Rok szkolny 2017/2018


>>Inne lata szkolne<<


Październik

Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku

30 października uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią W. Wódz odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Słupsku.

Uczniowie zapoznali się z biblioteką i jej różnymi działami, takimi jak: czytelnia, introligatornia czy też Klub Czarnego Krążka, gdzie obejrzeli stare odbiorniki radiowe i gramofony oraz posłuchali muzyki z płyty analogowej. Tutaj dzieci miały okazję zapoznać się z książkami sensorycznymi i w języku Braillea.

Na zakończenie wizyty w bibliotece dzieci obejrzały przepiękne książki trójwymiarowe i w 3D, które biblioteka dostała od ambasady kanadyjskiej i wysłuchały bajki o czarownicy i czarnym kocie.

M.Jakóbik-Zacharska


do góry

Zawody sportowe

U. Kacprzak 7 października na zawody Gminnej Olimpiady Dzieci i Młodzieży w Unihokeju wzięły udział dziewczęta z klas IV – VI. Nasza szkołę reprezentowały: Hanna Skiba, Rozalia Kuńska z klasy IV, Nikola Olczyk, Martyna Dubacka, Oliwia Sieczka klasa V, Zuzanna Lipka, Rokasana Kuńska klasa VI. Dziewczęta zajęły V miejsce.

U. Kacprzak


do góry

Zawody sportowe

2 października w Jezierzycach odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe. W biegach wzięli udział uczniowie i uczennice klas IV - VI. W każdej drużynie biegło 10 reprezentantów. Choć nasi uczniowie nie zakwalifikowali się na podium, to wszyscy ukończyli bieg.

U. Kacprzak


do góry

Warsztaty szkoleniowe dla wolontariuszy SKC

28.10.2017r. wolontariusze SKC z naszej szkoły brali udział w ramach formacji w specjalnych warsztatach, które odbyły się w Szkole Katolickiej w Koszalinie. Zjechało się ponad 200 wolontariuszy ze szkół podstawowych z terenu naszej diecezji. Gościem tego dnia był dyrektor diecezjalnej Caritas- ks Tomasz Roda, który zachęcił młodych do włączenia się w nową akcję charytatywną na rzecz sierocińca w Betlejem.

- Prowadzą go siostry elżbietanki. Są w nim dzieci palestyńskich chrześcijan. Rozpoczynamy w pierwszą niedzielę Adwentu. Będziemy zbierać buty sportowe, sprzęt, odzież, słodycze, instrumenty muzyczne. 16 czerwca 2018 roku podczas dorocznej pielgrzymki SKC uroczyście zakończymy akcję. Liczymy na pomoc służb dyplomatycznych, jeśli chodzi o dostarczenie tego, co zbierzemy na miejsce - mówi ks. Roda.

Młodzi uczestniczyli w dwóch warsztatach szkoleniowych. Pierwszy z nich prowadzony był przez s .Nikodemę i wolontariuszy z darłowskiego hospicjum. Prowadzący pokazali jak odkryć siłę i potencjał, który tkwi w młodych członkach SKC. W czasie drugiego warsztatu swoim doświadczeniem podzieliła się maturzystka Kasandra Żmuda, która już od kilku lat działa w SKC w swojej szkole. Dzień Formacyjny zakończyła Msza Święta, której przewodniczył i skierował słowo ks. Krzysztof Sendecki

Opiekun wolontariatu SKC-S.Smuga


do góry

Szkolny Dzień Chleba

27 października 2017 roku w naszej szkole, jak co roku, odbył się Szkolny Dzień Chleba. Zorganizowany on został przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie na kilku przerwach mogli skosztować najróżniejszych rodzajów chleba oraz miodu, domowych konfitur i powideł. Częstowaniem zajęli się uczniowie ubrani w fartuszki. Święto wśród uczniów przyjęło się bardzo dobrze, już teraz niektórzy uczniowie czekają na przyszłoroczne świętowanie.

W imieniu Samorządu Uczniowskiego - Maksymilian Gral


do góry

IV Gminny Konkurs Recytatorski pt. „Boćki i Bocianki”

W czwartek, 26 października przedszkolaki uczestniczyły w konkursie recytatorskim, którego hasłem przewodnim były „warzywa i owoce”. Tradycyjnie konkurs odbył się w Centrum Kultury w Głobinie. Na scenie wystąpiło bardzo dużo wykonawców z prawie wszystkich przedszkoli Gminy Słupsk. Wśród nich byli również nasi reprezentanci: Alan Czerniło, Martyna Dąbrowska, Oskar Dąbrowski, Antonina Jęcek, Sara Ostapiuk, Oliwia Paszkiewicz, Lena Rudnik. Jury w składzie: Adam Jaśkiewicz - wicewójt Gminy Słupsk, Michał Tramer - dyrektor PTL „Tęcza” w Słupsku, Jerzy Barbarowicz - specjalista PTL „Tęcza” w Słupsku przyznało dwie główne nagrody dzieciom z naszych grup przedszkolnych. Alan Czerniło z punktu przedszkolnego zdobył I miejsce w kategorii „Bocianki”, a Sara Ostapiuk z oddziału przedszkolnego zajęła III miejsce w kategorii „Boćki”. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał od organizatorów dyplom i pluszową maskotkę bocianka oraz jury wręczyło opiekunom podziękowania za przygotowanie dzieci do konkursu.

Sabina Słaba


do góry

Wyjazd na spektakl

Dnia 24 października 2017 roku uczniowie klas starszych obejrzeli spektakl o tematyce chemicznej, pt. „O dwóch takich, co skroplili azot”. Była to już część druga. Aktorzy w sposób bardzo ciekawy i spektakularny przedstawili uczniom historię osiągnięć w dziedzinie nauk przyrodniczych, w tym chemicznych. Spotkaniu towarzyszyły wybuchy, ognie, przepiękne tęcze wielobarwnych świateł, a także dźwięki. Organizatorem przedstawienia była Agencja Artystyczna Kompania Marzeń ze Szczecina. "O dwóch takich, co skroplili azot" to wyjątkowa historia wybitnych polskich naukowców i ich przełomowych odkryć. 132 lata temu w Krakowie, dwóch profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego – Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski jako pierwsi na świecie uzyskali ciekły azot, czym wzbudzili podziw całego świata. Ten podziw towarzyszył także naszym uczniom w XXI wieku.

Marzena Żywiecka


do góry

Wielkie zamieszanie na przedszkolnym straganie

Na jeden dzień sala przedszkolna zamieniła się w prawdziwy stragan. W sali pojawiły się dobrze wszystkim znane Świeżaki oraz owoce i warzywa z przydomowych ogrodów, które zainspirowały dzieci do działania. Według tradycyjnego, ale udoskonalonego przez siebie przepisu, przedszkolaki przygotowały przepyszną sałatkę warzywną. Wykazały się przy tym dużymi umiejętnościami kulinarnymi. Dokładnie wiedziały jak pokroić produkty, połączyć składniki i przyprawić sałatkę aby podnieść jej walory smakowe.

Do wspólnej degustacji dzieci zaprosiły rodziców. Było pysznie, zdrowo i kolorowo.

Mariola Paszkiewicz


do góry

Wycieczka do Chojnic

W sobotę 21 października dzieci uczące się języka kaszubskiego kolejny już raz były na wycieczce. Tym razem pojechały do Chojnic. Zwiedziły miasto, które wszystkim się spodobało. Były w Muzeum Historyczno- Etnograficznym im. Juliana Rydzykowskiego , gdzie mogły zobaczyć dziedzictwo regionu Kaszub Południowych. Uczniowie odwiedzili także Eksperymentarium- wyjątkowe miejsce, gdzie zabawa łączy się z nauką, a dzika przyroda z nowoczesną technologią. Eksperymentarium w Chojnicach pozwoliło przenieść się dzieciom w świat dzikiej i ujarzmionej przyrody, sportów wodnych, historii i kultury Chojnic i regionu, poprzez wynalazki XIX i XX wieku po świat nowinek technologicznych.

Pogoda dopisała. Dzieci zadowlone i pełne wrażeń wróciły do domów.

Wiesława Wódz


do góry

Spotkanie przedszkolaków z listonoszem

„Przez ulice długie, od samego rana,
idzie pan listonosz, torbę ma wypchaną.
Czy pogoda, czy dzień mglisty,
pan listonosz nosi listy (...)”.
Maria Terlikowska

Listonosz, to bardzo odpowiedzialny zawód. Wiedzą już o tym przedszkolaki, bo 18 października, z okazji „Dnia Poczty Polskiej” odwiedził ich tata Etery, który jest listonoszem. Pan Paweł bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy. Dzieci szczególnie zainteresowały się kolekcją znaczków oraz atrybutami listonosza: czapką i wielką torbą, której zawartość została ujawniona. Rozmowa z gościem uświadomiła przedszkolakom, jak ważna jest znajomość swojego imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania. Pan listonosz wręczył dla każdego dziecka kartkę oraz kolorowy znaczek pocztowy. Żegnając się z przedszkolakami obiecał, że wkrótce znów ich odwiedzi.

Serdecznie dziękujemy Panu Pawłowi za poświęcony czas oraz miłe i ciekawe spotkanie.

Sabina Słaba


do góry

Warzywno - owocowe stworki

Na marchewki urodziny
Wszystkie zeszły się jarzyny...
Kartofelek podskakuje,
Burak z rzepką już tańcuje.
Pan kalafior z krótką nóżką
Biegnie szybko za pietruszką...

Dnia 18.10.2017 r. uczniowie klas O-III wykazali się swoją pomysłowością i inwencją twórczą podczas robienia stworków z warzyw i owoców. Zabawa była przednia, co widać na załączonych zdjęciach. Uczniowie mogli się przekonać, że warzywa i owoce to nie tylko pyszne i zdrowe danie, ale również dużo świetnej zabawy. Zachęcamy do tworzenia podobnych kukiełek z rodzicami i zabawy w warzywny teatrzyk.

Violetta Warmowska


do góry

„Bo nauczyciel jest kapitanem, co na okręcie dookoła świata płynie wraz z nami przez szkolne lata”

17 października odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu swoje święto obchodzili nie tylko nauczyciele, ale również wszyscy pracownicy szkoły. Dziękując im za ciężki trud pracy uczniowie klasy IV zaprezentowali występ pt.: „ Bo nauczyciel jest kapitanem, co na okręcie dookoła świata płynie wraz z nami przez szkolne lata”. Następnie głos zabrała pani dyrektor Renata Lemisiewicz, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Rada Rodziców. Wszyscy pracownicy otrzymali kwiaty, a najlepsi wyróżnienia.

Urszula Kacprzak


do góry

Ślubowanie

17 października to ważna data dla dzieci z klasy pierwszej. W tym dniu złożyli ślubowanie i zostali przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Na uroczystości zjawiły się dobre wróżki, które sprawdzały umiejętności dzieci. Była wróżka muzyki, wróżka pracowitości, wróżka miłości i wróżka mądrości. Niewiele brakowało i ślubowanie nie odbyło by się, ponieważ do sekretariatu wtargnęła zła wróżka , obrażona , że nie została zaproszona na uroczystość i rzuciła na dzieci zaklęcie. Na szczęście dobra wróżka znalazła na to radę. Dzieci zdały pięknie egzamin, a w nagrodę od wróżek otrzymały ich symbole i kuferek do pracy w klasie pierwszej. Wszystkim pierwszakom życzymy samych szóstek, dużo przyjaciół i wiele radosnych chwil spędzonych wspólnie w szkole.

T. Jaworska-Rudy


do góry

Przedszkolny Dzień Chleba

W ramach obchodów „Dnia Chleba”, który przypada 16 października u przedszkolaków odbyły się ciekawe zajęcia dotyczące tego, jakże ważnego i pysznego produktu. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się, jak wygląda proces produkcji chleba. Następnie degustowały różnorodne świeże, pachnące i chrupiące pieczywo. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wcieliły się w prawdziwych piekarzy i każdy z nich formował dowolne pieczywo z masy solnej.

Sabina Słaba


do góry

Jesienna wycieczka do ogrodu i sadu

W słoneczne, jesienne i październikowe przedpołudnie, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do sadu i ogrodu. Dzięki uprzejmości pani Danuty Bednarek i dziadka Jakuba, pana Leszka Skóry, przedszkolaki obejrzały miejsca, o których ostatnio tyle mówiły, słyszały i śpiewały. Zobaczyły drzewa owocowe pełne rumianych jabłek i gruszek oraz krzewy pełne czerwonych malin. Zapach i błyszcząca skórka zachęciły dzieci do jedzenia owoców i malin zrywanych prosto z krzaczków. W tych niecodziennych warunkach przedszkolaki poznały walory smakowe i odżywcze spożywanych owoców. Zabawy badawcze pozwoliły odkryć im to, co kryje w sobie każdy owoc. Dzieci poznały budowę jabłka i gruszki oraz utrwaliły wcześniej poznaną budowę drzewa.

Wizyta w sadzie i ogrodzie była niezapomnianą, bogatą w nowe doświadczenia, lekcją poznawczą dostarczającą dzieciom wiedzy na temat zmian zachodzących jesienią w sadach i ogrodach.

Mariola Paszkiewicz


do góry

"Rajski Ogród Eden"

W dniu 16.10.2017r. uczniowie kl VI podczas lekcji religii przygotowywali własnoręcznie Projekt pt " Czym jest drzewo życia zasadzone w Eden". Uczniowie na wcześniejszych katechezach pogłębiali temat biblijnego raju- ogrodu stworzonego dla człowieka, kwitnącego życiem, przepełnionego wspaniałą roślinnością, obfitością zwierząt, drzewami rodzącymi cudowne owoce. Tak jak w Edenie panował spokój i harmonia, taką też atmosferę stworzyli uczniowie kl. VI podczas projektu współczesnego Ogrodu Eden…

Katechetka Sylwia Smuga


do góry

Dzień Drzewa

Już od wielu lat w naszej szkole obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. To święto wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnika przyrody. Zaapelował on do rodaków, by 10 kwietnia posadzili drzewa. Dziś Arbor Day to akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie obecna od 2002 roku.

W ramach święta uczniowie przygotowali gazetkę informacyjną oraz wykonali prace plastyczne przedstawiające drzewa. Najładniejsze prace stały się dekoracją podczas imprezy ekologicznej. Z zaprzyjaźnionego ze szkołą Nadleśnictwa Leśny Dwór przyjechała pani Anna Deus-Kopka, która przeprowadziła zajęcia dydaktyczno-warsztatowe z uczniami klas 4-7. Wysłuchaliśmy prelekcji o życiu drzewa od nasionka, aż do ścięcia i przeróbki drewna. Uczniowie obejrzeli nasiona i drewno różnych gatunków, a także utrwalili sobie zasady rozpoznawania drzew. Spotkaniu towarzyszyły emocje, gdyż odbył się konkurs sprawdzający wiedzę uczniów. Dla uważnych przewidziane były upominki. Na zakończenie święta uczniowie posadzili na zieleńcu szkolnym drzewa podarowane przez Nadleśnictwo Leśny Dwór.

M. Żywiecka


do góry

Zwierzęta w klasie III b

Lekcje w naszej klasie są bardzo ciekawe. Czasami odwiedzają nas zwierzęta. Mama Wiktorii przyniosła prześlicznego królika, o imieniu Pusia. Był w specjalnym pudełku, aby mógł bezpiecznie do nas dotrzeć. Wiktoria opowiedziała nam o swoim zwierzaczku. Dowiedzieliśmy się, jak je karmić i pielęgnować; co króliki lubią i jak się z nimi bawić. Mama Wiktorii opowiadała nam, jak należy dbać o zwierzęta, żeby były szczęśliwe i zdrowe. Żywa lekcja przyrody była wyjątkowa dzięki temu, że każde dziecko mogło wejść w bezpośredni kontakt ze zwierzątkiem. Pusi wielkie zainteresowanie dzieci chyba bardzo się podobało, gdyż nie chciała wracać do swego pudełka.

Violetta Warmowska


do góry

Jesienna dyskoteka

W czwartek - 12 października 2017 roku Samorząd Uczniowski zorganizował Jesienną dyskotekę szkolną. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 16:00. Podczas dyskoteki był poczęstunek, przygotowany przez uczniów naszej szkoły. W trakcie potańcówki odbyły się zabawy, które zintegrowały klasy. Niestety - wspaniała zabawa niestety skończyła się już o godzinie 18:00.

,,To była najlepsza dyskoteka, na jakiej byłam !" Takie zdania słyszano podczas Jesiennej dyskoteki.

W imieniu Samorządu Uczniowskiego - Maks Gral


do góry

Czytająca przerwa

We wtorek - 10 października 2017 roku po 3 godzinie lekcyjnej, odbyła się akcja Samorządu Uczniowskiego ,,Czytająca przerwa". Był to 15 minutowy relaks dla uczniów klas 4-7. Każdy uczeń mógł w tym czasie poczytać swoją ulubioną książkę na wygodnym materacu. Koordynatorem akcji była Pani Małgorzata Kubik- opiekun samorządu. Jeżeli akcja dobrze się przyjmie wśród uczniów Samorząd Uczniowski może zorganizować jeszcze więcej ,,Czytających przerw", ale to zależy od naszych koleżanek i kolegów.

W imieniu Samorządu Uczniowskiego - Maks Gral


do góry

Odwiedziny sokolnika w klasie II i "zerówce”

We wtorek 10 października dzieci z klasy II i ,,zerówki” miały możliwość zobaczenia z bliska drapieżnego ptaka, jakim jest jastrząb gołębiarz. Uczniów odwiedził tata Emilki i Kordiana- sokolnik, dzięki któremu mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy z życia ptaków drapieżnych oraz czym jest sokolnictwo. Jest to na pewno coś więcej niż zwykłe trzymanie zwierzątka, takiego jak kot lub pies. Ptak wymaga poświęcenia mu znacznej uwagi, a przede wszystkim zrozumienia. Wielu sokolników opiekuje się swoimi podopiecznymi dla czystej przyjemności. Właściciel ptaka drapieżnego po odpowiednim treningu wychodzi z nim na pole, wypuszcza zupełnie luzem, a kiedy ptak sobie polata wykłada na rękawicę kawałek mięsa i woła go. On zaś nauczony, że jest u właściciela bezpieczny, wraca i odbiera swoją nagrodę za powrót, w postaci wspomnianego kawałka mięsa. Każdy sokolnik czerpie ogromną przyjemność z posiadania skrzydlatego podopiecznego i możliwości obserwacji jak lata.

Wiesława Wódz


do góry

Lotnisko - Krępa

W sobotę 7 października wzięliśmy udział w zajęciach, które odbyły się na lotnisku aeroklubu w Krępie Słupskiej. Zwiedziliśmy lotnisko, zapoznaliśmy się z jego bazą oraz sprzętem latającym. Wszyscy chętni mogli zasiąść za sterami szybowca SZD-9 Bocian oraz szybowca SZD-50 Puchacz. Nie zabrakło także profesjonalnych symulatorów lotniczych.


do góry

Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

Jesienią warto zatroszczyć się o organizm. Dlatego przedszkolaki postanowiły dostarczyć sobie trochę witamin, przygotowując pyszny deser. Na początku wyruszyły do sklepu i kupiły owoce. Następnie zabrały się ochoczo do pracy. Dzieci samodzielnie przekrajały jabłka na połówki, wypełniały ich puste środki miodem i posypywały pachnącym cynamonem. Potem tak przygotowany deser, wstawiły do pieczenia. Po kilkunastu minutach cudowny zapach pieczonych jabłek można było poczuć w całej szkole. Przedszkolaki zajadając się deserem, zastanawiały się nad tym, co mogą jeszcze smacznego przygotować na zajęciach w przedszkolu

S. Słaba


do góry

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W dniu 3 października 2017 roku w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma w naszym kraju kilkunastoletnią tradycję, a zostało ogłoszone 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Dokładna data to 29 września i odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W naszej szkole tego dnia głośno czytali uczniowie i nauczyciele, zaś Pani Dyrektor rozpoczęła utworem Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. W imprezie czytelniczej uczestniczył także pracownik Nadleśnictwa Leśny Dwór czytając fragment „Pana Tadeusza” opisujący las. O korzyściach czytania już chyba każdy wie, ale pamiętajmy też, że wspólne czytanie łączy ludzi.

M. Żywiecka


do góry

"Czym dla ptaka są skrzydła, tym dla człowieka jest przyjaźń: wznosi się ponad pył ziemi"

W dniu 2.10.2017r. uczniowie kl VII podczas lekcji religii uczestniczyli w projekcie edukacyjnym przygotowując własnoręcznie Projekt pt "Przyjaźń - dlaczego warto się przyjaźnić?". Podczas wcześniejszej lekcji 7 chętnych uczniów - liderów wybrało po 3 osoby do swojej grupy i rozdzieliło zadania do wykonania. Uczniowie pracowali w prawdziwie przyjaznej atmosferze potwierdzając słowa za Małym Księciem "Przyjaciół się nie zdobywa, przyjaciół się poznaje"

Katechetka Sylwia Smuga


do góry

Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej