Rok szkolny 2016/2017


>>Inne lata szkolne<<


Listopad

Andrzejki

"Czary mary, wosku lanie, co ma się stać, niech się stanie..."

Samorząd Uczniowski to główny organizator wieczoru andrzejkowego w naszej szkole. Zgodnie z tradycją andrzejki to wieczór wróżb, konkursów i zabaw, a noc z 29 na 30 listopada, czyli wigilia świętego Andrzeja ma magiczną moc. Wtedy wszystkie andrzejkowe wróżby się sprawdzają.

Wróżenie w andrzejkową noc to zwyczaj sięgający czasów Słowian. To właśnie tej nocy panny sprawdzały, kiedy wyjdą za mąż i jaki będzie ich przyszły towarzysz życia. Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe to lanie wosku, wróżby z kart, wróżba ze skórką jabłka, butami u progu, imionami pod poduszką lub przebijanymi szpilką. Nasi uczniowie wykazali się sporą inwencją, bo wróżenie cieszyło sie ogromnym powodzeniem. Miło spędzony andrzejkowy wieczór z tańcami i wróżbami umilił wszystkim smaczny poczęstunek.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego: M. Kubik


do góry

Andrzejki

W środę 30 listopada w naszej szkole uczniowie brali udział w andrzejkowych wróżbach.

Ten niezwykły czas miał miejsce w środę 30 listopada, kiedy to uczniowie wspólnie bawili się na sali i korytarzach, wróżąc sobie.

Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw ?z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

W tym dniu górny hol został zamieniony w "salę wróżb".

Przygotowała P. Szajner i Sabina Słaba


do góry

POTYCZKI RODZINNE

25 listopada, po raz kolejny odbyły się w naszej szkole Potyczki Rodzinne. Celem imprezy jest integracja dzieci i rodziców ze szkołą . W jej przebieg zaangażowani są wszyscy. Rada Rodziców dba o poczęstunek i nagrody dla uczestników, nauczyciele dbają o przebieg imprezy i trzymają pieczę nad drużynami, a uczniowie i ich rodzice biorą udział w zmaganiach sportowych.

Jak co roku imprezę otworzyła pani dyrektor Renata Lemisiewicz. Po występie dziewcząt z koła tanecznego i wspólnej rozgrzewce rozpoczęły się wyścigi. Całemu wydarzeniu towarzyszył motyw misia, bo tego dnia obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W zawodach wzięło udział osiem drużyn, w skład których wchodziło ośmiu uczniów z klas 0 – 6 i rodzic. Zawodnicy musieli zmierzyć się w czterech konkurencjach takich jak: skoki w workach, przesuwanie papierowej rybki gazetą, prowadzenie butelki slalomem czy bieg całej drużyny ze skakanką. Po zliczeniu punktów dla dwóch drużyn odbyła się dogrywka. Po krótkiej przerwie wróciliśmy do rozgrywek. Tym razem drużyny rodziców i uczniów rywalizowały w grze w „Dwa ognie”. Po zaciętej i pełnej emocji walce zwyciężyła drużyna rodziców. Po wręczeniu medali, dyplomów i nagród, Pani Dyrektor podziękowała uczestnikom za udział w Potyczkach i zaprosiła wszystkich do zmagań w następnym roku szkolnym.

U. Kacprzak


do góry

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Szkole Podstawowej w Głobinie

Dzień 21 listopada 2016 roku w naszej szkole był wyjątkowy. Tego dnia wszyscy dorośli pochylili głowy nad PRAWAMI DZIECI.

Z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, pani pedagog przygotowała okolicznościową gazetkę – z informacjami o historii tworzenia praw dziecka –począwszy od 1924 r kiedy Zgromadzenie ONZ przyjęło Deklarację Praw Dziecka –zwanej genewską , poprzez rok 2000 – kiedy po raz pierwszy został powołany w Polsce Rzecznik Praw Dziecka oraz 2010 r- wprowadzający całkowity zakaz stosowania kar fizycznych wobec dzieci i wreszcie ustanowienia w 2014 roku przez Sejm RP– Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka- dnia 20 listopada. Zaprezentowano ważne artykuły Konwencji – zilustrowane pracami plastycznymi. Przypomniano również ważny numer Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka -0-800 12 12 12.

Szkolny Klub Wolontariusza przygotował dla uczniów klas starszych happening , w którym każdy uczeń mógł zapisać prawo które jest dla niego szczególnie ważne lub to , które zapamiętał .

Dla uczniów klas młodszych zorganizowaliśmy spotkanie w czasie którego zapoznano wszystkie dzieci z przysługującymi im prawami. Każde dziecko otrzymało prawa w wersji ilustrowanej oraz balonik jako symbol , że wszyscy jesteśmy równi i wszyscy mamy takie same prawa.

21 listopada w klasach IV-VI nauczyciel historii przeprowadził lekcje pt -Czym są prawa dziecka, jak powstały i do czego mam prawo? z okazji „Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka” .Zapoznał uczniów z ogólnym pojęciem praw dziecka, jego historią i dokumentami, które dotyczą praw dziecka. Uczniowie dowiedzieli się również o tym, że to nasz kraj był inicjatorem uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka - najważniejszego na świecie dokumentu chroniącego prawa dzieci. Poznali instytucje , do których mogą zwrócić się dzieci o pomoc, jeśli ich prawa zostaną naruszone. W czasie zapoznania z prezentacją „Jakie prawa mają dzieci?” uczniowie, chętnie brali udział w dyskusji. W prezentacji wymieniono najważniejsze prawa jakie posiadają dzieci, które zostały zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka.

Tego dnia również najmłodsi w szkole – Dzieci z Punktu Przedszkolnego dowiedziały się, że im też przysługują prawa.

Wiek przedszkolny to doskonała okazja, aby dzieciom już od najmłodszych lat uświadamiać ich prawa. Przedszkolaki o tym, jakie przysługują im prawa dowiedziały się podczas zajęć, które zostały przeprowadzone z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

Dzieci wysłuchały opowiadania edukacyjnego Hanny Hajzak pt. „Prawa dziecka” oraz wzięły udział w pogadance z nauczycielką. Następnie wykonały prace plastyczne: kolorowały ilustracje oraz układały „Słoneczko”, w którym każdy promyk zawierał nazwę prawa, które im przysługuje.

Uwieńczeniem szeregu działań było przedstawienie Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Głobinie pt. "Mamy swoje prawa".

Organizatorzy Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka:
p. M. Tuliszka p. J. Lao,p. S. Słaba , p. M. Kubik


do góry

Dzień Misia

W związku ze zbliżającym się „Świętem Pluszowego Misia”, które przypada 25 listopada przedszkolaki zaprosiły swoich starszych kolegów i koleżanki oraz nauczycieli wraz z p. Dyrektor do wspólnej zabawy. Na początku odbył się występ, podczas którego dzieci z punktu przedszkolnego zaprezentowały misiowe wiersze oraz piosenkę. Po nim był czas na wspólne zabawy z pluszowym misiem w roli głównej. Uczniowie klas O - III przy niewielkiej pomocy Pań rysowali portret wylosowanego misia. Następnie wszyscy doskonale się bawili podczas zabawy ruchowej. W bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawę książek o misiach, którą zorganizowały panie bibliotekarki. Z kolei na holu zainteresowani mogli poczytać misiowe wiersze oraz podziwiać prace plastyczne przedszkolaków. Na zakończenie spotkania, za udział we wspólnej zabawie grupy przedszkolne oraz klasy I - III otrzymały od organizatorów podziękowania i wielką ilustrację misia do wykonania pracy plastycznej.

Przygotowała Sabina Słaba


do góry

Ciekawe zajęcia edukacji przyrodniczej w klasie 2a

W dniu 17 listopada w klasie 2a przeprowadzona została lekcja na temat zmysłu smaku. Uczniowie mogli posmakować czterech podstawowych smaków: słodkiego, kwaśnego, słonego i gorzkiego. Dowiedzieli się , gdzie na ludzkim języku rozmieszczone są kubki smakowe. Wykonali w zeszytach rysunek schematyczny. W czasie tych zajęć uczniowie mogli zobaczyć wiele doświadczeń, co utrwaliło ich wiedzę na temat roli poznawczej zmysłów w życiu człowieka. Atmosfera była bardzo miła co sprawiło, że uczniowie angażowali się do pracy i aktywnie uczestniczyli w tych zajęciach.

Przygotowała P. Szajner


do góry

3. ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

Dnia 17 listopada 2016 roku Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza –uczniowie klasy IV, przed lekcjami rozdawali rodzicom ulotki o tematyce szkodliwości palenia tytoniu ,testy uzależnia od nikotyny wg Fagerstroma oraz ulotki pt." Dlaczego rzucanie palenia jest takie trudne?", i "Nie zwlekaj-rzuć palenie!" . Wszystkie działania związane były z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. Zachęcamy wszystkich dorosłych aby rzucili palenie!

Organizator akcji - Szkolny Klub Wolontariusza pod opieką pedagoga szkolnego.


do góry

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe, obchodzone w Polsce corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Koło teatralne zaprezentowało społeczności szkolnej ciekawą i niepowtarzalną lekcję historii. Okazało się, że o niepodległości można i trzeba mówić na wszelkie sposoby, ale na wesoło jest najlepiej. Tegoroczne świętowanie uświetniła swym występem Oliwia Mądra - uczennica klasy VI, która zagrała na skrzypcach "Poloneza".

Opiekun koła teatralnego: M. Kubik


do góry

Przegląd Najciekawszych Książek

W dniu 18 listopada 2016 roku odbył się w naszej szkole Przegląd Najciekawszych Książek. Zadaniem każdej z klas było zarekomendowanie wybranej książki. Do tej rywalizacji przystąpiły wszystkie klasy oraz Punkt Przedszkolny i Oddział Przedszkolny. W tym roku uczniowie zachęcali do przeczytania następujących pozycji:

Wszystkie klasy wzorowo przygotowały się do prezentacji. Przewodniczącą komisji oceniającej występy była pani Dyrektor szkoły Renata Lemisiewicz. Uczniowie zostali podzieleni na dwie kategorie. Pierwsza kategoria to uczniowie do klasy trzeciej. Tu najciekawiej zarekomendowały książkę dzieci z klasy IIb przygotowane przez wychowawcę panią Violettę Warmowską. W drugiej kategorii, czyli klas starszych, zwycięzcami zostali uczniowie klasy IV z wychowawcą panią Marzeną Żywiecką. Gratulujemy wszystkim klasom zaangażowania i dziękujemy za udział w III Przeglądzie Najciekawszych Książek.

Marzena Żywiecka, M.Jakóbik-Zacharska


do góry

Rajd

Po raz kolejny uczestniczyliśmy w rajdzie nocnym organizowanym co roku w listopadzie przez PTTK "Mikołajek" w Słupsku. W tym roku w nocnej wyprawie z panią Teresą Jaworską -Rudy wzięli udział uczniowie klasy III i IV wraz z rodzicami. Była również z nami pani dyrektor ODN w Słupsku - Bożena Żuk i pani Mariola Paszkiewicz. W godzinach wieczornych oświetlając sobie drogę latarkami wędrowaliśmy po Lasku Północnym. Piękna pogoda i błyskające światła w ciemnym lesie dostarczały wszystkim uczestnikom wiele wrażeń. Każdy na koniec rajdu upiekł sobie kiełbaskę na ognisku i zadowolony wrócił do domu.

Teresa Jaworska-Rudy


do góry

Mieszka w ścianie mały pstryczek - czy jestem bezpieczny w domu?

W czwartek, 17 listopada, dzieci z oddziału przedszkolnego spotkały się z panem elektrykiem, aby porozmawiać na temat prądu. W czasie rozmowy i na podstawie filmu edukacyjnego dzieci, w bardzo obrazowy sposób, dowiedziały się jak powstaje prąd i jakim jest zagrożeniem dla ich bezpieczeństwa. Z panem elektrykiem podzieliły się także swoją wiedzą na temat domowych urządzeń technicznych i ich użytkowania. Ilustracje wykorzystane w czasie spotkania uświadomiły przedszkolakom konsekwencje nieodpowiedzialnego korzystania z tych urządzeń w czasie nieobecności rodziców. Dzieci z ciekawością obejrzały zawartość przyniesionej przez pana elektryka torby. Ich szczególną uwagę zwróciły plastikowe zabezpieczenia, które dla bezpieczeństwa dzieci umieszcza się kontaktach. Pan elektryk wyjaśnił również dzieciom, co trzeba zrobić po zauważeniu uszkodzonego przewodu elektrycznego lub kontaktu i jak należy się zachować, kiedy jesteśmy świadkami porażenia kogoś prądem. Dzieci podziękowały za cenne informacje i obiecały, że będą przestrzegać wszystkich dobrych rad warunkujących ich bezpieczeństwo.

Mariola Paszkiewicz


do góry

11 listopada

11 listopada , to ważne święto dla Polaków. Uroczystość z tej okazji co roku w naszej gminie przygotowuje Szkoła Podstawowa we Wrześciu. W tym roku naszą szkołę reprezentowali tam uczniowie z klasy 3. Zaśpiewali patriotyczną pieśń "Rozszumiały się wierzby płaczące". Swoją postawą i pięknym wykonaniem pieśni godnie rozsławili imię naszej szkoły. Gratulujemy i dziękujemy.

Teresa Jaworska-Rudy


do góry

DRUGIE ŚNIADANIE W SZKOLE

7 listopada uczniowie z klasy 2a i 2b najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. Tego dnia przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby, mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Uczniowie dostali do picia herbatę z cytryną i miodem . Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.

Drugie śniadanie jest posiłkiem zapewniającym uczniowi systematyczny „dowóz” energii, co gwarantuje utrzymanie odpowiedniego poziomu koncentracji w czasie lekcji i przekłada się na wyniki w nauce.

Dlatego uczniowie klas drugich raz w miesiącu będą przygotowywali wspólnie z wychowawczyniami zdrowe śniadanie. Wprowadzenie zwyczaju spożywania drugiego śniadania w szkołach sprzyja kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, m.in. spożywania optymalnej liczby 4–5 posiłków dziennie. Wpływa również na zmniejszenie spożycia przez dzieci niezdrowych przekąsek.

Przygotowała: P. Szajner, V. Warmowska


do góry

Zbiórka karmy

Październik został ogłoszony Miesiącem Dobroci dla Zwierząt. Z tej to okazji uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji zbiórki karmy dla bezdomnych zwierząt. Organizatorami akcji w naszej szkole byli uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawcą Marzeną Żywiecką. Dzieci cały miesiąc codziennie chodziły do każdej klasy i zbierały karmę. W sumie zebraliśmy 117,3 kg karmy suchej i w puszkach dla psów i kotów. Dary dla potrzebujących zwierząt naszej gminy odebrali 8 listopada 2016 roku Strażnicy Gminy Słupsk.

Marzena Żywiecka


do góry

Nocne Czytanie

W związku z obchodzonym w październiku Miesiącem Bibliotek Szkolnych zorganizowana została nocna impreza czytelnicza. Uczniowie z klas starszych wieczorem 4 listopada 2016 roku przyjechali do szkoły wyposażeni w śpiwory i dobry humor. Opiekunami dzieci byli tradycyjnie nauczycielka bibliotekarka Marzena Żywiecka i nauczyciel matematyki Daniel Podkowicz. W tym roku podczas nocnego czytania uczniowie ilustrowali wydarzenia. Prace zostały wyeksponowane na holu szkolnym. Spotkanie czytelnicze zostało uatrakcyjnione audiobookami: „Wiersze, że aż strach” Małgorzaty Strzałkowskiej czytał (Jerzy Sthur) oraz „O skrzatach i tajemnicy czterech wieżyczek” Jolanty Nitkowskiej-Węglarz. Uczniowie także wzięli udział w konkursie „Zgadnij, kim jestem” oraz kalamburach literacko-filmowych. Dzieci dzielnie czytały do trzeciej w nocy, a pobudka była już o szóstej rano 5 listopada 2016 roku.

Marzena Żywiecka


do góry

Wyjście na cmentarz

Dnia 7 listopada uczniowie klas II a i IIb wybrali się na pobliski cmentarz, celem uczczenia pamięci zmarłych. Co roku uczniowie z naszej szkoły starają się zadbać o zapomniane groby na tym cmentarzu. Dzieci wspólnie z paniami zapaliły znicze. Szczególną uwagę zwracaliśmy na te groby, o których nikt już nie pamięta. Wszyscy spędzili czas na cmentarzu w atmosferze ciszy i skupienia. Podczas takich wyjść uczymy dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci.

Violetta Warmowska


do góry

Jesienna wycieczka klasy II b

Bezpośredni kontakt z przyrodą potrafi obudzić ciekawość w każdym dziecku. Klasa II b miała okazję się o tym przekonać podczas wycieczki w poszukiwaniu kolorów jesieni i jesiennych skarbów. W trakcie wycieczki uczniowie bacznie obserwowali przyrodę, zbierali najpiękniejsze kolorystycznie liście; żołędzie i kasztany, którymi przyozdobili klasowy kącik przyrody. Po drodze rozpoznawali gatunki drzew i krzewów oraz ich owoce. Podziwiali jesienne barwy i słuchali odgłosów przyrody. Szukali też odpowiedzi na wiele pytań dotyczących jesieni. Polska, złota jesień odkryła przed nimi swe piękno. Dzieci pełne wrażeń wróciły do szkoły obdarowane jesiennymi skarbami i wzbogacone o wiedzę na temat otaczającej przyrody.

Violetta Warmowska


do góry

Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej