościami aktorskimi. Występy wszystkich wykonawców zostały nagrodzone gromkimi brawami całej społeczności szkolnej. Po festiwalu odbył się konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: 1-3 i 4-7. Uczniowie musieli wykazać się dobrą znajomością flag, stolic i posiadać wiedzę o ważnych i istotnych dla krajów europejskich faktach. Poszczególne klasy wytypowały po trzech przedstawicieli, którzy wzięli udział w zmaganiach.


Wakacje to czas odpoczynku, tymczasem czwórka naszych nauczycieli doskonali umiejętności językowe na szkoleniach zagranicznych realizowanych w ramach projektu: "Z Sienkiewiczem do Europy" finansowanego ze środków FRSE.

Pani Justyna Piątek przebywa w Niemczech na kursie językowym w celu doskonalenia języka niemieckiego w szkole DIALOGE w Lindau.

Pan Daniel Podkowicz szlifuje znajomość języka angielskiego na Malcie w EUROPEAN SCHOOL of ENGLISH.

Panie Renata Zajdel i Małgorzata Krajewska-Rigall przebywają na kursie metodycznym z języka angielskiego "English and Project Based Learning" na Cyprze w Bayswater Cyprus School.

koordynator projektu: Małgorzata Krajewska-Rigall


Szkoła Bayswater to szkoła na Cyprze, w której doskonalimy umiejętności językowe i uczymy się jeszcze lepiej pracować metoda projektu. Przez część zajęć uczestniczymy na dwóch różnych poziomach znajomości języka natomiast zajęcia z BPL mamy razem. Nauczyciele są bardzo przyjaźni i otwarci, wśród uczestników są zarówno nauczyciele jak i studenci z różnych krajów Europy: Czech, Polski, Włoch, Litwy i Cypru. W czasie przerw wymieniamy się swoim doświadczeniem i nawiązujemy nowe znajomości.

uczestnicy projektu: Renata Zajdel, Małgorzata Krajewska-Rigall


Szkoła językowa Dialog w Lindau w Niemczech jest położona na małej, ale wyjątkowo malowniczej wyspie. Są tu urzekające brukowane uliczki, gdzie przenikają się różne style architektoniczne. W szkole panuje miła atmosfera. Nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby nauczyć nas języka niemieckiego. W kursach językowych uczestniczą osoby z całego świata - z Tajlandii, Etiopii, USA, Peru - mieszanka kultur i języków. Bycie tutaj jest niezwykłym i cennym doświadczeniem. Oprócz interesujących rozmów, historycznych zakątków południowych Niemiec - jak np. zamek Neuschwanstein, muzeum sterowców - można znów poczuć, jak to jest być uczniem, odrabiać prace domowe i pisać sprawdziany.

uczestnik projektu: Justyna Piątek


European School of English (ESE) działa od ponad 20 lat i jest jedną z najlepiej akredytowanych szkół na Malcie. Szkoła znajduje się w nowoczesnym budynku z wszelkimi udogodnieniami: tablicami multimedialnymi, pracowniami komputerowymi, biblioteką i kawiarnią.

Szkoła oferuje szeroki zakres zajęć i wycieczek krajoznawczych i kulturowych, dzięki którym uczniowie mają szansę zaznajomić się z bogatą historią kraju oraz wyjątkowym krajobrazem Malty. Szkoła oferuje takie atrakcje jak: wycieczka na wyspę Gozo, wycieczka do starożytnej stolicy Malty - Mdiny oraz do obecnej stolicy Valletty. Moje zajęcia prowadził nauczyciel z Francji - Fransois. Grupy - klasy nie były liczne, liczyły do 7 osób. Na zajęcia uczęszczali studenci i dorośli z Francji, Japonii, Turcji, Polski, Węgier, Korei i innych. Mieszanka kultur i zwyczajów dawała powód do wielu dyskusji w przerwach i po zajęciach. Rozmowy toczyły się także podczas wycieczek organizowanych przez szkołę. Można było doszlifować umiejętności z języka angielskiego.

uczestnik projektu: Daniel Podkowicz


Nie samą nauką nauczyciel żyje, więc po lekcjach i odrobieniu pracy domowej można poznać historię i kulturę południowych Niemiec. Wysepka Lindau zachwyca uliczkami i budynkami. Naprzeciw niej znajduje się austriacka góra Pfänder, z której rozpościera się, z jednej strony, widok na całe Jezioro Bodeńskie, z drugiej - na Alpy. Z kolei niedaleko Füssen można się wybrać do malowniczo położonego zamku Neuschwanstein. To XIX-wieczna rezydencja króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha, zwanego Bajkowym Królem. I nic dziwnego, zamek wygląda jak z bajki. A na koniec prawdziwą gratką - szczególnie dla historyka - jest lot sterowcem. To statek powietrzny skonstruowany pod koniec XIX w. przez hrabiego Ferdynanda von Zeppelina. Wrażenia z lotu - niesamowite. Historię zeppelinów można też obejrzeć w dedykowanym muzeum.

A po powrocie pozostaje zasiąść nad brzegiem jeziora, popatrzeć i posłuchać, jak bawią się Bawarczycy w czasie święta miasta.

uczestnik projektu: Justyna Piątek


Podróż na Cypr poza aspektem edukacyjnym pozwoliła nam poznać ciekawe zakątki wyspy. Udałyśmy się w Góry Troodos, gdzie przy cudownie rześkim powietrzu poznałyśmy tradycyjne wioski górskie- malowniczą Laneia i tętniące życiem Omodos. Na trasie mogłyśmy z bliska obserwować drzewka: mandarynek, fig, pomarańczy, winogron czy oliwek. Na trasie nie zabrakło też monastyrów z zachwycającą architekturą i zbiorami ikon w Kykkos i Omodos. Korzystając z komunikacji miejskiej poznałyśmy bliżej jedno z największych miast Cypru - Limassol ze starym portem, zamkiem, jedynym na świecie muzeum urządzeń do produkcji leków oraz malowniczą pormenadą nadmorską.

uczestnicy projektu: Renata Zajdel, Małgorzata Krajewska-Rigall


Po zajęciach warto było wziąć udział w wycieczkach organizowanych przez szkołę. Były to wyjazdy z przewodnikiem, oczywiście informacje przekazywane były w języku angielskim. Odwiedziliśmy najważniejsze miejsca na Malcie: aktualną stolicę Vallettę, byłą stolicę Mdinę, wyspę Gozo oraz mniejszą wysepkę Comino. Poznaliśmy historię tych miejsc i zabytki, których na Malcie nie brakowało. Valletta, stolica Malty, jest położona na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami: Grand Harbour i Marsamxett. Jest to najdalej wysunięta na południe ze stolic w Europie. Valletta posiada aż 320 zabytków i jest jednym z miejsc o nawiększym ich zagęszczeniu na świecie. Z kolei Mdina to miasto położone na wzgórzu w centrum Malty. Posiadające urokliwe wąskie uliczki i jest nazywane Miastem Ciszy. To właśnie w tym miejscu nakręcono niektóre sceny popularnego serialu Gry o Tron. Wyspa Gozo to bardzo spokojne miejsce, posiadające też wiele zabytków i malowniczych widoków. Podsumowując poznawanie historii, lokalnych potraw i zwyczajów to bardzo ciekawe doświadczenie.

uczestnik projektu: Daniel Podkowicz


ETI (Executive Training Institute), który jest częścią ESE (European School of English) to organizacja z ponad 25-letnim doświadczeniem zapewniająca intensywne programy szkoleniowe skierowane do osób dorosłych różnych profesji. ETI ma w swej ofercie także kursy doskonalenia zawodowego na najwyższym poziomie odpowiadające na potrzeby nauczycieli i innych osób pracujących w sektorze edukacji. Siedziba ESE zlokalizowana jest w Saint Julian's na wschodnim wybrzeżu Malty. To nadmorskie miasteczko uległo niezwykłej transformacji w ciągu ostatnich 60 lat. Z małej wioski rybackiej zmieniło się w tętniące życiem centrum biznesu i turystyki. ESE oferuje swoim kursantom sale do zajęć z nowoczesnym zapleczem dydaktycznym, kafejkę, w której można zjeść śniadanie i lunch lub kupić pyszną mrożoną kawę. Pracownicy recepcji są niezwykle przyjaźnie nastawieni, zawsze chętnie służą radą i pomocą. Na najwyższym piętrze szkoły znajdują się pokoje z prywatnymi łazienkami, w których kursanci mogą zatrzymać się na czas szkolenia. Jest to wygodna i praktyczna opcja, którą szczerze polecam. 50-godzinny kurs metodyczny, który ukończyłam był bardzo profesjonalnie opracowany i przeprowadzony. Pozwolił mi odświeżyć sobie pewne treści z zakresu psychologii i metodyki nauczania. Co jest jednak jeszcze cenniejsze, to wymiana doświadczeń z nauczycielami z innych krajów oraz całe mnóstwo pomysłów na ciekawe, angażujące i stymulujące rozwój języka aktywności dla moich uczniów, które przywiozłam ze sobą.

uczestnik projektu: Adriana Mering


Sierpień to czas odpoczynku i wakacyjnych szaleństw. Nasi nauczyciele jednak wykorzystują każdą chwilę na dokształcanie i rozwój zawodowy. Pani Michalina Drewniak uczestniczyła w zagranicznym szkoleniu realizowanym w ramach projektu: "Z Sienkiewiczem do Europy" finansowanego ze środków FRSE. Kurs językowo-metodyczny ,,Exploiting Resources to Develop the Skills” odbył się w niemieckiej szkole językowej Dialoge – Bodensee Sprachschule.

Czas spędzony w Lindau obfitował w nowe doświadczenia, zwłaszcza podczas współpracy z nauczycielami z całego świata, np. z Chin, Węgier, Czech i Włoch. Pani Michalina uzyskując certyfikat zdobyła nowe umiejętności z zakresu metodyki nauczania języków obcych. Malownicza okolica, bliskość pięknej Austrii i Szwajcarii, Alpy i wspaniały serdeczny klimat sprzyjały nauce. Wracamy do Was z głowami pełnymi pomysłów!

uczestnik projektu: Michalina Drewniak


Film o procesie ackesyjnym do Unii Europejskiej (plik.mp4) przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod opieką p. Justyny Piątek


W dniach 1 do 13 września br. kolejni nauczyciele naszej szkoły - Dorota Maślona i Elżbieta Stec podwyższały swoje kwalifikacje w zakresie znajomości języka angielskiego w szkole Bayswater w Limassol. Projekt w ramach FRSE napisany przez Małgorzatę Krajewską- Rigall i Renatę Zajdel.
Limassol jest drugim największym miastem na Cyprze, położone w zatoce Akrotiri, na południowym wybrzeżu, pomiędzy antycznymi miastami Amathus i Kourion, które znane są ze swoich tradycji kulturowych.
Obie nauczycielki pomyślnie ukończyły kurs potwierdzony Certyfikatem.

uczestnicy projektu: Dorota Maślona, Elżbieta Stec


Nasi uczniowie dołączyli na zajęciach języka niemieckiego do 700 milionów Europejczyków świętujących Europejski Dzień Języków Obcych.Podczas zajęć wykorzystano materiały pozyskane podczas kursu językowo-metodycznego w niemieckiej szkole w Lindau w ramach projektu ,,Z Sienkiewiczem do Europy".

uczestnik projektu: Michalina Drewniak


Malta to wyspiarskie państwo-miasto położone na Morzu Śródziemnym, znane ze swojego unikalnego położenia oraz bogatej historii. Archipelag obejmuje trzy główne, zamieszkane wyspy: Maltę, Gozo i Comino. Stolica kraju, Valletta, jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a Malta jest jednym z najmniejszych i najbardziej zaludnionych państw świata, z gęstością zaludnienia wynoszącą 1783 osoby na km2.

Klimat Malty to śródziemnomorski subtropikalny, co oznacza łagodne zimy i gorące, słoneczne lata. Dzięki temu kraj ten przyciąga turystów przez cały rok. Urzędowymi językami są maltański i angielski, co sprawia, że Malta jest popularnym miejscem do nauki języka angielskiego, a szkoła AM Language jest jedną z czołowych instytucji oferujących kursy na różnych poziomach.

Szkoła AM Language oferuje nie tylko lekcje języka angielskiego, ale także możliwość odkrywania Malty poprzez wycieczki, co stanowi doskonałe połączenie nauki i turystyki.

uczestnik projektu: Urszula Kacprzak


Europejski Dzień Sportu w naszej szkole


XIII BIEG SIENKIEWICZOWSKI z Sienkiewiczem do Europy


Artykuł o naszym projekcie w Informatorze Oświatowym


W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych klasa Vb przygotowała przedstawienie pt. „Matylda”, które w humorystyczny sposób miało zachęcić zebraną na sali gimnastycznej publiczność do uczenia się języków obcych. Uczniowie odegrali krótkie scenki z życia tytułowej Matyldy, w których przytaczane zostały zabawne pomyłki wynikające z braku znajomości języków. Główna bohaterka nie znała żadnego języka obcego, ponieważ jak twierdziła ona nie planuje wyjeżdżać za granicę. Jednak szybko okazało się, że w dobie globalizacji, nie musi opuszczać terytorium naszego kraju, aby ucierpieć na nieznajomości języków. Brak znajomości języków obcych doprowadził Matyldę do absurdalnych i zabawnych sytuacji.

Przedstawienie było preludium do szkolnej zabawy „English Karaoke”, podczas której uczniowie zaprezentowali przygotowane i wybrane wcześniej przez siebie piosenki w wersji anglojęzycznej. Wykonawcom towarzyszył aplauz publiczności.

Zobacz też krótką relację filmową z tego wydarzenia Film (plik.mp4)


Realizując projekt nasi uczniowie byli na spektaklu Różnorodność Kultur Europy. Młodzi widzowie poznali historię 9- letniego Kuby, który wraz ze swoim pieskiem - Puszkiem odbył podróż po kilku krajach Europy (Niemcy, Francja, Włochy Hiszpania, Anglia),w celu odszukania największego skarbu świata. Podczas spektaklu uczniowie poznali przedstawicieli poszczególnych krajów Europy i ich zwyczaje. Dowiedzieli się jakie są zwroty w ich ojczystych językach. Mali widzowie zaproszeni zostali na scenę i pomagali bohaterom w rozwikłaniu zagadek. Wartka i dynamiczna akcja spektaklu, przykuła uwagę i nie pozwoliła na nudę. Widowisko w trakcie którego, uczniowie stawali się uczestnikami wydarzeń, było pełne wrażeń i emocji. Na koniec sztuki okazało się, że tym najcenniejszym skarbem świata są dzieci.


3 października nasi uczniowie poznali historię zjednoczenia Niemiec. Tag der deutschen Einheit okazał się idealną okazją do zgłębienia historii Niemiec. Uczniowie nie kryli zaskoczenia odkrywając kolejne fakty. Na koniec quiz sprawdzający wiedzę, który wszyscy rozwiązali znakomicie!


Podróze ze smakiem po Europie - Grecja, państwo położone w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Stolicą są Ateny. Kuchnia grecka jest uznawana za jedną z najsmaczniejszych kuchni świata. Na greckim stole znajdziemy m.in horiatiki, tzatziki, ser saganaki, pitę gyros. Klasa 7b w ramach projektu "Z Sienkiewiczem do Europy" zorganizowała kiermasz - Podróże ze smakiem po Europie w stylu greckim. Na stołach królowały słodkie smakołyki - ciasta, ciasteczka, babeczki, rogaliki, ale też można było skosztować sałatki greckiej, loukoumades (greckich paczków), pizzerinek. Degustacja odbywała się przy dźwiękach greckiej muzyki, a na koniec dziewczęta zatańczyły zorbę.

Film (plik.mp4)


W klasie 2c pojawiła się …. kamera jedna i druga i … tata Antka, który pracuje w Telewizji Gdańsk. Tworzyliśmy wspólnie powitalny filmik dla kolegów z Turcji, Grecji i Hiszpanii w ramach projektu eTwinning „ Eat healthy live healthy”. Kilka razy musieliśmy mówić nasze kwestie po angielsku … efekt wkrótce :)

Obejrzyj fim powitalny


„Eat healthy, live healthy” planowanie dalszych etapów realizacji europejskiego projektu e twinning, przygotowywanie kolejnych zadań dla dzieci odbywa się online z nauczycielami z Turcji, Albanii, Grecji, Hiszpanii:)


Kolejne zadanie w ramach projektu e twinning „Eat healthy live healthy" wykonane Przygotowywaliśmy kartkę do kalendarza międzynarodowego, my Ananasy z 2c klasy :)


Szkoła Bayswater w Limassol na Cyprze

W dniach 04-17.11.2024r. Pan dyrektor Łukasz Mucha i nauczyciel Norbert Burdyl jako ostatni wzięli udział w kursie języka angielskiego w szkole Bayswater w Limassol na Cyprze. Kurs odbywał się w ramach projektu FRSE realizowanego w naszej szkole. Zajęcia odbywały się w międzynarodowych grupach prowadzone przez doświadczonych lektorów pozwoliły na rozwijanie kompetencji językowych i przełamywanie bariery językowej. Praca w grupach z nauczycielami pochodzącymi z różnych stron świata była okazją do nawiązania nowych znajomości, co zwiększyło naszą otwartość oraz możliwości współpracy i dalszego rozwoju. Pobyt na Cyprze stworzył także możliwość poznania historii, kultury i zachwycającej przyrody wyspy Afrodyty.


Uczniowie klasy 6a byli organizatorami włoskiego piątku.

Na miłośników różnych smaków czekały stoiska niesamowitych smaków, kształtów i kolorów. Można było skosztować najlepsze dania i desery kuchni włoskiej. Te kulinarne doznania dopełniała wyjątkowa atmosfera i doskonałe rytmy włoskich przebojów.

Dziękujemy, że byliście z nami! 


Klasa 5b pod opieką pani Małgorzaty Krajewskiej -Rigall i pana Norberta Burdyla wzięła udział w projekcie E-Twinnig pt. Our class - get to know us. Celem projektu było stworzenie e-booka zawierającego prezentacje poszczególnych uczniów. Dzieci same decydowały, co chcą przekazać o sobie innym uczestnikom projektu. Każdy samodzielnie wykonał opis swojej osoby. Zrobiliśmy i wybraliśmy ciekawe zdjęcia z wydarzeń klasowych, a następnie pan Norbert pomógł nam stworzyć e-książkę, która podzieliliśmy się z naszymi projektowymi szkołami z Czech, Turcji jak i Polski.

Efekt końcowy - nasz e-book


W ramach zajęć interkulturowych w naszej szkole z przytupem obchodziliśmy Oktoberfest

Były precle, Currywurst, owoce w czekoladzie, frytki i lemoniada. Bawarska muzyka słyszeć się dała w całej szkole, a nauka Schuhplattler- czyli tradycyjnego Bawarskiego tańca ludowego okazała się doskonałą zabawą. Oryginalne gadżety przywiezione wprost z Lindau w sercu Bawarii urozmaiciły ten wyjątkoy dzień. Dużo aromatów, śmiechu, hałasu i zabawy.

Wszyscy zgodnie przyznali, że tradycja Oktoberfest jest toll!!


What happens, when you click the green flag?, Why the Events blocks are very important? te i inne pytania padły podczas lekcji informatyki podczas wprowadzenia do środowiska programowania Scratch. Elementy języka angielskiego przy nauce programowania są nieodzowne. Metoda CLIL znakomicie znajduje tutaj swoje miejsce. Rozmowa i instrukcje w języku angielskim wcale nie zrażają młodych ludzi, a wręcz zachęcają do konwersacji i działania. To na pewno nie ostatnie takie zajęcia.


W wielu niemieckich miastach i regionach jesienią odbywają się festiwale dyniowe "Kürbisfest". W związku z tym w naszej szkole zorganizowano konkurs ,,Kürbisschnitzen - rzeźbienie dyni pod hasłem “Najpiękniejszy uśmiech”!"

Przez długi czas mogliśmy podziwiać przepiękne dyniowe rzeźby, a jury konkursu najbardziej oczarowały prace Julii Szczypkow, Zuzanny Bytomskiej, Oliwii Tyburskiej, Hanny Szymoniak i Mai Świderek. Serdecznie gratulujemy!


Uczniowie uczęszczający na zajęcia języka niemieckiego uczestniczyli w projekcie językowym ,,Kürbisfest und Wissensrallye". Poznali nowe słownictwo, zanurzyli się w niemieckiej kulturze, wykonali całą masę zadań oraz zabaw z dyniami w tle. Na koniec stworzyli piękną gazetkę ścienną.


Klasa 2c miała Lemoniadowy Bal :) Królem dnia była cytryna : cytrynowe balony , serwetki, nasze ubrania, cytrynowe konkursy : ile cytryn jest w słoju , zjedz cytrynę bez skrzywienia twarzy , która lemoniada jest najsmaczniejsza. Śpiewaliśmy piosenki: Lemon Tree, Yellow submarine, oglądaliśmy prezentacje o cytrynie oraz o wybrzeżu Amalfi -królestwie cytryn. Lekcja wychowania fizycznego też była cytrynowa :) Zrealizowaliśmy kolejne punkty z projektów: e twinning -Eat healthy -live healthy, Real English in real situations , Zdrowo jem , więcej wiem. I było obłędnie cytrynowo :) dziękujemy rodzicom za przygotowanie lemoniady :)

Zobacz też filmy z tego wydarzenia:


Wychowanie fizyczne po angielsku? Czemu nie! Dziewczynki z klas czwartych próbowały swoich sił w wykonywaniu ćwiczeń podawanych po angielsku. Z tym zadaniem poradzily sobie wspaniale! Na lekcji było dużo śmiechu i świetnej zabawy.

Zobacz film


W klasie 6a, na lekcji geografii poznawaliśmy wybrane kraje i stolice Europy.

Zobacz film


Valentine's Day!

Realizując projekt Z Sienkiewiczem do Europy, celebrujemy święta międzynarodowe. 14 lutego były to Walentynki

Poczta walentynkowa, która została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem - ta tradycyjna oraz na Padlecie


FIRST AID LESSON – LEKCJA PIERWSZEJ POMOCY

Nic tak nie wspiera procesu uczenia się, jak wykorzystywanie wiedzy teoretycznej w praktyce. Dlatego ucząc się języka angielskiego postanowiliśmy przemycić angielski „przy okazji” nauki udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie z klasy 5b przygotowali spontaniczną scenkę wykazując się znajomością zwrotów niezbędnych do udzielenia pomocy np. poza granicami naszego kraju. U progu ferii, kiedy część z naszych uczniów wyjeżdża w dalekie kraje może się okazać, że znajomość języka pomoże komuś ocalić życie. Wykorzystując metodę CLIL podczas lekcji języka angielskiego z panią Małgosią dzieci uczyły się zadaniowo, odkrywały wiedzę dla samych siebie, samodzielnie rozwiązując problem. Mieliśmy szczęście, że nauczycielem wspomagającym w klasie jest pan Norbert Burdyl, który na co dzień jest też strażakiem. Przygotował niemal prawdziwą akcję ratunkową w warunkach szkolnych.


ŚWIATOWY DZIEŃ PIZZY W NASZEJ SZKOLE

Światowy Dzień Pizzy to idealna okazja, aby miło spędzić czas u progu ferii zimowych. To święto zwyczajowo obchodzone od lat, lecz oficjalnie zostało wpisane do kalendarza w 2017 roku, kiedy to sztuka wypiekania pizzy znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Święto to jest dobrze znane w Europie, a ponieważ realizujemy w tym roku projekt „Z Henrykiem Sienkiewiczem do Europy: to nie może zabraknąć u nas akcentu tego słynnego z Italii placka. Klasa 5b podczas lekcji wychowawczej testowała smaki różnych wcześniej samodzielnie wybranych rodzajów pizzy. Nie zabrakło wśród nich akcentów owocowych czy warzywnych. Humory dopisywały wszystkim uczniom.


Z Sienkiewiczem do Europy. Na ostatnich lekcjach plastyki przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni, by przypomnieć fascynujące zabytki Europy. Uczniowie klasy 7a wykazali się kreatywnością, tworząc prace plastyczne inspirowane tymi architektonicznymi cudami.Stworrzyli rysunki oraz kolaże z pocztówek i zdjęć , prezentując różnorodność zabytków rozsianych po całej Europie. Te lekcje pokazały, że nauka w połączeniu z działaniami plastycznymi rozwija wyobraźnię i wrażliwość estetyczną naszych uczniów.


14 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, we wszystkich klasach została przeprowadzona projekcja krótkometrażowego filmu produkcji BBC, na temat zależności średnicy koła i długości obwodu koła. Uczniowe przygotowali prace, jak widzą liczbę Pi w swojej wyobraźni. Było też kolorowanie liczby Pi, tak jak Kanadyjski naukowiec Martin Krzywinski, który przedstawił liczbę Pi w postaci barwnej spirali. W trakcie zajęć wpleciona została metoda CLIL, uczniowie mieli możliwość zagrania w matematyczne gry "Square It", "Parallelogram It" przygotowane przez NRICH. Uczniowie dowiedzieli sie jak nazwać kwadrat i równoległobok po angielsku, menu gier również tłumaczyli z j. angielskiego. Wygrani z radością krzyczeli "i'm the winner". Oprócz tego można było wytężyć umysły i spróbować rozwiązywać matematyczne rebusy wywieszone na tablicy oraz inne ukryte pod kodami QR. Było też wyjaśnienie, dlaczego na wielu plakatach Liczba Pi występuje w towarzystwie szarlotki... 14 marca też nie jest przypadkową datą Pi to około 3,14. Dzień z matematyką nie musi być nudny.


Praca nad prezentacją multimedialną. W świat z klasą - Poznajemy kraje Unii Europejskiej.

Uczniowie z klas VII a i VII b na lekcji informatyki tworzyli prezentacje multimedialne o jednym wybranym przez siebie kraju. Wyszukiwali informacje z internetu dotyczące kultury wybranego państwa, jego historii oraz ciekawych miejsc. Kształcili umiejętności poszukiwania informacji z różnych źródeł, właściwej selekcji i wykorzystania ich w pracy, ale też szacunku dla historii, odmiennych kultur, obyczajów, religii, wolnych od nietolerancji i uprzedzeń.



"Z Sienkiewiczem do Europy"


Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej