Rok szkolny 2016/2017


>>Inne lata szkolne<<


Październik

Szkolny Dzień Sportu

28 października odbył się w naszej szkole Dzień Sportu. Na drugiej lekcji do zmagań sportowych przystąpiły przedszkolaki i uczniowie „zerówki”, na trzeciej klasy I – III, a na czwartej najstarsi uczniowie naszej szkoły, czyli klasy IV – VI. Wszyscy uczniowie, którzy byli wytypowani do zawodów, wzięli udział w losowaniu drużyn i po wspólnej rozgrzewce rozpoczęły się wyścigi. Zawodnicy musieli między innymi biec w parach z balonami, czołgać się pod przeszkodą, utrzymać w biegu gazetę bez pomocy rąk i toczyć piłkę slalomem. Po przeliczeniu punktów ogłoszone zostały wyniki i rozdane symboliczne medale, a każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom.

Wszystkim uczestnikom gratuluję uczciwej rywalizacji i sportowego ducha.

U. Kacprzak


do góry

Ślubowanie klasy pierwszej

26 października w naszej szkole w obecności p. Dyrektor, rodziców i zaproszonych gości odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na pierwszoklasistów. To było ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale także dla rodziców. Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Po złożeniu ślubowania p. Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Mimo stresu związanego z publicznym wystąpieniem dzieci zaprezentowały program artystyczny. Publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Uczniowie zostali przyjęci do braci szkolnej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Nie zabrakło też upominków od kolegów i koleżanek z klas drugich.

Wiesława Wódz


do góry

Spotkania z Astronomią

W dniu 26 października 2016 roku uczniowie z klas 4-6 pod opieką Pani Marzeny Żywieckiej pojechali na spotkanie astronomiczne do multikina w Słupsku. Autorem „Spotkań z Astronomią” i prowadzącym był Pan Aleksander Trębacz nauczyciel fizyki i matematyki, popularyzator astronomii. Pan Trębacz jest członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i pracownikiem Oxfordu. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat gwiazd, planet i galaktyk. Uświadomili sobie jak bardzo maleńka jest nasza planeta we wszechświecie.

Marzena Żywiecka


do góry

Bal Jesieni

W dniu 25.10.2016 r. odbył się „Bal Pani Jesieni”. Dzieci z oddziału przedszkolnego, zerówki, oraz klas I-III przebrane w jesienne stroje, przybyły punktualnie wraz z wychowawczyniami na górny hol, który na czas zabawy zmienił wystrój. Dekorację stanowiły apetyczne papierowe owoce, warzywa, kosze przepełnione warzywami i owocami z naszych sadów i ogrodów, kolorowe liście. Przybyłych powitała pani Paulina – wychowawczyni klasy II a przebrana za pomidorka. Gościem honorowym była pani dyrektor Renata Lemisiewicz.

W nastrój zabawy wprowadziły śpiewane przez dzieci piosenki podczas występu teatralnego ,, Idzie jesień, ,, Muchomorek’’, ,, Leśne Duszki’’. Na początku odbył się pokaz mody jesiennej. Modele i modelki zaprezentowali się w strojach jesiennych. Jedni nieśmiało, inni niczym z pokazów mody przemaszerowali wśród zachwyconych widokiem uczestników balu. Wszystkie konkurencje przeplatane były tańcami.

Kolejny etap zabawy to zagadki jesienne. Atrakcyjne okazało się szatkowanie kapusty przez panie nauczycielki na czas w trakcie skocznej melodii. Uśmiechnięte buzie dzieci to najlepszy dowód na to, że bal był udany. Na koniec uczniowie kosztowali jesiennych, warzywnych ciast upieczonych przez rodziców na bal.

Paulina Szajner


do góry

Ziemia we wszechświecie

W październiku jednym z bloków tematycznych w klasie trzeciej był Kosmos. Uczniów bardzo ten temat zainteresował, dlatego też 12 października pojechali di Multikina na prezentację "Ziemia we wszechświecie". Była to doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy na ten temat. Uczniowie uzyskali dużo nowych informacji i w jakiejs częsci zaspokoili swoją ciekawość.Mamy zamiar kontynuować takie spotkania i z niecierpliwośćią czekamy na następny taki wyjazd.

Teresa Jaworska-Rudy


do góry

Profilaktyka dla smyka…

20 października dzieci z oddziału przedszkolnego, w ramach realizacji zadań innowacji pedagogicznej: Profilaktyka dla smyka, czyli ABC bezpiecznego przedszkolaka, spotkały się ze strażakami. Spotkanie odbyło się w remizie OSP w Kusowie. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały informacji na temat pracy strażaków i ich roli w społeczeństwie. Obejrzały sprzęt oraz wyposażenie wozów przygotowanych do wyjazdu na akcje. Strażacy zademonstrowali dzieciom sposób użycia gaśnicy oraz wykorzystanie różnych specjalistycznych kombinezonów. Przedszkolaki zainteresował sprzęt do ratowania i transportu poszkodowanych. Uwagę dzieci zwróciły oznaczenia graficzne, tablice z numerami alarmowymi i rozmieszczone w remizie instrukcje postępowania w czasie zagrożenia życia. Pan Marcin, prezes OSP, wyjaśnił dzieciom znaczenie symboliki tych znaków, zademonstrował rodzaje sygnałów dźwiękowych i zachowanie się w takich przypadkach oraz sposób wybierania numerów alarmowych i zgłaszania zagrożenia przez telefon. Na podsumowanie spotkania dzieci wykonały zadania sprawdzające ich wiedzę: rozpoznały i podały numery alarmowe, rozmieściły tablice graficzne i instrukcje zgodnie z poleceniem, nazwały sprzęt stosowany w akcji ratowniczej, rozpoznały sygnały alarmowe oraz zademonstrowały telefoniczne zgłoszenie niebezpieczeństwa pożarowego. Nagrodą za aktywne uczestnictwo w spotkaniu była słodka niespodzianka przygotowana przez strażaków. Dzieci podziękowały za praktyczne rady piosenką i zaproszeniem sekcji ratownictwa medycznego na wspólne zajęcia instruktażowe.

Mariola Paszkiewicz


do góry

Przedszkolaki wraz z rodzicami świętują „Dzień Ziemniaka”

Skąd pochodzi ziemniak?, Jak inaczej nazywamy ziemniaka?, Kiedy sadzimy ziemniaki?, Wymień odmiany ziemniaka? - te oraz wiele innych pytań, a także odpowiedzi na nie usłyszały dzieci i rodzice 22 października podczas uroczystości z okazji „Dnia Ziemniaka”.

Wychowawczyni zadbała o to, aby atrakcji nie brakowało. Na początku przeczytała „Legendę o ziemniaku”, następnie zaprosiła wszystkich zgromadzonych do udziału w różnorodnych konkursach: „Ziemniaczana piramida”, „Rusz głową - łamigłówki”, „Kto szybciej? Rozbieranie ziemniaka”, „Leć ziemniaczku - czyli rzut ziemniakiem do celu”, „Ziemniaczany slalom”, „Potrawy z ziemniaka”. Zwycięzcy w nagrodę otrzymywali ziemniaczane pyszności: chipsy i prażynki.

Spotkanie zakończyło się wspólnym kolorowaniem ziemniaczanych ilustracji i jedzeniem frytek.

Sabina Słaba


do góry

Unihokej Chłopców

21 października we Wrześciu odbyły się zawody w Unihokeja chłopców. Po losowaniu, w naszej grupie znalazły się zespoły z Redzikowa i Jezierzyc. Pierwszy mecz przegraliśmy z Redzikowem 4 – 5, natomiast z Jezierzycami zremisowaliśmy 2 – 2. Niestety Redzikowo przegrało z Jezierzycami znaczną ilością punktów i w związku z tym dla nas turniej zakończył się trzecim miejscem w grupie. Naszą szkołę reprezentowali:

Chłopcom gratuluję sportowego ducha walki.

U. Kacprzak


do góry

III Gminny Konkurs Recytatorski „Boćki i Bocianki”

21 października w Centrum Kultury w Głobinie odbył się konkurs dla Przedszkolaków pt. „Misie, autka i laleczki - ulubione zabaweczki”. Przed jury i licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowało się 29 wykonawców. Wśród nich były dziewczynki z punktu (Aleksandra Cholewińska, Maria Szumska) i oddziału przedszkolnego (Maja Świderek, Patrycja Winna). Repertuar był naprawdę różnorodny, można było usłyszeć wiersze o zabawkach (misiach, piłce, lalce), ale nie tylko. Jury w składzie: Michał Tramer - Dyrektor PTL „Tęcza” w Słupsku, Jerzy Barbarowicz - Główny Specjalista PTL „Tęcza” w Słupsku oraz Adam Jaśkiewicz - wice-wójt Gminy Słupsk nagrodziło dwie dziewczynki z naszych grup przedszkolnych. Maja Świderek zdobyła I miejsce w kategorii „Boćki” a Maria Szumska otrzymała wyróżnienie w kategorii „Bocianki”. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy!!!

Sabina Słaba


do góry

Dzień Edukacji Narodowej

17 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. W części oficjalnej Pani Dyrektor Renata Lemisiewicz złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz wręczyła nagrody dla najlepszych nauczycieli i pracowników administracji.

Program artystyczny zaprezentowali uczniowie klasy V w formie zabawnych życzeń dla każdego nauczyciela oraz scenek z życia pewnej szkoły.

Na zakończenie apelu przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Kamil Oleksiński w imieniu wszystkich uczniów złożył życzenia wszystkim pracownikom oświaty.

M. Jakóbik-Zacharska


do góry

Kartki dla emerytowanych nauczycieli

Szkolny Klub Wolontariusza z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotował ozdobne kartki z życzeniami dla emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły.

Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Szkoły !!
Dziękujemy za wszystkie starania, które wkładaliście w nasze wychowanie i edukację. Wierzymy, że Wasz wysiłek uczynił z nas ludzi mądrych i szlachetnych. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy najlepsze życzenia samych radości i sukcesów
- Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Głobinie.

Jagoda Bagińska uczennica kl.VI, członkini Szkolnego Klubu Wolontariusza.


do góry

Koło kulinarne

Od września w naszej szkole działa koło kulinarne "Na zdrowie" prowadzone przez p. Teresę Jaworską -Rudy. Uczestniczą w nim uczniowie zarówno klas młodszych jak i starszych.Na pierwszych zajęciach dzieci poznawały zasady zdrowego żywienia. Było również spotkanie z panią Orianą- dietetyczką.Wyposażeni w odpowiednią wiedzę , uczniowie rozpoczęli kucharzenie na szkolnej stołówce.Robili już sałatki owocowe ,a ostatnio smażyli pyszne naleśniki ze zdrowym twarożkiem Zapach roznoszący się po szkole, przywiódł na stołówkę wiele osób.Do końca roku szkolnego dzieci będą przyrządzać dużo zdrowych i smacznych potraw, a na zakończenie każdy będzie mógł zrobić swoje własne danie. Życzę smacznego.

Teresa Jaworska-Rudy


do góry

Z wizytą w „Królestwie książek”

Wiek przedszkolny to doskonały czas na rozbudzanie wśród najmłodszych dzieci zainteresowań czytelniczych. 13 października bibliotekarka szkolna p. Marzena Żywiecka zaprosiła przedszkolaków do zwiedzania biblioteki. Przedstawiła im wspaniałą opowieść po świecie książki. Zaprezentowała bardzo bogaty księgozbiór, pokazała gdzie znajdują się książki dla najmłodszych czytelników oraz wyjaśniła, w jaki sposób należy o nie dbać. Następnie zapoznała dzieci z zasadami wypożyczania i zachowania się w bibliotece, pokazała też jak wygląda karta czytelnika.

Dzieci były zaciekawione magicznym dla nich miejscem. Zdziwiły się, że w bibliotece nie tylko można wypożyczać i czytać książki, ale również spędzić miło czas grając w szachy lub warcaby. Pomimo tego, że przedszkolaki jeszcze nie potrafią czytać, to z wielkim zainteresowaniem oglądały prezentowane przez panią Marzenę książki. Jednak największą frajdę sprawiła im możliwość obejrzenia samodzielnie wybranej książeczki. A mieli naprawdę, w czym wybierać.

Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały bibliotekarce za zaproszenie oraz obiecały, że będą ją częściej odwiedzać.

Sabina Słaba


do góry

„Październik Miesiącem Dobroci dla Zwierząt”

Z okazji święta „Październik Miesiącem Dobroci dla Zwierząt” uczniowie klas IV-VI pojechali na zajęcia dydaktyczne do Nadleśnictwa Leśny Dwór. Wycieczka odbyła się dnia 11 października 2016 roku. Pan leśniczy opowiadał o ciekawostkach z życia zwierząt leśnych. Dowiedzieliśmy się co to są barcie, czyli drzewa bartne, w których dzikie pszczoły zbierają nektar. Pszczoły są gatunkiem zagrożonym wyginięciem z powodu szkodliwej działalności człowieka. Wiemy już, że w okolicach naszych miejscowości bytują wilki, które przywędrowały z Bornego Sulinowa, gdzie zostały introdukowane (wprowadzone ponownie do środowiska). Wilki dobrze czują się na Pomorzu, ponieważ jest tu dużo jeleni. Leśniczy zachęcał uczniów do nasłuchiwania serenady byków (to rykowisko jesienią na łąkach). Wiele dowiedzieliśmy się o płazach i gadach leśnych oraz owadach. Ciekawostką jest wykonanie inhalacji z chustki nasączonej jadem mrówek. Pan leśniczy opowiadał nie tylko o zwierzętach. Przy okazji przypomnieliśmy sobie budowę warstwową lasu i rozpoznawanie różnych gatunków drzew. Na zakończenie spotkania dydaktycznego odbyło się ognisko z kiełbaskami.

Marzena Żywiecka


do góry

Owocowe witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

W pierwszym tygodniu października przedszkolaki zdobywały cenne informacje na temat owoców. Doskonale znają już ich nazwę, kształt, kolor, właściwości odżywcze oraz smak. Samodzielnie wykonane owocowe szaszłyki i koreczki zostały zjedzone podczas II śniadania. W ten sposób przedszkolaki dostarczyły dla swojego organizmu trochę witamin. Popatrzcie sami, z jakim zaangażowaniem nadziewały cząstki owoców na wykałaczki.

Sabina Słaba


do góry

Szkolny Dzień Chleba

7 października klasa VI pod opieką wychowawcy przygotowała Szkolny Dzień Chleba. Zgodnie z wieloletnią tradycją, uczniowie wzięli udział w kampanii informacyjnej dotyczącej wartości odżywczych dobrego chleba. To miłe święto było okazją do degustacji ponad dwudziestu gatunków pieczywa. Był chleb w wielu odsłonach: bułeczki, rogaliki, chałki i chałeczki... Szóstoklasiści zadbali o różnorodność i dodatki. Najbardziej smakował chleb z tegorocznym miodem i domowymi konfiturami. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na potrzebę poszanowania chleba, bo od szacunku dla kromki chleba już tylko krok do szacunku dla najbliższych, do kraju rodzinnego oraz otaczającego nas świata.

Wychowawca klasy VI: M. Kubik


do góry

Warzywne kukiełki przedszkolaków

Jesień to pora roku, w której następuje czas zbiorów warzyw i robienia z nich różnorodnych przetworów oraz potraw. Jednak okazało się, że można je także wykorzystać do świetnej zabawy. Udowodniły to przedszkolaki, wykonując z nich przepiękne kukiełki.

Sabina Słaba


do góry

Filharmonia Sinfonia Baltica

W październiku klasa 3 była po raz pierwszy w Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. Uczniowie mogli zobaczyć na żywo jak wyglądają instrumenty muzyczne i posłuchać ich dźwięków. Usłyszeli również orkiestrę jak grała wybitne dzieła literatury muzycznej reprezentujące różne style muzyczne od baroku po współczesność. Koncert wszystkim bardzo się podobał i czekamy już na następny wyjazd w grudniu.

Teresa Jaworska-Rudy


do góry

Wycieczka do nadleśnictwa

11 października obchodzony jest światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji klasa 3 pojechała na wycieczkę do lasu do Nadleśnictwa Leśny Dwór. Na przystanku czekał na dzieci pan leśniczy, który oprowadził wszystkich po leśnej ścieżce przyrodniczej , opowiadając o tym co dzieje się w lesie. Była to doskonała okazja do utrwalenia wiadomości zdobytych ostatnio na zajęciach. Na koniec wyprawy dzieci mogły upiec kiełbaski na ognisku i zostały poczęstowane słodkim upominkiem. Bardzo dziękujemy panu leśniczemu za ciekawą lekcję.

Teresa Jaworska-Rudy


do góry

Przedszkolaki w Miasteczku Ruchu Drogowego

6 października przedszkolaki pojechały do Miasteczka Ruchu Drogowego znajdującego się na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku. W mini miasteczku dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i wiedzy z zakresu bezpiecznego pieszego uczestnictwa w ruchu drogowym. Swobodnie poruszały się po drogach i skrzyżowaniach rozpoznając i nazywając znaki drogowe. Prowadzący szkolenie instruktor zapoznał także dzieci z zasadami przygotowania roweru do jazdy i jego koniecznym wyposażeniem oraz ze sposobem przygotowania się do jazdy samego rowerzysty. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość poruszania się po miasteczku rowerami. Przedszkolaki przekonały się, że sama jazda rowerem nie jest trudna, ale jazda i reagowanie na znaki, nie jest już takie proste. Wycieczka do mini miasteczka sprawiła dzieciom dużo radości. Panu instruktorowi, za wskazówki i rady, przedszkolaki podziękowały piosenką. Obiecały także, że uczestnicząc w ruchu drogowym, będą pamiętały o bezpieczeństwie własnym i innych.

Mariola Paszkiewicz


do góry

Światowy Dzień Drzewa

Dnia 3 października 2016 roku w naszej szkole świętowaliśmy „Światowy Dzień Drzewa”. Święto to obchodzone jest od 2002 roku i przypada na 10 października. W tym roku spotkanie odbyło się w połączeniu z promocją czytelnictwa. Imprezę rozpoczęła pani Dyrektor Renata Lemisiewicz czytając wiersz o drzewach autorstwa Leopolda Staffa. Wiersze czytały także: pani Barbara Rudnicka i Marzena Żywiecka – nauczycielka bibliotekarka, zaś recytowali uczniowie klasy czwartej. Na spotkanie zaproszona została wieloletnia przyjaciółka szkoły pani Anna Deus-Kopka, która jest pracownikiem Nadleśnictwa Leśny Dwór. Pani Anna zaprezentowała uczniom ciekawostki na temat drzew i lasu. Dzieci poznały największe, najgrubsze i najstarsze drzewa Polski, a także tradycję powstawania nazw miejscowości pochodzących od drzew. Na koniec pani Anna przeczytała legendę o Dębach Rogalińskich i podarowała szkole sadzonki sosny czarnej.

Marzena Żywiecka


do góry

Wycieczka - Kluki

Dnia 1 października 2016 roku odbyła się wycieczka do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. W wycieczce uczestniczyli uczniowie uczący się języka kaszubskiego oraz historii i kultury Kaszubów w naszej szkole. Pracownicy muzeum przygotowali warsztaty, podczas których dzieci uczyły się sztuki gotowania prostych potraw kaszubskich, cięły brzozę piłą metodą „moje – twoje”, kręciły powrósło z siana i sitowia do budowy ściany metodą szkieletową, którą obrzucały gliną. Uczniowie dowiedzieli się jak nazywa się rasa konia wykorzystywanego do pracy w dawnych Klukach (traker). Bardzo ciekawe były zajęcia kulinarne: ubijanie masła i wyrabianie maślanki, gotowanie ziemniaków w mundurkach oraz zamiatanie izby miotłą wykonaną z gałązek brzozy. Dzieci przynosiły do kuchni kaflowej torf i drewno. Podczas skręcania sznura na motowidle i kołowrotku uczniowie poznali sztukę wykonywania lin, które Kaszubi wykorzystywali do połowu ryb, czy uwiązywania bydła i koni. Dzieci także łowiły rybki wykonane z drewna, a rybki te wrzucali do kariny, czyli koszyka na ryby. Poznaliśmy wiele nowych dla nas narzędzi kaszubskich, tj. dzwon do prania bielizny, klumpy. Uczniowie chętni wyrabiali klumpy (buty dla konia) przy użyciu dłuta i pobijaka. Warsztaty zakończyły się ogniskiem z kiełbaskami. Dzieci zmęczone, ale zadowolone z wyjazdu bezpiecznie powróciły do szkoły.

Marzena Żywiecka


do góry

Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej