Wybierz rok szkolny: 2023/2024 | 2022/2023 | 2021/2022 | 2020/2021 | 2019/2020 | 2018/2019

Rok szkolny 2023/2024

Dzień Kubusia Puchatka

Kubuś Puchatek to bohater książki Alana Alexandra Milne pod tym samym tytułem, która ukazała się drukiem w 1926 roku w Londynie. Miś okazał się najsłynniejszym i najwspanialszym misiem świata.18 stycznia obchodzony jest Dzień Kubusia Puchatka. W naszej szkole ten dzień świętowaliśmy 17 stycznia. Na apel, który był zorganizowany dla klas I-III oraz Punktu Przedszkolnego i dwóch Oddziałów Przedszkolnych, przybył Kubuś Puchatek. Kubuś przysłuchiwał się wierszykom i życiowym opowiastkom o sobie, które przygotowali uczniowie klasy III A pod kierunkiem pani Marty Bieluch. Później nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ”Kubuś Puchatek i jego przyjaciele”, który wcześniej ogłosiła biblioteka szkolna. Na konkurs wpłynęło, jak zwykle, dużo pięknych prac. Prace były wyeksponowane na tablicy na pierwszym piętrze naszej szkoły. Następnie Kubuś Puchatek wręczał słodkie niespodzianki dla uczniów za najpiękniejsze rysunki. Słodycze zostały ufundowane dzięki Radzie Rodziców. Uczniowie klasy III A otrzymali od Kubusia słoiczek miodu za piękne wierszyki i opowiastki. W bibliotece szkolnej można było podziwiać książki o Kubusiu Puchatku, które były zgromadzone na wystawie. Takie piękne spotkanie mogło odbyć się dzięki współpracy z panią Martą Bieluch i panem Adrianem Borysewiczem, który wcielił się w postać Kubusia Puchatka.

Elżbieta Pliszka - nauczyciel bibliotekarz


Świąteczne czytanie

Kolejne spotkanie w bibliotece w ramach projektu "Czytanie na dywanie".

Dzieci z oddziału "0" odwiedziły kolejny raz Panią Elę, naszą bibliotekarkę, aby porozmawiać o Świętach Bożego Narodzenia. Wysłuchaliśmy "choinkowych wierszyków" i opowiadania pt. "Niezwykła noc", które skłoniło nas do refleksji.

Dziękujemy za kolejną, cenną lekcję i czytelniczą podróż do magicznego świata książki.


Przerwa na czytanie - podsumowanie

Już otrzymaliśmy dyplom i podziękowanie za udział w IV Międzynarodowej edycji Przerwy na czytanie w 2023 roku. Wśród 2982 placówek , które zgłosiły się do tej akcji znalazła się również i nasza szkoła. Był to nasz drugi udział w tej akcji, cieszę się bardzo i dziękuję wszystkim , którzy pomogli w tym, aby to przedsięwzięcie odbyło się w naszej szkole.


Konkurs Pięknego Czytania

W piątek, 1 grudnia 2023r., w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas II-III. Celem konkursu była promocja czytelnictwa, budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą, stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności i porównanie ich z umiejętnościami innych, kształtowanie umiejętności pięknego czytania oraz uczenie się rywalizacji w miłej atmosferze. W konkursie wzięło udział 14 uczestników, których zadaniem było odczytanie fragmentu z wcześniej wybranej książki.

Nad prawidłowym przebiegiem Konkursu i oceną prezentacji uczniów czuwało jury w składzie: Panie Dorota Maślona, Magdalena Głowacka i Urszula Biernacka-Stenka. Jury konkursowe brało pod uwagę następujące elementy: płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcję oraz interpretację czytanego tekstu.

Oto wyniki:

Marcelina Staniaszek kl. II a – I miejsce

Rudnicka Teodozja kl. II a - II miejsce

Sawicka Matylda kl. II a – III miejsce

Muszyńska Helena kl.III a – I miejsce

Kowałko Weronika kl. III b – II miejsce

Żółć Jacek kl. III a – III miejsce

Wymienieni uczniowie otrzymali dyplomy i książki, pozostali uczestnicy dyplomy i nagrody pocieszenia, długopisy i batoniki.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i zapraszam za rok.

Elżbieta Pliszka
Nauczyciel bibliotekarz


Wizyta uczniów klas pierwszych w bibliotece szkolnej

Dnia 29 listopada uczniowie klas Ia i Ib po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę szkolną, aby stać się czytelnikami biblioteki i wypożyczać książki. Dzieci poznały zasady korzystania z zasobów biblioteki, zachowania się w bibliotece oraz sposób wypożyczania i oddawania książek. Dostrzegły różnice między biblioteką szkolną a księgarnią. Nabrały również przeświadczenia, że biblioteka to przyjazne miejsce, w którym są zawsze mile widziani i w którym mogą liczyć na pomoc nauczyciela bibliotekarza.

Zostali też serdecznie zaproszeni na wizyty w czasie przerw, kiedy to mogą w ciszy czytać i przeglądać książki.

Mali czytelnicy mieli także, po raz pierwszy, okazję do samodzielnego wypożyczenia ulubionych książek.

Na pamiątkę wizyty w bibliotece dzieci otrzymały okolicznościowe zakładki do książek i książkę „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem: przewodnik dla rodziców pierwszoklasisty” i książkę Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” - dar Instytutu Książki dla uczniów klas pierwszych.

Życzę pierwszoklasistom wspaniałych spotkań z książką i biblioteką.

Elżbieta Pliszka, nauczyciel bibliotekarz


Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada . Święto to ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. To historia, a jak jest dzisiaj?

Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata: Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek.

Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.

W naszej szkole ze względów organizacyjnych Święto Pluszowego Misia obchodziliśmy już 22 listopada. Był apel, czytanie opowiadania o Misiu Uszatku i film Masza i Niedźwiedź. Wasze ukochane misie rozsiadły się na kanapie w bibliotece szkolnej. Na parapecie zostały ustawione książki o misiach.

Marta Bieluch, Elżbieta Pliszka


Lekcja biblioteczna

W piątek, podczas Dnia Postaci z Bajek, bibliotekę szkolną odwiedzili różni bohaterowie bajek. A to za sprawą lekcji bibliotecznej, na którą zaprosiła wszystkie przedszkolaki pani bibliotekarka. Podczas porannych zajęć dzieci z punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych przekonały się o tym, że czytanie książek niesie ze sobą szereg korzyści. W ramach projektu "Czytanie na dywanie" dzieci wzięły udział w prelekcji pt: „ Dlaczego warto czytać?" Przedszkolaki były bardzo aktywne na zajęciach. Dowiedziały się, jak stworzyć swoją pierwszą książkę sensoryczną, a także wysłuchały wierszy.


Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Święto bibliotek szkolnych ustanowione zostało przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r.

Najpierw był to jeden dzień, od 2008 r. jest to cały październik.

W tym roku IASL jako hasło przewodnie MMBS 2023 wybrało – „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, czyli w tłumaczeniu: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.

W naszej szkole święto biblioteki jest szczególne. Czytelnicy naszej biblioteki otrzymali w prezencie nowy wystrój biblioteki. Wszyscy zachwycają się nowym pięknym i kolorowym pomieszczeniem. Aby zaakcentować to święto proponuję Wam abyście włączyli się do następujących propozycji:

1. Dla uczniów klas drugich i trzecich proponujemy udział w konkursie literackim pod hasłem: „Rymowanka dla biblioteki”. Krótkie wierszyki mogą dotyczyć pomieszczeń biblioteki, książek i ich bohaterów lub pracy nauczyciela bibliotekarza. Liczę, że drzemie w wielu z Was talent literacki. Najlepsze teksty zostaną nagrodzone. Wierszyki możecie przynosić do biblioteki do dnia 20 października.

2. Biblioteki nie istniałyby bez książek! Dlatego zwracam się do wszystkich Uczniów naszej szkoły o zaprezentowanie swoich ulubionych książek. Może w postaci recenzji? A może za pomocą haseł reklamowych i grafiki na plakatach? To już zależy od Was! Ja liczę, na to że, zdajecie sobie sprawę , jak ciekawą i inspirującą przygodą jest czytanie. Na Wasze prace czekam do 26 października. Jak zwykle na najlepsze i najciekawsze prace czekają nagrody.

3. Inne propozycje znajdziecie w ogłoszeniach, które wczoraj znalazły się na Librus Synergia


Nowa biblioteka

Dnia 13 października nastąpiło uroczyste otwarcie naszej biblioteki szkolnej. Symbolicznego przecięcia wstęgi w obecności Wicedyrektor Szkoły i nauczyciela bibliotekarza dokonali: uczennica kl. VI a Lilianna Vincent, która jest najlepszą czytelniczką i przedstawiciele klas pierwszych Maja Tomczak kl. I a i Filip Źrebiec kl. I b. Biblioteka przeszła gruntowny remont. Zostały odmalowane ściany i zakupiono nowe meble. Piękne jasne regały, stoliki, a przede wszystkim szaro zielona kanapa i pufy stały się ozdobą biblioteki. Właśnie ta kanapa i pufy cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród czytelników w czasie przerw. Miłośnicy książek mają ciche, piękne i kolorowe miejsce do czytania.

Elżbieta Pliszka - nauczyciel bibliotekarz


Czytamy!

Data 29 września to dzień urodzin wybitnej pisarki Joanny Porazińskiej i Dzień Głośnego Czytania. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania powstał z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest we wszystkich bibliotekach. W tym dniu i w naszej szkole odbył się dzień głośnego czytania. Na holu górnym naszej szkoły zgromadzili się uczniowie klas I-III. Do czytania dla dzieci przyjęły zaproszenie Panie z administracji naszej szkoły. Pani Urszula Biernacka-Stenka, która przeczytała opowiadanie Hanny Łochockiej „Jak wróbelek Elemelek w szkole uczył się literek”. Był to ukłon w stronę uczniów klas pierwszych, które tak jak Elemelek też uczą się literek. Natomiast Pani Magda Gregorowicz-Orlikowska przeczytała fragment ulubionej książki starszych dzieci Tajemnice biblioteki. Czytaliśmy też dla dzieci z Punktu Przedszkolnego i Oddziałów Przedszkolnych.

Kolejnym wydarzeniem był udział naszej szkoły w IV Międzynarodowej Edycji Przerwa na czytanie. Dnia 17 października w Przerwie na czytanie brali udział uczniowie klas IV-VIII a 18 października uczniowie klas I-III.

Za pomoc w organizacji tych działań dziękuję Paniom Marcie Bieluch i Marioli Kuklińskiej- Żaczek.

Elżbieta Pliszka - nauczyciel bibliotekarz


Rok szkolny 2022/2023

Dzień Kubusia Puchatka w naszej szkole

18 stycznia obchodzony jest Dzień Kubusia Puchatka. Zaczęło się od tego, że Alan Alexander Milne podarował swojemu synowi pluszowego misia. Był 1921 rok, kiedy jego synek Krzyś świętował pierwsze urodziny, a ojciec pewnie nie przypuszczał, że za sprawą zwykłej zabawki zyska wkrótce tak wielką sławę. Tymczasem już 5 lat później w Londynie drukiem ukazał się jego „Kubuś Puchatek”, którego bohater uważany jest dzisiaj za najsłynniejszego misia świata. Dlatego 13 stycznia w naszej szkole odbył się apel poświęcony właśnie Kubusiowi. Wzięli w nim udział uczniowie klas I-III, dzieci z Punktu Przedszkolnego i Oddziału Przedszkolnego. Wcześniej biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny na rysunki przedstawiające Kubusia Puchatka. Na konkurs wpłynęło jak zwykle dużo pięknych prac. Wszystkie prace były wyeksponowane na tablicy, która była ustawiona na pierwszym piętrze naszej szkoły. W bibliotece szkolnej można było podziwiać książki o Kubusiu Puchatku, które były zgromadzone na wystawie.

Podczas apelu uczniów odwiedził Kubuś Puchatek, który wręczył nagrody książkowe i słodkie niespodzianki za najpiękniejsze rysunki. Życiowe mądrości Kubusia Puchatka zostały pięknie odczytane przez uczniów klasy IIa i IIIb. Takie piękne spotkanie mogło odbyć się dzięki współpracy z p. Renatą Zajdel, p. Agnieszką Grzanką i p. Aleksandrą Kuźmińską, która wcieliła się w postać Kubusia Puchatka.

Elżbieta Pliszka


Wystawa

Wszyscy lubią święta, a w szczególności Święta Bożego Narodzenia, bo to chyba najmilsze i najbardziej oczekiwane ze wszystkich dni w roku. Niezmiernie ważna jest tradycja, pewna powtarzalność, niezmienność, chętnie przechowywane wspomnienia z dzieciństwa, zapamiętany zapach zielonej choinki, smak wigilijnych i świątecznych potraw - wszystko to wprowadza nas co roku w klimat tych niezwykłych świąt. W taki magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadza nas wystawa „W świątecznym nastroju”, która jest do obejrzenia w bibliotece szkolnej.


Światowy Dzień Pluszowego Misia

Miś zawsze był i nadal jest jedną z ważniejszych przytulanek dla maluchów. To właśnie miękkość pluszowego misia pomaga dzieciom przetrwać trudne chwile.

Nie każdy jednak wie, że ten pluszowy przyjaciel ma swoje święto. To właśnie 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Historia niezwykłej magii małego niedźwiadka zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych w 1902r. Ówczesny prezydent USA, pieszczotliwie nazywany Teddy (Teodor Roosvelt), na jednym z wielu swoich polowań myśliwskich, nie pozwolił na zabicie malutkiego niedźwiadka. To zdarzenie zilustrował w swoich komiksach Clifford Berryman. W konsekwencji obrazek ten natchnął sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji, do produkcji, za specjalnym pozwoleniem prezydenta, pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy. W ciągu kilku lat Mitchom stał się potentatem pluszowym i właścicielem „Ideal” – jednej z najbardziej znanych firm produkującej misie.

Na pamiątkę tego wydarzenia 25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia.

W bibliotece szkolnej można było oglądać wystawę, na której znalazły się książki o misiach. Natomiast na górnym korytarzu odbył się apel poświęcony misiom. Każde dziecko tego dnia przyniosło do szkoły swego ulubionego misia. Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny Mój miś, który ogłosiła dla swojej klasy Pani Agnieszka Grzanka. Jury konkursowe składające się z uczniów klasy 2 b ( Judyta Grall, Julia Rutkowska i Tymon Sysojew-Osiński), oceniło prace swoich starszych kolegów z klasy 3b.

Nagrody książkowe otrzymali:

I miejsce: Antonina Jęcek

II miejsce: Michalina Murawska

III miejsce: Fabian Stolarski

Wyróżnienia i słodkie batoniki otrzymali: Hubert Arciszewski, Nikodem Iskrzycki, Bruno Brokos, Karolina Terka, Alan Czerniło i Agata Kubała.

Następnie dzieciaki odgadywały zagadki i wysłuchały ciekawostek o znanych misiach oraz odtańczyły „misiowy” taniec.

Agnieszka Grzanka i Elżbieta Pliszka

Pierwsza wizyta w bibliotece

Uczniowie klas Ia i Ib po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę szkolną, aby stać się czytelnikami biblioteki i wypożyczać książki.

Celem spotkania było wyjaśnienie uczniom zasad właściwego użytkowania i poszanowania książek. Dzieci poznały zasady korzystania z zasobów biblioteki, zachowania się w bibliotece oraz sposób wypożyczania i oddawania książek.

Następnie każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Na pamiątkę wizyty w bibliotece dzieci otrzymały okolicznościowe zakładki do książek i książkę Pierwsze abecadło - dar Instytutu Książki dla uczniów klas pierwszych.

Mamy nadzieję, że od tej pory będą oni często odwiedzali szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych, bo „Czytanie książek to najwspanialsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” ( Wisława Szymborska)

Życzę Pierwszoklasistom wspaniałych spotkań z książką i biblioteką.

Elżbieta Pliszka


Wystawa

Narodowe Święto Niepodległości w Polsce obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów (1795-1918). Z tej okazji na korytarzu szkolnym została zaprezentowana wystawa „To Oni walczyli o naszą wolność”.

Na wystawę składają się książki, które przedstawiają bohaterów, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju:

Elżbieta Pliszka


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada 5 listopada. W związku z tym biblioteka szkolna ogłosiła dla uczniów klas II - IV konkurs plastyczny na najpiękniejszą postać z bajek. Na konkurs wpłynęły piękne prace, które zostały wyeksponowane na tablicy na górnym korytarzu w naszej szkole. Prace plastyczne zostały ocenione przez troje uczniów z klasy III b (z klasy tej nie było prac plastycznych) w składzie: Jęcek Antonina, Czerniło Alan i Jurago Miłosz

Komisja nagrodziła:

Wszystkie prace były bardzo piękne, w związku z czym wyróżnienia przyznano następującym uczniom:

Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

Nauczycielom nauczania wczesnoszkolnego dziękuję za współpracę

Elżbieta Pliszka


Rok szkolny 2021/2022

Tydzień bibliotek

Jak co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek.

Jest to promocja czytelnictwa i bibliotek - podkreślenie roli czytania w codziennym życiu. Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Dzieci, które od małego mają kontakt z książką, w przyszłości będą szybciej przyswajać wiedzę, mieć mniejsze problemy z nauką. Czytanie książek pozwala mózgowi odbywać rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy.

Tydzień Bibliotek rozpoczyna się 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek.

Każdy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przebiega pod innym hasłem przewodnim. Tegoroczne hasło to „Biblioteka – świat w jednym miejscu”

Na ten tydzień nasza biblioteka przygotowała dla swoich czytelników:

1. Plakat Ulubione książki z dzieciństwa naszych nauczycieli

2. Wystawę w bibliotece Książki niezwykłe

3. Wystawę prac, które wpłynęły na konkurs Plakat promujący bibliotekę - ogłoszony przez bibliotekę szkolną. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród - 17 maja.


Międzynarodowy Dzień Poezji w naszej szkole

Międzynarodowy Dzień Poezji to święto obchodzone corocznie 21 marca. Święto to zostało ustanowione przez międzynarodową organizację UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Poezja jest dla każdego - łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach czy statusie materialnym. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi, czasem wyjścia poza schemat, uważniejszego spojrzenia, zatrzymania się choć na chwilę.

Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu - bardziej znośnym. Wymaga od nas uwagi, otwartości, empatii.

Cytując Irinę Bokovą – Dyrektor Generalną UNESCO: „Każdy wiersz jest unikalny, ale każdy odzwierciedla uniwersalne ludzkie doświadczenie, kreatywność przekraczającą wszelkie granice, w stałej afirmacji ludzkości jako jednej rodziny”.

Międzynarodowy Dzień Poezji w naszej szkole obchodziliśmy od 18 marca. Już 16 marca można było oglądać wystawę z okazji święta poezji. Znalazły się na niej książki naszych ulubionych poetów: J. Brzechwy, K. I. Gałczyńskiego, J. Tuwima. Młodzież starszych klas mogła zapoznać się z twórczością naszych Noblistów w dziedzinie poezji – Cz. Miłoszem i W. Szymborską. W dniach 18 i 23 marca odbyło się w bibliotece głośne czytanie poezji. Udział wzięły klasy I a, III b, IV a i I b. Uczniowie tych klas pod kierunkiem wychowawców przygotowali swoje ulubione wiersze, które zostały pięknie odczytane. Natomiast dla uczniów ulubione wiersze czytały: pani wicedyrektor Grażyna Diak, pani Urszula Stenka - pracownik administracyjny naszej szkoły, pani Elżbieta Pliszka – nauczyciel bibliotekarz i wychowawcy poszczególnych klas.


Dzień Patrona szkoły

W tym roku Dzień Patrona naszej szkoły obchodziliśmy 13 maja. Z tej właśnie okazji, by uczcić ten dzień biblioteka szkolna przygotowała wystawkę pod tytułem „ Życie ciekawsze niż powieść, czyli o Henryku Sienkiewiczu”. Na wystawie znalazły się książki, z których możemy dowiedzieć się o życiu naszego wieszcza – Henryka Sienkiewicza.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Zgodnie z tradycją naszej szkoły w dniu 28 stycznia uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej.

W pierwszej części spotkania pierwszoklasiści przebrani za różne postaci z bajek wzięli udział w quizie dotyczącym znanych i lubianych bajek. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki oraz jakie korzyści płyną z ich czytania. Następnie złożyli obietnicę, że będą chętnie czytać i szanować książki.

Ważnym momentem wizyty w bibliotece był samodzielny wybór i wypożyczenie pierwszej książki. Dla pierwszoklasistów był to dzień pełen wrażeń.

Małgorzata Jakóbik-Zacharska


Rok szkolny 2020/2021

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto ustanowione w 1995 r. przez UNESCO na 23 kwietnia każdego roku. Ma na celu promocję czytelnictwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta narodził się w Katalonii, a jego pomysłodawcą był dziennikarz i promotor czytelnictwa VICENTE CLAVEL.

W Katalonii zgodnie z tradycją 23 kwietnia kobiety obdarowywano czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek…

ŚWIATOWA STOLICA KSIĄŻKI - tytuł przyznawany przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepiej przygotowanego przez dane miasto programu promującego czytelnictwo. W 2016 roku Światową Stolicą Książki był Wrocław.


do góry

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

24 lutego w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej. Ta coroczna uroczystość ma na celu kształtowanie kultury czytelniczej poprzez zainteresowanie książką. Spotkanie odbyło się w warunkach reżimu sanitarnego. Każda z klas została zaproszona na uroczystość oddzielnie.

W poprzednich latach pierwszoklasiści oglądali przedstawienie o książkach przygotowane przez uczniów starszych klas. W tym roku odbył się teleturniej wiedzy o bajkach i jej bohaterach. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie swoje ulubione bajki oraz sprawdzić swoją wiedzę o nich.

Zanim nadszedł długo wyczekiwany moment wypożyczenia książek uczniowie zostali zapoznani z zasadami dotyczącymi obchodzenia się z książką oraz złożyli obietnicę, że będą chętnie czytać i szanować zbiory biblioteczne.

Spotkanie odbyło się w miłej i radosnej atmosferze.


do góry

Rok 2021 Rokiem Lema

„Lem 2021. Widziałem przyszłość” – to hasło 2021 roku, ogłoszonego pod koniec listopada 2020 uchwałą Sejmu jako rok Stanisława Lema.

Stanisław Lem

12 września 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema. Pisarz uznany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie „w swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – głosi tekst uchwały.

Poza Stanisławem Lemem uhonorowani zostali: Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja i kard. Stefana Wyszyńskiego.


CZYTAJMY ZA DARMO LEKTURY I NIE TYLKO

Poniżej przedstawiam wybór bibliotek cyfrowych

WolneLektury.pl

Darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki.

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci, dostępnych za darmo w serwisie YouTube.


Czas zdalnej nauki - najlepszy czas na czytanie?

Kiedy zaczyna zżerać Cię nuda, może poczytać książkę się uda?

Oto 21 powodów, dla których warto czytać...

Prezentację ,,21 cytatów słynnych pisarzy o książkach" udostępniam z zasobów portalu czasopisma ,,Biblioteka w Szkole".

Miłej lektury ciekawych książek

Zobacz prezentację.


do góry

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Jest to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Nie przez przypadek dzień ten obchodzony jest 29 września, czyli w urodziny Janiny Porazińskiej - autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Wszak powszechnie wiadomo, że czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Akcja głośnego czytania realizowana w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom.

Dzień Głośnego Czytania obchodzony był również w naszej szkole, gdzie zorganizowana została sesja czytelnicza. Uczniowie klas starszych mieli okazję spotkania się z bohaterami nowelek Henryka Sienkiewicza - patrona naszej szkoły. Usłyszeliśmy m. in. fragmenty losów Skawińskiego z nowelki pt. "Latarnik" w przepięknej interpretacji Hani. Następnie o niesprawiedliwości i okrucieństwach świata w utworze "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" przeczytał nam Olek. Postać Janka Muzykanta - zdolnego, biednego chłopca, przybliżyła Ola, a Franek wprowadził nas w świat Indian tracących swoją ziemię, a opisanych w" Sachem". Losy bohaterów nowelek zaciekawiły wielu uczniów i z pewnością odwiedzą oni bibliotekę szkolną, aby wypożyczyć te pozycje.


do góry

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci, a czytanie na głos pobudza ich wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu.

Z tej okazji uczniowie klas młodszych i przedszkola wysłuchali ulubionych bajek i lektur w interpretacji starszych koleżanek i kolegów.

Natalka przeczytała przedszkolakom bajkę o duszku Kacperku, a Igor zapoznał „zerówkowiczów” z przygodami Reksia. Klasy pierwsze przeniosły się w świat baśni J. Ch. Andersena, które czytały Nikola i Julka - uczennice klasy VII.

Drugoklasiści wysłuchali opowieści o zaginionych skarpetkach i ich przygodach, które przeczytała Rozalka.

Klasa III b wysłuchała fragmentu lektury „Czy wojna jest dla dziewczyn’’ w interpretacji Niny, a w klasie III a Wiktoria odczytała fragment książki „Oto jest Kasia’’.

Tegoroczne święto, obchodzone w radosnej atmosferze, było okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.


do góry

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

26 lutego w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste Pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Głównym celem uroczystości jest zachęcenie do korzystania z biblioteki szkolnej oraz rozwijanie i doskonalenie umiejętności czytania. Impreza ta weszła już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń, bowiem organizowana jest co roku przez bibliotekę szkolną.

Na tą uroczystość uczniowie klasy VIII przygotowali krótką część artystyczną pt. „ W świecie książek”. Pierwszoklasiści dowiedzieli się z niej, jak należy dbać o książki oraz jakie korzyści płyną z czytania. Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek.

Po takim wprowadzeniu uczniowie złożyli przyrzeczenie, w którym obiecali, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie wypożyczyli książki i otrzymali zakładki.


do góry

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia biblioteka szkolna przygotowała wystawę książek, których bohaterami są misie.

Najbardziej znanym misiem jest Kubuś Puchatek, stworzony w 1926 roku przez brytyjskiego pisarza Alana Milnea. Innym niedźwiedzim bohaterem książek dla dzieci jest Miś Paddington.

Ten dzień jest okazją , aby przypomnieć czytelnikom bajki o misiach, które są nieodzownym elementem dzieciństwa.


do góry

JESIENNY KIERMASZ KSIĄŻEK

Tradycyjnie dwa razy w roku biblioteka szkolna organizuje kiermasz taniej książki, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie i rodzice zakupują książki w atrakcyjnej cenie, a biblioteka szkolna jako organizator kiermaszu otrzyma książki, które wzbogacą jej księgozbiór.


do góry

ZACZAROWANY ŚWIAT BAJEK

6 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bajki uczą, bawią i pomagają poznać świat.

Tego dnia wszyscy uczniowie klas młodszych i przedszkola spotkali się na teleturnieju wiedzy o bajkach i ich bohaterach. Każda grupa miała przedstawić w formie kalamburu swoją ulubioną bajkę oraz odpowiedzieć na wiele pytań i zagadek z nimi związanymi.

Tegoroczne święto, obchodzone w radosnej atmosferze, było okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

Małgorzata Jakóbik-Zacharska


do góry

GRA EDUKACYJNA "SIENKIEWICZ"

W rocznicę śmierci patrona szkoły biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas VI - VIII grę edukacyjną „Sienkiewicz”.

Każda klasa została podzielona na pięć drużyn, które kolejno przechodziły stacje rozmieszczone na terenie szkoły i wykonywały zadania związane z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza.

Do zaliczenia były zadania z kategorii:

1. Sienkiewicz – powieściopisarz,

2. Sienkiewicz – nowelista,

3. Literacka Nagroda Nobla,

4. Podróże Sienkiewicza,

5. Ekranizacja dzieł.

Na każdym z etapów uczniowie mieli do wykonania po dwa zadania między innymi była krzyżówka z hasłem, quiz o życiu Sienkiewicza, czy też połączenie postaci literackiej z dziełem, z którego pochodzi.

Uczniowie nie tylko utrwalili sobie swoją wiedzę, ale również dużo dowiedzieli się o życiu i twórczości Patrona szkoły – Henryka Sienkiewicza.

Wszystkim bardzo podobała się gra.

Małgorzata Jakóbik-Zacharska


do góry

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

28 września po raz kolejny obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało zainspirowane przez Polską Izbę Książek i ma na celu promocję czytelnictwa.

Doceniając zalety głośnego czytania biblioteka szkolna zorganizowała dla najmłodszych uczniów naszej szkoły głośne czytanie książek.

Uczniowie klas II i III głośno odczytali fragmenty książki Agnieszki Frączek „ Dobre obyczaje czyli w lekkim tonie o bon tonie” . W wierszykach autorka odwołuje się do dziecięcych zabaw i rymowanek , przekazując w zabawny i zrozumiały sposób wiedzę o o zasadach dobrego zachowania.

Natomiast uczniowie klasy pierwszej, „zerówki” i przedszkola wysłuchali i obejrzeli bajkę „Kot w butach ”, przygotowana i odczytaną przez uczennice klasy szóstej.

Dzień ten miał na celu motywowanie dzieci do codziennego czytania i rozbudzania pasji do lektury.


do góry

Warsztaty literackie

„Dzwony tak jak ludzie mają serca”
Jolanta Nitkowska – Węglarz

Dnia 25.09.2019r. uczniowie klasy szóstej w ramach projektu „Młody czytelnik – młody twórca” gościli na lekcji j. polskiego p. Jolantę Nitkowską -Węglarz – najpopularniejszą w regionie autorką baśni pomorskich. Pisarka zajmuje się historią Pomorza i w swych utworach przedstawia ludzi, którzy zapisali się w historii środkowopomorskiej.

Podczas spotkania pasjonatka tajemnic nadmorskiego regionu przedstawiła zapis etnograficzny o wielkim dzwonie w kościele w Kwakowie, który został odlany w 1712 roku. Następnie przybliżyła młodym ludziom baśń pt. ‘Dzwon o litościwym sercu”. Na koniec uczniowie podawali swoje propozycje tematów prac. Biblioteka szkolna otrzymała prezent – książkę pt. „Zaczarowana chata Ojca Wiatrów”.

Zajęcia przebiegały w twórczej i miłej atmosferze.


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA - CZYTAMY SIENKIEWICZA

24 września uczniowie klas IV - VIII z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania uczestniczyli w apelu przygotowanym przez bibliotekę szkolną. W poprzednim roku z tej okazji czytaliśmy poezję i prozę związaną z patriotyzmem i niepodległością. Tym razem przybliżyliśmy twórczość naszego patrona, Henryka Sienkiewicza, pierwszego polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla, wielbionego przez pokolenia za budzenie poczucia narodowej wspólnoty i patriotycznego ducha.

Uczniowie klas V - VIII odczytali fragmenty znanych powieści historycznych. Wysłuchaliśmy przedstawicieli klas:


do góry

PRZERWA NA CZYTANIE

14 maja nasza szkoła wzięła udział w IV ogólnopolskiej akcji czytelniczej bicia rekordu czytania na przerwie - „Przerwa na czytanie”. Honorowy patronat nad akcją objęła Fundacja „Cała Polska czyta dzieciom”.

W tym dniu na dwóch długich przerwach uczniowie czytali swoje ulubione książki nie tylko na holu , ale także na boisku szkolnym. Najmłodszym przedszkolakom stworzono tzw. „Strefę czytania”, w której dzieciom czytali ich starsi koledzy.

Ogółem w akcji wzięło udział 187 uczniów oraz 25 przedszkolaków.

Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

M. Jakóbik - Zacharska


do góry

Nowości w bibliotece szkolnej

Księgozbiór naszej biblioteki szkolnej w ostatnim czasie wzbogacił się o 881 książek.

Dzięki funduszom uzyskanym od sołectw Głobino, Krępa, Stanięcino oraz Warblewo mogliśmy zakupić 502 książki , są ta przede wszystkim nowości wydawnicze dla młodszych i starszych dzieci.

Realizując projekt rządowy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna wzbogaciła się o 379 książek.

Zakupione książki wzbogaciły i odświeżyły nasz księgozbiór. Zachęcamy do korzystania z biblioteki szkolnej

M. Jakóbik - Zacharska


do góry

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W piątek 15 marca nasi najmłodsi uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

Pierwszoklasistów powitali uczniowie klasy VII, którzy specjalnie na tą okazję przygotowali przedstawienie o książkach. Uczniowie mogli pochwalić się swoja wiedzą na temat poszanowania książek , a także umiejętnością czytania.

Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą czytać i szanować książki. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładkę.

Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów.

M. Jakóbik - Zacharska


do góry

Szkolny Dzień Chleba

14 listopada jak co roku odbył się Szkolny Dzień Chleba. Uczniowie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób na co dzień powstaje chleb, jakie są jego rodzaje oraz z jakich zbóż otrzymujemy mąkę do produkcji chleba.

W ten dzień szkolny korytarz zapełnił się stołami nakrytymi białymi obrusami, na których znalazły się różnorodne, pachnące bochenki chleby upieczone przez rodziców uczniów. Na stołach nie zabrakło domowych konfitur, powideł czy miodów. Było słodko, smacznie i swojsko.

M. Jakóbik-Zacharska


do góry

Gra edukacyjna - NIEPODLEGŁA

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka szkolna przygotowała grę edukacyjną „ Niepodległa”.

Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV-VI. Ich zadaniem było przejść przez pięć rozmieszczonych na terenie szkoły punktów ilustrujących główne epizody związane z drogą Polaków do niepodległości.

W każdym z nich klasowe drużyny wykonywały różnorodne zadania. Uczniowie między innymi rozwiązywali quiz o marszałku, krzyżówkę szyfr, układali puzzle przedstawiające postać Józefa Piłsudskiego czy też mieli okazję wykazać się umiejętnością założenia opatrunku na ranę głowy.

Wszystkim taka forma utrwalenia wiedzy o polskiej niepodległości bardzo się podobała.

M. Jakóbik-Zacharska


do góry

Spotkanie z pisarką

Dnia 23 maja 2018 roku w naszej szkole gościła pisarka Wioletta Piasecka, autorka licznych bajek i baśni dla dzieci. Pisarka wystąpiła przed uczniami klas I-III w roli Dobrej Wróżki, której zadaniem było zachęcić dzieci do czytania książek. Spotkanie odbyło sie w ramach XXV Pomorskiej Wiosny Literackej. Były gry, wróżby, wierszowane opowieści. Ale pani Wioletta także dużo uwagi poświęciła 100-letniej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Opowiedziała dzieciom ciekawostki z życia Ignacego Jana Paderewskiego, nie tylko wielkiego polskiego kompozytora, którego twórczość cenił cały świat, ale i działacza niepodległościowego, męża stanu i polityka. Dzieci słuchały w wielkim skupieniu o człowieku, którego twórczość przywracała Polakom wiarę w wolność.

Marzena Żywiecka


do góry

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

3 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypomnieliśmy sobie bajki, które towarzyszą nam od najmłodszych lat.

Uczniowie klas młodszych przyszli przebrani za swoich ulubionych bohaterów. Można było spotkać Czerwonego Kapturka, czarownice, królewny, wróżki oraz Kota w Butach i całe mnóstwo mniej lub bardziej znanych postaci z bajek.

Spotkanie rozpoczęliśmy ogłoszeniem wyników plebiscytu na naszą ulubioną postać . Zwyciężczynią okazał się Kopciuszek, a tuż za nią najwięcej głosów otrzymały Pokemony. Następnie dzieci wysłuchały bajki o Kopciuszku i obejrzały inscenizację w wykonaniu klasy III b o postaciach bajkowych oraz odpowiadały na bajkowe zagadki. Na zakończenie wszystkie dzieci przeszły kolorowym korowodem korytarzami szkoły.

M.Jakóbik-Zacharska


do góry

Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku

30 października uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią W. Wódz odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Słupsku.

Uczniowie zapoznali się z biblioteką i jej różnymi działami, takimi jak: czytelnia, introligatornia czy też Klub Czarnego Krążka, gdzie obejrzeli stare odbiorniki radiowe i gramofony oraz posłuchali muzyki z płyty analogowej. Tutaj dzieci miały okazję zapoznać się z książkami sensorycznymi i w języku Braillea.

Na zakończenie wizyty w bibliotece dzieci obejrzały przepiękne książki trójwymiarowe i w 3D, które biblioteka dostała od ambasady kanadyjskiej i wysłuchały bajki o czarownicy i czarnym kocie.

M.Jakóbik-Zacharska


do góry

"Mądra szkoła czyta dzieciom"

„ czytanie książek to najpiękniejsza zabawa
jaką sobie ludzkość wymyśliła ”
W. Szymborska

Tak jak co roku, 29 września w dniu Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania rozpoczęliśmy całoroczną akcję "Mądra szkoła czyta dzieciom ". Uczniowie klas IV-VII będą codziennie czytać maluchom z Punktu Przedszkolnego, Oddziału Zerowego oraz na świetlicy szkolnej.

W tym dniu akcję rozpoczęliśmy już rano w świetlicy szkolnej, gdzie dziewczynki z klasy IV czytały młodszym koleżankom i kolegom znane i lubiane bajki i baśnie, a później dzieci je ilustrowały.

Później bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z Punktu Przedszkolnego wraz z wychowawczynią p. Sabiną Słabą. Przedszkolaki zapoznały się z księgozbiorem dla najmłodszych czytelników. Pomimo, że nie potrafią jeszcze czytać, to z wielkim zaciekawieniem oglądały książeczki. Na koniec spotykania pani bibliotekarka przeczytała im opowiadanie o jesiennych przygodach w Stumilowym Lesie. Dalszą część opowiadania, ale już w ich sali przeczytała pani Basia.

Na podobną wizytę, lecz w poniedziałek przyszły dzieci z Oddziału Zerowego wraz z wychowawczynią p. Mariolą Paszkiewicz. Po obejrzeniu księgozbioru maluchy odpowiadały na zagadki czytane przez panią bibliotekarkę oraz wysłuchały jesiennych przygód Kubusia Puchatka i Maleństwa.

Dzieciom wizyta w bibliotece bardzo się podobała.

Małgorzata Jakóbik - Zacharska


do góry

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W dniu 3 października 2017 roku w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma w naszym kraju kilkunastoletnią tradycję, a zostało ogłoszone 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Dokładna data to 29 września i odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W naszej szkole tego dnia głośno czytali uczniowie i nauczyciele, zaś Pani Dyrektor rozpoczęła utworem Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. W imprezie czytelniczej uczestniczył także pracownik Nadleśnictwa Leśny Dwór czytając fragment „Pana Tadeusza” opisujący las. O korzyściach czytania już chyba każdy wie, ale pamiętajmy też, że wspólne czytanie łączy ludzi.

M. Żywiecka


do góry

Przyłapani na czytaniu

W ramach Pomorskiej Wiosny Literackiej odbył się konkurs wojewódzki „Przyłapani na czytaniu”. Konkurs został zorganizowany przez Ośrodek Doskonalenia nauczycieli w Słupsku. Nasi uczniowie odnieśli sukcesy i to znaczące – Amelia Galla zdobyła II miejsce w kategorii „praca plastyczna”, Oliwia Węgierska także II miejsce, ale w kategorii „praca fotograficzna”, zaś Nina Oleksińska – wyróżnienie za pracę plastyczną. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

M. Żywiecka


do góry

Spotkanie z pisarką

Tradycją naszej szkoły jest spotkanie z pisarzem w ramach Pomorskiej Wiosny Literackiej. W tym roku 22 maja nasi uczniowie z klas starszych spotkali się ze znaną słupską pisarką Jolantą Nitkowską – Węglarz. To nie pierwsze nasze spotkanie z Panią Jolantą, ponieważ gościła w naszej szkole 2010 roku na podsumowaniu projektu „Moja Mała Ojczyzna”. Pani Jolanta opowiedziała uczniom o swoich początkach przygody z pisaniem książek. Dowiedzieliśmy się czym pisarka się interesuje, jak długo pisała poszczególne książki, jaka książka została w tym roku ukończona. Pisarka lubi zbierać dokumenty historyczne i na ich podstawie często powstają nowe utwory. Z jednej strony zajmuje się historią naszego regionu, a z drugiej pisze z dużym powodzeniem baśnie dla dzieci i dorosłych. Przed wizytą Pisarki w naszej szkole odbył się konkurs na „Zilustrowanie baśni i legend Jolanty Nitkowskiej – Węglarz”. Wręczenia nagród uczniom dokonała Pani Jolanta. Dzieci były zachwycone. Życzymy dalszych tak dużych sukcesów naszej słupskiej Pisarce.

M. Żywiecka


do góry

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

„Biblioteka jest instytucją, która całym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury”.
Jan Paweł II

8 maja – to dzień, kiedy obchodzimy „Dzień Bibliotekarza i Bibliotek”. Pamiętając o tym święcie dzieci z Punktu Przedszkolnego odwiedziły Panią Bibliotekarkę, wręczyły drobny upominek i złożyły następujące życzenia:

„Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek
życzymy
poczucia spełnienia w pracy,
ciekawych pomysłów i energii w krzewieniu kultury
oraz
coraz większej rzeszy czytelników odwiedzających bibliotekę”.

W podziękowaniu Pani Marzena przeczytała przedszkolakom kilka znanych wyliczanek oraz wypożyczyła książki, które wzbudziły ich zainteresowanie.

Sabina Słaba


do góry

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W marcu bibliotekę szkolną odwiedziły pierwszaki wraz z wychowawczynią p. Wiesławą Wódz. Uroczystość pasowania na czytelnika rozpoczęło przedstawienie przygotowane przez klasę V „W krainie baśni”. Po nim piątoklasiści zadawali młodszym kolegom zagadki o bajkach i ich bohaterach.

Na zakończenie tej części dziewczynki przeczytały dzieciom życzenia książek, po czym pierwszaki złożyły uroczystą przysięgę, obiecując dbać i szanować wszystkie książki. Po tym ważnym momencie uczniowie mogli wypożyczyć swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej.

M. Jakóbik-Zacharska


do góry

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego biblioteka Szkoły Podstawowej w Głobinie przygotowała obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to ma przypomnieć wszystkim jak ważny jest język ojczysty. Nasi uczniowie z klas I-IV przygotowywali się do obchodów tego święta już od dłuższego czasu. Każda klasa otrzymała zadania do wykonania, które dotyczyły znajomości polskich przysłów, poprawności językowej i ortograficznej oraz znajomości tego Święta. Podczas uroczystego apelu uczniowie klasy IV i V zapoznali wszystkich z tematyką Święta, zwracając uwagę na to jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym. W ramach kampanii promującej to Święto uczniowie zaprezentowali wykonane przez siebie karty z trudnościami językowymi i przysłowiami polskimi oraz plakaty przybliżające tematykę tego dnia. Obchody minęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze.

M.Jakóbik-Zacharska, Marzena Żywiecka


do góry

Promocja książki sleeveface

Mówią, że dzieci nie czytają. A to nie jest prawdą. Dzieci czytają bardzo dużo, ale zwykle z internetu. Mając ten fakt na uwadze nauczycielki bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej w Głobinie podjęły się promocji książki metodą sleeveface. Zwyczajne selfie już się znudziło. Teraz „modne” w internecie są zdjęcia, których spójną część stanowi okładka książki lub czasopisma, czy płyty. Tak powstała metoda sleeveface, a wykorzystanie jej w promocji książki i biblioteki szkolnej powiodło się w naszej szkole. Uczniowie chętnie zgłaszali się do zdjęć z ulubioną książką. Metoda wymaga uwagi i zaangażowania dziecka. Musi się ono przygotować, odpowiednio ubrać. Należy wykonać zdjęcie, na którym widoczna jest okładka sfotografowana w ten sposób, że łączy się z sylwetką osoby, stanowi jej przedłużenie czy dopełnienie. Stwarza to iluzję jednolitego obrazu. Aby sprawnie wykonać sleeveface trzeba zaangażować trzy osoby: fotografa, modela i osobę, która odpowiednio będzie trzymać książkę. To wspaniała forma aktywizacji dzieci. Ośmiela uczniów do ujawnienia swoich pomysłów na sesję zdjęciową, a jednocześnie zachęca innych do czytania. Pożądanym efektem jest wzrost liczby zapytań o polecane książki. W naszej szkole do promocji czytelnictwa uczniowie wykorzystali: „Ten obcy”, „Chwileczkę, Walerio…”, „Wiśniewscy na wakacjach”, „Wiśniewscy mają talent”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Figa”, „Pamiętnik nastolatki”, „Wnuczka do orzechów”, „Viktor Junior”. Na zakończenie akcji wykonano wystawę zdjęć na holu szkolnym. Może to tylko chwilowa moda, ale i tak warto ją wykorzystać do zacieśnienia więzi z biblioteką szkolną.

Marzena Żywiecka


do góry

Przegląd Najciekawszych Książek

W dniu 18 listopada 2016 roku odbył się w naszej szkole Przegląd Najciekawszych Książek. Zadaniem każdej z klas było zarekomendowanie wybranej książki. Do tej rywalizacji przystąpiły wszystkie klasy oraz Punkt Przedszkolny i Oddział Przedszkolny. W tym roku uczniowie zachęcali do przeczytania następujących pozycji:

Wszystkie klasy wzorowo przygotowały się do prezentacji. Przewodniczącą komisji oceniającej występy była pani Dyrektor szkoły Renata Lemisiewicz. Uczniowie zostali podzieleni na dwie kategorie. Pierwsza kategoria to uczniowie do klasy trzeciej. Tu najciekawiej zarekomendowały książkę dzieci z klasy IIb przygotowane przez wychowawcę panią Violettę Warmowską. W drugiej kategorii, czyli klas starszych, zwycięzcami zostali uczniowie klasy IV z wychowawcą panią Marzeną Żywiecką. Gratulujemy wszystkim klasom zaangażowania i dziękujemy za udział w III Przeglądzie Najciekawszych Książek.

Marzena Żywiecka, M.Jakóbik-Zacharska


do góry

WIZYTA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W dniu dzisiejszym 22 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczynią p. Mariolą Paszkiewicz odwiedziły bibliotekę szkolną. Przedszkolaki zwiedziły naszą bibliotekę, dowiedziały się jak powstaje książka oraz zapoznały się z jej budową. Poznały różne rodzaje książek. Dzieciom bardzo podobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które zachęcają do czytania. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się encyklopedie z dinozaurami, motocyklami, samochodami, zwierzętami i roślinami oraz książki z trójwymiarowymi ilustracjami. Na koniec spotkania pani bibliotekarka przeczytała wiersz Jana Brzechwy „ Na wyspach Bergamutach” oraz pokazała wizualną książkę przygotowaną przez dzieci przebywające w świetlicy szkolnej.

M.Jakóbik-Zacharska


do góry

Z wizytą w „Królestwie książek”

Wiek przedszkolny to doskonały czas na rozbudzanie wśród najmłodszych dzieci zainteresowań czytelniczych. 13 października bibliotekarka szkolna p. Marzena Żywiecka zaprosiła przedszkolaków do zwiedzania biblioteki. Przedstawiła im wspaniałą opowieść po świecie książki. Zaprezentowała bardzo bogaty księgozbiór, pokazała gdzie znajdują się książki dla najmłodszych czytelników oraz wyjaśniła, w jaki sposób należy o nie dbać. Następnie zapoznała dzieci z zasadami wypożyczania i zachowania się w bibliotece, pokazała też jak wygląda karta czytelnika.

Dzieci były zaciekawione magicznym dla nich miejscem. Zdziwiły się, że w bibliotece nie tylko można wypożyczać i czytać książki, ale również spędzić miło czas grając w szachy lub warcaby. Pomimo tego, że przedszkolaki jeszcze nie potrafią czytać, to z wielkim zainteresowaniem oglądały prezentowane przez panią Marzenę książki. Jednak największą frajdę sprawiła im możliwość obejrzenia samodzielnie wybranej książeczki. A mieli naprawdę, w czym wybierać.

Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały bibliotekarce za zaproszenie oraz obiecały, że będą ją częściej odwiedzać.

Sabina Słaba


do góry

Światowy Dzień Drzewa

Dnia 3 października 2016 roku w naszej szkole świętowaliśmy „Światowy Dzień Drzewa”. Święto to obchodzone jest od 2002 roku i przypada na 10 października. W tym roku spotkanie odbyło się w połączeniu z promocją czytelnictwa. Imprezę rozpoczęła pani Dyrektor Renata Lemisiewicz czytając wiersz o drzewach autorstwa Leopolda Staffa. Wiersze czytały także: pani Barbara Rudnicka i Marzena Żywiecka – nauczycielka bibliotekarka, zaś recytowali uczniowie klasy czwartej. Na spotkanie zaproszona została wieloletnia przyjaciółka szkoły pani Anna Deus-Kopka, która jest pracownikiem Nadleśnictwa Leśny Dwór. Pani Anna zaprezentowała uczniom ciekawostki na temat drzew i lasu. Dzieci poznały największe, najgrubsze i najstarsze drzewa Polski, a także tradycję powstawania nazw miejscowości pochodzących od drzew. Na koniec pani Anna przeczytała legendę o Dębach Rogalińskich i podarowała szkole sadzonki sosny czarnej.

Marzena Żywiecka


do góry

Błyskawiczna książka tematyczna „Czytanie jest ważne, bo…”

W październiku uczniowie klasy trzeciej wykonali książkę podczas zajęć poświęconych czytelnictwu, które poprowadziła nauczycielka bibliotekarka Pani Marzena Żywiecka. Uczniowie dyskutowali na tematy: „Dlaczego warto czytać”, „Czytanie jest ważne, bo…”, „Czego nie lubią książki?”, „Książka to…”, „Lubię czytać, bo…”, „Poleć książkę koledze”. Na zakończenie zajęć wykonali błyskawiczną książkę tematyczną. Każdy z uczniów otrzymał przygotowane wcześniej kolorowe kartki, na których zapisano początek zdania do rozwinięcia. Uczniowie dopisali zakończenia zdań i tak powstała książka z poradami uczniowskimi i przemyśleniami na temat czytania.

Marzena Żywiecka


do góry

Ilustrowane książki

Istnieje opinia, że dzieci nie chcą czytać książek w wydaniu papierowym. Aby zmienić ten stan nauczycielki bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej w Głobinie, oprócz zakupu licznych nowości, postanowiły zaangażować uczniów do tworzenia ilustrowanych kart katalogowych. Aby utworzyć taką kartę uczeń musi przeczytać książkę, następnie ją zilustrować i krótko opisać. Taki katalog tworzą uczniowie młodszych klas. Oczywiście opis ma za zadanie zainteresować i zachęcić innych uczniów do przeczytania danej pozycji. Ale to nie wszystko – uczniowie także wykonują ilustrowane książki. Klasa wybiera książkę, którą chce wykonać. I tak już powstały:

Karty katalogowe i ilustrowanych książek po zakończeniu są laminowane i wędrują na półkę do szkolnej biblioteki. Mamy nadzieję, że to zadanie wpłynie znacząco na poprawę czytelnictwa w naszej szkole.


do góry

Zakup książek

Miło nam poinformować, że biblioteka szkolna w ostatnim czasie wzbogaciła swój księgozbiór o 101 nowych książek. Pieniądze na ten cel otrzymaliśmy realizując program ”Książki naszych marzeń”. A oto co zakupiliśmy.

Zachęcamy do czytania i życzymy przyjemnej lektury


do góry

„Książki naszych marzeń”

Nasza szkoła przystąpiła do programu „Książki naszych marzeń”, którego patronem medialnym jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Program ten realizowany będzie w roku szkolnym 2015/2016. Przede wszystkim umożliwi on zakup książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.

W ramach realizacji zadań wynikających z udziału w programie zostały ustalone liczne działania mające na celu promocję czytelnictwa wśród naszych uczniów. Poza lekcjami bibliotecznym w naszej szkole, odbędzie się także wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku. W ramach Słupskiej Wiosny Literackiej w naszej szkole zorganizujemy Dzień Postaci z Bajek. W świetlicy szkolnej cały rok uczniowie będą czytać wybrane przez siebie książki, zaś w oddziale przedszkolnym i zerowym starsi uczniowie - bajki maluszkom. W ramach święta Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych zaplanowano spotkanie uczniów z pisarką Barbarą Ciwoniuk oraz Nocne czytanie - imprezę całonocną, podczas której uczniowie czytają książki wybrane w plebiscycie. W październiku także odbędzie się Przegląd Najciekawszych Książek, podczas którego każda klasa zaprezentuje wybraną książkę. Zaplanowano konkursy o tematyce czytelniczej, plastycznej, a także realizację projektu, pt. „Tworzenie książek wizualnych”.

Marzena Żywiecka


do góry

Nocne czytanie

Biblioteka w Szkole Podstawowej w Głobinie co roku organizuje dla uczniów klas IV-VI imprezę całonocną „Nocne czytanie”, która już na stałe widnieje w harmonogramie pracy szkoły. Jest ona ściśle związana z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W tym roku imprezę „Nocnego czytania” rozpoczęła pani Małgorzata Kubik czytając, książkę którą uczniowie wybrali w plebiscycie. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, ponieważ zgłosiło się aż 40 uczniów. Każda grupa czytała inną książkę i tak: klasa czwarta wybrała „Białą żyrafę” L. St Johna, klasa piąta ambitnie „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupery, zaś szóstoklasiści-„Tajemniczy ogród” F. H. Burnetta. Ale nie tylko czytanie odbyło się w nocy z 10 na 11 października, uczniowie także szukali „Skarbu” z użyciem latarek, planu szkoły i kompasu. Ich zadaniem było zaznaczenie na planie szkoły trasy dojścia do miejsca ukrytego „Skarbu” z zastosowaniem kierunków geograficznych. A „Skarbem” okazała się książka, maskotka i duża bombonierka ?. Poszukiwania w ciemności przyniosły dzieciom dużo pozytywnych emocji i choć już były zmęczone to nadal chętne do udziału w imprezie. Kolejnym etapem było oglądanie filmu familijnego po północy, oczywiście pod czujną opieką nauczycieli pani Marzeny Żywieckiej i pana Daniela Podkowicza. Około godziny drugiej w nocy ponownie czytaliśmy, aż do momentu zaśnięcia ostatniego uczestnika „Nocnego czytania 2014”.

Marzena Żywiecka


do góry

Konkurs wiedzy bibliotecznej

Po raz kolejny odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy Bibliotecznej pod nazwą Wiem, bo umiem to znaleźć. W zmaganiach wzięły udział trzyosobowe zespoły klas IV – VI. Uczniowie odpowiadali na pytania z różnych dziedzin wiedzy, takich jak język polski, język angielski, matematyka, przyroda, historia, muzyka i plastyka. Ich zadaniem było odszukać odpowiedzi na pytania w różnych słownikach, encyklopediach, leksykonach itp. Nie można było korzystać z pomocy Internetu. W tym roku najlepsza okazała się klasa IV, w składzie Jagoda Bagińska, Lena Kulak, Karolina Tatysiuk. Gratulujemy zwycięskiej drużynie.

Małgorzata Jakóbik–Zacharska


do góry

Witamy wszystkich miłośników biblioteki szkolnej w nowym roku szkolnym 2014/2015 !!!

Od października ponownie rozpoczynamy akcję „Głośnego czytania” w naszej szkole. Zapraszamy uczniów klas starszych do czytania maluszkom z Punktu Przedszkolnego i Oddziału Przedszkolnego. Akcja obejmuje także czytanie na świetlicy i w bibliotece szkolnej.

Koło warcabowe rozpoczęło swoją działalność od 15 września. Spotkania odbywają się na wszystkich długich przerwach w bibliotece oraz we wtorki i czwartki w świetlicy dla klas starszych. Zapraszamy do ćwiczeń przygotowujących, do Gminnego Turnieju Warcabowego, którego jesteśmy organizatorami. Turniej odbędzie się w lutym 2015 roku.

W związku z nadchodzącym Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych dnia 14 października odbędzie się konkurs szkolny „Wiem, bo umiem to znaleźć”. Klasy III-VI będą reprezentowane przez zespoły trzyosobowe. Konkurs odbędzie się w bibliotece szkolnej.

Dnia 28 października na godzinie wychowawczej odbędzie się spotkanie wszystkich klas poświęcone książkom. Prosimy o przygotowanie przez każdą klasę (od „0” do VI) prezentacji jednej wybranej książki. Spotkanie ma na celu promocję wybranej książki, zachęcenie innych uczniów do przeczytania jej. Mile widziane jest przebranie się za bohatera promowanej książki. Na uczniów czekają nagrody.


do góry

Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych – jak my świętowaliśmy?

Tydzień I: „Biblioteka czeka na Ciebie”

Tydzień II: „Doładuj wyobraźnię w bibliotece”

Tydzień III: „Biblioteka miejscem kultury i rozrywki”

Tydzień IV: „Noc z hobbitami czyli czytanie w szkole wieczorową porą”

Nasza biblioteka szkolna co roku organizuje dla uczniów klas IV-VI imprezę całonocną, która już na stałe widnieje w harmonogramie pracy szkoły. Jest ona ściśle związana z Miesiącem Bibliotek Szkolnych i kampanią ogólnopolską „Cała Polska czyta dzieciom”. Nasza szkoła w tym roku zgłosiła swój udział w programie „Mądra Szkoła czyta dzieciom”. Imprezę „Nocnego czytania” tradycyjnie rozpoczęła pani dyrektor Renata Lemisiewicz czytając „Hobbita”, książkę którą uczniowie wybrali w plebiscycie. Ale nie tylko czytanie odbyło się w nocy z 25 na 26 listopada, uczniowie także oglądali filmy, oczywiście pod czujną opieką pani Marzeny Żywieckiej i pana Daniela Podkowicza. Po północy z użyciem tylko latarek wszyscy uczniowie szukali w szkole jednego z bohaterów Shire. :)

Marzena Żywiecka


do góry

Turniej Warcabowy

Jeśli chcesz wziąć udział w Gminnym Turnieju Warcabowym zgłoś się do nauczyciela bibliotekarza. Turniej odbędzie się w listopadzie.

Marzena Żywiecka


do góry

Konkurs w bibliotece

W marcu odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy Bibliotecznej „Wiem, bo umiem to znaleźć”. Wzięły w nim udział przedstawiciele klas IV-VI . Zespoły odpowiadały na pytania z siedmiu dziedzin: języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, historii, przyrody, muzyki i plastyki. Najlepsza okazała się klasa IV. Gratulujemy.

tekst: Małgorzata Jakóbik-Zacharska


do góry

FINAŁ KONKURSU „Czy znasz wiersze Tuwima?”

Podsumowano szkolny konkurs znajomości wierszy Juliana Tuwima, który trwał od 29 kwietnia do 13 maja 2013 roku. W konkursie wzięło udział aż 50 uczniów z klas III-VI. Z tego 21 osób odpowiedziało prawidłowo na pytania testowe. Do nagrody została wylosowana Hanna Muller z klasy piątej. Gratulujemy!!!


do góry

Warcaby

Aby zaspokoić potrzeby edukacyjne i wychowawcze uczniów nauczycielki bibliotekarki rozpoczęły działalność „Kółka warcabowego” od maja 2013 roku.

Marzena Żywiecka


do góry

Pasowanie na czytelnika

19 .03. 2013 r. na swoją pierwszą wizytę w bibliotece przybyły pierwszaki wraz z wychowawczynią. Po krótkim powitaniu obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy III i IV dotyczące książek. Następnie złożyli uroczystą przysięgę, że będą dużo czytać i dbać o książki. Po pasowaniu na czytelnika pierwszaki wypożyczyli swoje pierwsze książki ze szkolnego księgozbioru.

tekst: Małgorzata Jakóbik-Zacharska


do góry

"Nocne czytanie 2012"

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole odbyła się między innymi impreza „Nocne czytanie w szkole 2012”. Dnia 26 października o godzinie 19.30 chętni uczniowie przyjechali do szkoły ze śpiworami, materacami i poduszkami do spania oraz dobrym humorem. Wcześniej nauczycielki biblioteki przeprowadziły ranking na ulubioną książkę, która to była czytana podczas nocnej imprezy. Tą wybranką okazała się książka, pt. „Harry Potter i kamień filozoficzny” J. K. Rowling. Od godziny 20.15 uczniowie czytali książkę, a gościem i czytającym była także Pani Dyrektor Renata Lemisiewicz. Dzieci wytrwały w czytaniu do godziny 2.00 dnia 27 października. Rodzice odebrali swoje pociechy rano około 7.30.

tekst: Marzena Żywiecka


do góry

Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2012

W tym roku już kolejny raz zamiast Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych będziemy świętować Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych! Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship - www.iasl-online.org).
Poniżej przedstawiamy harmonogram działań:

  1. Ekspozycja gazetki na dolnym holu promująca Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
  2. Włączenie się do akcji „Wyłącz TV - Poczytaj”. Ekspozycja plakatów, czytanie bajek w oddziale przedszkolnym oraz lektur w klasie IV i V.
  3. Błyskawiczne konkursy i krzyżówki z nagrodami od 15 do 19 października na długiej przerwie .
  4. Impreza czytelnicza „Nocne czytanie” 26 października.
  5. Głosowanie na ulubioną książkę, która będzie czytana podczas nocnego czytania.
  6. Ogłoszenie konkursu plastycznego dla klas O – III pt. „Moja ulubiona postać z bajki” – technika dowolna.
  7. Ogłoszenie konkursu plastycznego dla klas IV- VI pt. Ilustracja do książki, którą warto przeczytać.
  8. Warsztaty plastyczne „ Zakładka do książki ”od 22 X do 26 X. Wystawa wykonanych prac.

Marzena Żywiecka
M. Jakóbik-Zacharska


do góry

Miesiąc Bibliotek Szkolnych - konkurs poetycki

W związku z obchodzonym, w październiku, w naszej szkole Miesiącem Bibliotek Szkolnych zorganizowany został konkurs poetycki. Udział w nim mogli wziąć uczniowie klas IV-VI. Warunkiem było złożenie w bibliotece konkursowej pracy do dnia 12 października. Wiersze miały dotyczyć biblioteki, książki lub bieżącego tematu zaakceptowanego przez komisję np. Wszystkich Świątych. Wyróżnienie, słodką nagrodę, dyplom oraz punkty w zeszycie zachowania otrzymała Weronika Bednarek z klasy IV. Serdecznie gratuluję!!! Wszystkie prace można do końca roku zobaczyć i przeczytać w naszej bibliotece – zapraszam.

Ewa Koszutowska


do góry

Miesiąc Bibliotek Szkolnych - konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny dla klas 0-III został zorganizowany z okazji obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Temat konkursowy to: Najpiękniejsza ilustracja do ulubionej książki. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów i spłynęło bardzo dużo prac z których komisja w składzie: P. Dyrektor, bibliotekarz, 1 nauczyciel, 1 pracownik obsługi oraz 1 uczeń wyłonili z niemałym trudem trzech laureatów. I miejsce zajęła Wiktoria Badeńska z klasy II za ilustrację do wiersza Jana Brzechwy Na straganie. II miejsce zajęła Zuzanna Poświętna, która zilustrowała Calineczkę. Hansa Chrystiana Andersena III miejsce komisja przyznała maleńkiej Oliwii Mądrej z oddziału 0, za ilustrację Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków. Wszystkie prace konkursowe przez cały miesiąc październik były prezentowane na dolnym holu szkoły. Uczestnikom dziękujemy a gratulujemy zwycięzcom.

Ewa Koszutowska


do góry

Pasowanie na czytelnika

Ze względu na duże zainteresowanie pierwszoklasistów, którzy już od września pytali o możliwość wypożyczeń, w ostatnim tygodniu października zostali oni pasowani na czytelników. Po powitaniu przez bibliotekarkę i krótkiej rozmowie na temat książek i zasad korzystania z biblioteki, członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki przedstawili montaż poetycki. Następnie uczniowie złożyli uroczyste przyrzecznie wierności książce. Obiecali ….przy tym miłość, wierność i posłuszeństwo bez granic… Na pamiątkę otrzymali zakładki do książek i pamiątkowy dyplom dla całej klasy oraz wykonany na zajęciach plakat - Prośby Książki, aby im przypominał jak postępować należy z książką. Na koniec każdy uczeń wypożyczył swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej jako jej pełnoprawny użytkownik.
Mam nadzieję, że będą do biblioteki często zaglądać!

Ewa Koszutowska


do góry

Nocne Czytanie w szkole

Z okazji obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowana została impreza - Nocne Czytanie w Szkole”. Uczniowie - prawie 30 osób i nauczyciele – Daniel Podkowicz i Ewa Koszutowska przyszli do szkoły 8 października o godzinie 8 wieczorem żeby przeczytać książkę „Charlie i wielka szklana winda” Roalda Dahliego”. O godzinie 21 gdy wszyscy uczestnicy mieli już przygotowane „posłania” (śpiwór i materac) oraz przebrani byli w pidżamy pierwszy rozdział przeczytała Pani Dyrektor Renata Lemisiewicz. Następne 19 rozdziałów czytali na zmianę uczniowie i nauczyciele. Książka skończyła się chwilę przed drugą. Uczniowie żałowali, że książka nie była dłuższa. Na wyróżnienie zasługują Jarosław Daglis i Przemek Brachaniec, którzy czytali najładniej i najdłużej. Jarkowi nie zamykały się usta niezależnie od tego czy czytał czy przeszkadzał więc przeczytał całe 5 rozdziałów. Rodzice odebrali uczniów o godzinie 8 rano w sobotę… Może w przyszłym roku tez poczytamy.


do góry

Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej