Rok szkolny 2008/2009


>>Inne lata szkolne<<


Maj

XVII OGÓLNOPOLSKI ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH

Małgorzata Kubik


do góry

IX Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej

15 maja br. w Szkole Podstawowej nr 7 w Słupsku po raz dziewiąty odbył się Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej - "Kraje Nadbałtyckie"
W tegorocznej edycji turnieju drużyna z naszej szkoły w składzie: Ania Klasa, Magda Pawłyna i Damian Zabiegałowski zajęła trzecie miejsce.
Poza wiedzą o krajach nadbałtyckich uczestnicy musieli wykazać się talentem aktorskim i plastycznym, aby miedzy innymi pokazać etiudę pantomimiczną ilustrującą jedną z baśni Andersena, narysować łódź Wikingów, wyśpiewać wiersz litewski w rytmie rap.

Marzena Tuliszka


do góry

Majowe Dni Kultury i Książki 2009 – XVI Słupska Wiosna Literacka w naszej szkole

Z okazji obchodów Majowych Dni Kultury i Książki w naszej szkole odbył się cykl lekcji bibliotecznych, w których przybliżających postać pisarki, poetki i ilustratorki książek dla dzieci – Elizy Piotrowskiej

ELIZA PIOTROWSKA - autorka i ilustratorka książek dla dzieci, tłumaczka języka włoskiego, krytyk sztuki
Tak pisze o sobie:

„Urodziłam się trzynastego, ale nie w piątek (za to w czepku). Podobno byłam największym noworodkiem w historii szpitala. Taka jest przynajmniej familijna, półoficjalna, wersja wypadków.

Niezwykle ważnym momentem było dla mnie poznanie Danuty Wawiłow, znakomitej poetki i nieprzeciętnego człowieka. Danuta Wawiłow opiekowała się młodymi poetami, zrzeszonymi w KLAN-ie (Klub Ludzi Artystycznie Niewyżytych). Stając się KLAN-ową poetką nie musiałam już pisać do szuflady. Dzięki Dance moje utwory zawitały na łamach: Filipinki, Ciuchci, czy Misia . Pisałam troszkę inaczej niż pozostali KLAN-owicze – kochałam rym, rytm, folklor, naturę, kolory, magię codzienności i nie bardzo wpisywałam się w typowe dla wieku dorastania tematy „młodych gniewnych”.

Ukończyłam historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ostatni rok studiów zbiegł się z pracą w Muzeum Narodowym w Poznaniu, gdzie wspólnie z Pauliną Broniewską stworzyłyśmy Muzealną Akademię Dziecięcą – kreatywne teoretyczno praktyczne warsztaty z dziećmi, za które otrzymałyśmy wyróżnienie w konkursie Sybilla 2002 organizowanym przez Ministerstwo Kultury.

Równolegle z pracą w Muzeum pisałam teksty krytyczne do katalogów wystaw polskiej sztuki współczesnej, organizowanych przez poznańską Galerię Nową. W 2004 roku rozpoczęłam studia specjalizacyjne na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. W 2006 roku obroniłam dyplom ze sztuki współczesnej.

Obecnie pisuję do Misia i Świerszczyka. Ponadto współpracuję z czasopismem Ryms, poświęconym literaturze dla dzieci. Mam na koncie sporo nagród, lecz jak to z nagrodami bywa – bardzo cieszą, ale ich wypunktowywanie jest potwornie nudne. Od kilku lat mieszkam w Rzymie. Żyją tutaj bardzo piękni ludzie. A jak wiadomo, najpiękniejszy człowiek to taki, który się uśmiecha.”

Publikacje i warsztaty towarzyszące publikacjom:

Na spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską zaproszeni zostali uczniowie wyróżniający się w konkursie czytelniczym w roku szkolnym 2008/2009. Spotkanie odbyło się 25 maja o godzinie 12:15. Pani Piotrowska opowiedziała uczniom o swoich książkach, o Włoszech w których obecnie mieszka, oraz udzieliła wywiadu w którym odpowiedziała na pytania przygotowane przez Koło Przyjaciół Biblioteki. Wywiad przeprowadziła Kasia Szefler z klasy VI.

Wywiad z Elizą Piotrowską przeprowadzony przez Katarzynę Szefler i członków Koła Przyjaciół Biblioteki z okazji obchodów w naszej szkole Majowych Dni Kultury i Książki

Kaśka: Kiedy zaczęła Pani pisać książki?

Eliza Piotrowska: Bardzo wcześnie zaczęłam pisać książki. Jak miałam pięć lat to wyrywałam z zeszytów kartki i zszywałam je igłą te kartki i nitką potem wymyślałam różne historie i je ilustrowałam więc to były moje pierwsze książki. Publikować zaczęłam cztery lata temu. Znaczy - książki już w takiej formie drukowanych w prawdziwych drukarniach i wydawanych w prawdziwych wydawnictwach.

Kaśka: Skąd czerpie Pani natchnienie do pisania książek?

Eliza Piotrowska: Natchnienie to taka rzecz którą dysponuje każdy z Was, to taki rodzaj wrażliwości, uważnego przyglądania się światu, słuchania i refleksji (Wiecie co to jest refleksja? Refleksja to jest wtedy kiedy zastanawiamy się nad pewnymi rzeczami n, nie przechodzimy obojętnie koło niczego tylko zastanawiamy się nad tym co widzimy , co słyszymy, co kto do nas mówi.) To stąd biorą się pomysły do napisania książki

Kaśka: Jaka książka przyniosła Pani największą sławę?

Eliza Piotrowska: Jaka książka?… Nie mam pojęcia. (Śmiech) Nie zastanawiam się nad tym nigdy jaka książka może mi przynieść największą sławę. Mogą tyle powiedzieć, że „Książeczka – wycieczka; po miastach i miasteczkach” książką polecaną przez akcję Cała Polska Czyta dzieciom - jest na złotej liście. Dostała nominację na najpiękniejszą książkę roku podobnie jak „Ortografia”, a „Franek ,Hela, Bobas i Koń Trojański” cieszy się dużym powodzeniem i jest to książka, która zdobyła nominacje jako bestseller roku i jest tłumaczona na język czeski.

Kaśka: Czy lubi Pani dzieci?

Eliza Piotrowska: Oczywiście, że lubię!w innym razie nie pisałabym dla dzieci i nie spotykałabym się z nimi

Kaśka: Czy woli Pani pisać wierszem czy prozą?

Eliza Piotrowska: A toście przygotowali pytania!(Śmiech) Bardzo lubię poezję i zaczynałam właśnie od poezji. Mało tego - kiedy byłam mała wolałam poezję niż prozę. Czytałam bardzo dużo wierszy i do dziś poezja jest bardzo bliska memu sercu, ale okazuje się ze w prozie też jestem całkiem niezła, bo zdobywam nagrody.

Kaśka: Dziękujemy za rozmowę.

Eliza Piotrowska: Dziękuję.

Ewa Koszutowska


do góry

Dzień Strażaka

Dzień Strażaka w naszej szkole, to już tradycja. Dzieci z zerówki przygotowały przedstawienie pt. „Z Bąbelkiem i Superkiem poznajemy pracę strażaków”. Uczniowie z klas I-III dowiedzieli się jak trudna, niebezpieczne i odpowiedzialna jest to praca. Potem obejrzeliśmy wóz strażacki i jego wyposażenie. Do czego służy wąż strażacki i jak działają pompy dowiedzieliśmy się na boisku szkolnym. Strażacy przypomnieli wszystkim dzieciom, że wielu zdarzeniom i pożarom można zapobiec przestrzegając zasad bezpieczeństwa pożarowego. Na pewno zapamiętamy te wskazówki i przestrogi. Na koniec dzieci z zerówki wręczyły strażakom prezenty i podziękowały za spotkanie.

Mariola Paszkiewicz


do góry

Przedszkolna Akademia Zdrowia

W maju, na zaproszenie dzieci z Państwowego Przedszkola w Dębnicy Kaszubskiej, uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym o tematyce zdrowotnej. Przygotowaliśmy wiersz W. Chotomskiej pt. „Tuba z pastą do zębów” , okrzyk promujący zdrowy styl życia, razem z dziećmi zaśpiewaliśmy piosenkę pt. „Wietrzyk Chuligan”. Bawiliśmy się świetnie. Były zagadki, krzyżówki, wspólne rysowanie, zabawa przy muzyce, a na koniec degustacja warzyw i owoców. Przedszkolakom z Dębnicy Kaszubskiej, ich paniom i Pani Dyrektor Małgorzacie Szpadzińskiej dziękujemy za zaproszenie.

Mariola Paszkiewicz


do góry

Eurofest 2009

III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. Roberta Schumana - Eurofest 2009 odbył się w dniach 8-14 maja w Słupsku.

Festiwal organizował Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku.

W imprezie wzięły udział zespoły teatralne z 14 krajów UE, przedstawiciele Ministerstwa Kultury, władz wojewódzkich i powiatowych. Do udziału w tradycyjnym „Baśniowym Korowodzie” zostało zaproszone koło teatralne „Smyki” z naszej szkoły. Z zaproszenia oczywiście skorzystaliśmy.

W ciekawych kostiumach, z lalkami i balonami, pośród szczudlarzy i przedstawicieli lalkowych teatrów Europy, przemaszerowaliśmy ulicami Słupska przy dźwiękach marszowych melodii.
Na zakończenie korowodu wysłuchaliśmy hymnu narodowego i Unii Europejskiej. Obserwowaliśmy kolorowe balony, które poszybowały w niebo.

Udział w tej barwnej imprezie był dla nas wspaniałym przeżyciem.

Wzięliśmy też udział w dwóch festiwalowych spektaklach. Obejrzeliśmy sztukę „Osiem świateł Chanuki” przygotowaną przez Teatr Lalki i aktora „Kubuś” z Kielc oraz przepiękną „Bajkę o kropelce deszczu” zaprezentowaną przez Państwowy Teatr Lalek z Litwy.

Małgorzata Kubik


do góry

Dzień patrona

Zgodnie z 43-letnią tradycją w maju odchodzimy w naszej szkole Dzień Patrona - Henryka Sienkiewicza. 8 maja odbyło się I Dyktando sienkiewiczowskie, w którym wzięło udział ponad 60 uczniów z klas IV-VI. Podczas uroczystego apelu pod tablicą pamiątkową zostały złożone kwiaty przez reprezentantów społeczności uczniowskiej. Koło teatralne Smyki przygotowało prezentację multimedialną pt. „Nobel w dziedzinie literatury”. Na koniec wszyscy uczniowie uczestniczyli w II Biegu sienkiewiczowskim. Było wiele emocji, a dla najlepszych medale.

Małgorzata Kubik


do góry

Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej