Rok szkolny 2015/2016


>>Inne lata szkolne<<


Listopad

„Czary mary, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary”

Niektórzy z nas zadają sobie pytanie, dlaczego wróżymy w Andrzejki? Odpowiedź jest bardzo prosta - bo lubimy się bawić; bo chcemy, by był to magiczny dzień, jeden jedyny dzień w roku.
W poniedziałek, 30 listopada u przedszkolaków odbyły się „Andrzejki”. Wychowawczyni przygotowała ciekawostki o tradycjach andrzejkowych, wiersze oraz wróżby, które przeniosły wszystkich w świat marzeń, fantazji i magii. Dzieci chętnie brały udział w zabawach, bo chciały wiedzieć, co je czeka w przyszłości. Poznały najpopularniejsze i te mniej wyszukane wróżby (lanie przez ucho od klucza wosku na wodę, wbijanie szpilki w serduszko z imionami, przestawianie butów za próg, misa z wodą, kolory kartek, rzucanie kostką, itd.). Miejmy nadzieję, że niedługo się one spełnią ...

tekst: Sabina Słaba


do góry

Sobotnie atrakcje dla najmłodszych

W dniach 14 i 28 listopada uczniowie klas młodszych brali udział w dodatkowych zajęciach na terenie Parku Wodnego w Redzikowie. Miłą niespodzianką oprócz pływania, była gra w kręgle. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili.

tekst: Paulina Szajner


do góry

Andrzejki

30 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki.Szkolny Klub Wolontariusza w czasie przerw po 3 i 4 lekcji dla starszych uczniów na dolnym holu, a dla młodszych dzieci na górnym holu zorganizował wróżby.Wróżylimy: z kości do gry,nazw kwiatów ,serc z imionami ,trzech kart lub z ciasteczka z wróżbą. Dzięki maszemu przedsięwzięciu wszyscy byli radośni i dobrze się tego dnia bawili. Z wróżb bardzo chętnie skorzystali uczniowie jak i nauczyciele. Wszyscy byli ciekawi co ich czeka w przyszłości.

tekst: Maksymilian Gral
Członek Szkolnego Klubu Wolontariusza


do góry

Dzień Brytyjski - Seasons and Festivals

Ostatni piątek listopada w naszej szkole był Dniem Brytyjskim. Tym razem hasło tego dnia brzmiało: ‘Seasons and Festivals’ (Pory roku i święta). Klasy III – VI , które brały w tym udział wylosowały porę roku, którą miały przedstawić podczas prezentacji. Wyniki losowania przedstawiały się następująco:

W dniu prezentacji klasy brały udział w następujących konkurencjach:

  1. Plakat tematyczny – (wylosowana pora roku – technika dowolna) oraz tekst w j. angielskim na temat pory roku.
  2. Przedstawiciel klasy przebrany za porę roku (osoba ta wypowiadała kilka zdań w j. angielskim na temat prezentowanej postaci).
  3. Tematyczny pokaz mody (komentarz na temat strojów w j. angielskim).
  4. Konkurs wiedzy na temat różnych świąt w Wlk. Brytanii i USA.
  5. Prezentacja wybranego przez klasę święta w danej porze roku.

Przedszkole i klasy 0-II – przedstawiły prace plastyczne na temat pór roku.

Zwyciężyła klasa V (zima), ale wszystkie klasy przygotowały się rzetelnie do rywalizacji.

tekst: Bożena Michałowska


do góry

Z Urzędu Powiatowego do schroniska dla zwierząt

We wrześniu przedszkolaki brały udział w projekcie pn. Przyjaciele zwierząt, który zakończył się konkursem plastycznym na plakat zachęcający do opieki nad zwierzętami. W konkursie międzyszkolnym dzieci z oddziału przedszkolnego zajęły I i III miejsce, a dzieci z punktu przedszkolnego miejsce II. Oficjalnie nagrody zostały wręczone w Urzędzie Powiatowym w Słupsku. Przedszkolaki postanowiły podziękować za udział w projekcie i zorganizowały zbiórkę karmy dla zwierząt, którą przekazały do schroniska w Słupsku. Nie tylko zwierzęta ucieszyły się z darów. Pracownicy schroniska przywitali dzieci z uśmiechem i nie ukrywali miłego zaskoczenia, kiedy dzieci w czapkach Mikołajów odwiedziły schronisko. Przedszkolaki obejrzały niemal całe schronisko. Z dziecięcą ciekawością zaglądały do klatek, pytały o mieszkające tu zwierzęta i opiekę nad nimi. Swoimi wrażeniami ze spotkania ze zwierzętami podzieliły się z pracownicami schroniska, które realizowały projekt. Dzieci ucieszyły się, że umieszczone pod choinką dary będą miłym świątecznym prezentem dla czworonogów. W podziękowaniu przedszkolaki otrzymały odblaski przypominające o opiece nad zwierzętami i obiecały, że na pewno nie zapomną o zwierzętach, szczególnie tych, które potrzebują pomocy.

tekst: Mariola Paszkiewicz


do góry

Pierniki na kiermasz świąteczny

W dniu 27.11.2015r. uczniowie klasy 1a szykowali pierniki na kiermasz świąteczny. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej klasy. Ta kulinarna zabawa zaowocowała również nawiązaniem koleżeńskich relacji między uczniami naszej klasy. Uczniowie z zajęć wychodzili bardzo zadowoleni, ponieważ mieli okazję nauczyć się w praktyce jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia jak zrobić pyszne pierniki. Wspólne pieczenie pierniczków okazało się rewelacyjnym pomysłem na ciekawe spędzenie czasu.

A oto przepis:

Do garnka wlewamy miód, cukier, przyprawy i podgrzewamy razem aż cukier całkiem się rozpuści. Dodajemy margarynę, dokładnie mieszamy i pozostawiamy do lekkiego wystygnięcia (tak by ciasto dało się zagniatać). Gdy nasza masa miodowa ma już dobrą temperaturę dodajemy przesianą mąkę i sodę oczyszczoną oraz jajka. Ciasto piernikowe dobrze wyrabiamy i bierzemy się za wycinanie i formowanie samych pierniczków.
Na oprószonej mąką stolnicy rozwałkowujemy kawałek ciasta na grubość około 1/2cm. Foremkami do ciastek, szklanką lub nożykiem wycinamy różnokształtne pierniczki i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Zanim włożymy pierniczki do piekarnika, możemy niektóre z nich posmarować białkiem od jajka i ozdobić kolorową posypką. Część pierniczków warto zostawić bez posypki, aby po upieczeniu móc pomalować je pisakami do ciasta, albo ozdobić lukrem.
Pierniczki pieczemy w temperaturze 200°C przez około 10 minut.

Życzymy smacznego :)

tekst: Paulina Szajner


do góry

Przedszkolaki z wizytą w Starostwie Powiatowym

26 listopada w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w konkursie plastycznym pt. „Przyjaciele zwierząt” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Naukowo - Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa - Oddział Słupsk. Konkurs polegał na wykonaniu plakatu wraz z hasłem przewodnim, które maiło zachęcać do odpowiedniego traktowania zwierząt. Po uroczystym wręczeniu nagród oraz słodkim poczęstunku dzieci zostały zaproszone do zwiedzania starostwa. Przedszkolaki obejrzały wieżę widokową z zabytkowy zegarem oraz podziwiały piękne wystawy z pracami malarskimi i rzeźbiarskimi. Po dniu pełnym wrażeń, z uśmiechem na twarzy i z prezentami wróciły do przedszkola.

tekst: Sabina Słaba


do góry

Dzień Pluszowego Misia

Wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym najbardziej znaną i lubianą zabawką jest maskotka - pluszowy miś. Dlatego 25 listopada dzieci i uczniowie klas 0 - III obchodzili uroczystość pt. „Dzień Pluszowego Misia”. W tym dniu wszystkie ukochane misie opuściły swoje zaciszne pokoiki i przybyły wraz z przedszkolakami i uczniami do szkoły. Impreza rozpoczęła się od przeczytania przez Panią Dyrektor opowiadania pt. „Serduszko małego Misia”. Następnie przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny, podczas którego recytowały wiersze i śpiewały piosenki o misiach. Dzieci, uczniowie, nauczyciele oraz rodzice przedszkolaków obejrzeli prezentację multimedialną. Zawierała ona informacje o historii powstania święta pluszowego misia oraz ciekawostki o różnych sławnych misiach („Kubuś Puchatek”, „Uszatek”, „Paddington”, „Yogi”, „Coralgol”, „Baloo”, „Gumisie’, itd.). Na zakończenie spotkania wszyscy chętnie wzięli udział w dobrze znanych i lubianych zabawach muzyczno - ruchowych pt. „Stary niedźwiedź”, „Misie”, „Misie szare”, „Wstawać misie”. Ten dzień był okazją do świetnej zabawy, podczas której można było przypomnieć sobie postacie ważnych i znanych misiów, bohaterów książek, bajek i filmów animowanych.

tekst: Sabina Słaba


do góry

Sałatka owocowa

16 listopada uczniowie klasy 1 w ramach lekcji przygotowywali sałatkę owocową. Najpierw na zajęciach zapoznali się z owocami krajowymi oraz egzotycznymi. Dowiedzieli się, co należy zrobić z owocami, aby zachowały swój wygląd w trakcie przygotowywania. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie podczas pracy, przystąpili do wykonania zadania. Na koniec odbyła się degustacja . Sałatka była pyszna.

tekst: Paulina Szajner


do góry

Wielka wygrana ,,SKRZATÓW”

Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w WIELKIM KONKURSIE EKOLOGICZNYM DLA PRZEDSZKOLI 2015 ,,ZRÓB TO SAM!”. Wykonaną pracę, do której wykorzystały same odpady, zatytułowały MAPA POLSKI – NIEZWYKŁA PODRÓŻ PRZEDSZKOLAKA. Praca wykonana jest w formie gry edukacyjnej, dzięki której największe polskie miasta i ich herby oraz największe jeziora i rzeki wraz z Morzem Bałtyckim, nie będą już dla przedszkolaków tajemnicą, a słuchanie polskich baśni i legend będzie odtąd prawdziwą przyjemnością. Przygotowując pracę dzieci nie spodziewały się takiego sukcesu. W głosowaniu internautów zdobyły aż 3730 głosów i na 2400 prac zajęły I miejsce zdobywając bardzo cenne nagrody - wyposażenie do sali i placu zabaw. Przez cały czas pomysł dzieci i wychowawczyni grupy wspierali rodzice.

Dziękujemy!

tekst: Mariola Paszkiewicz


do góry

Rajd Nocny

14 listopada uczniowie naszej szkoły pod opieką Teresy Jaworskiej - Rudy i niektórzy rodzice byli na rajdzie nocnym zorganizowanym przez klub Mikołajek ze Słupska z PTTK. Mimo niezbyt ładnej pogody na mecie wstawili się prawie wszyscy. Mieliśmy dużo szczęścia, gdyż na zbiórce przestał padać deszcz i do końca rajdu utrzymała się pogoda bezdeszczowa. Wyposażeni w latarki i odpowiedni strój ruszyliśmy do Lasku Południowego. W lesie było ciemno i ponuro, ale nam dopisywały humory. Cali i zdrowi dotarliśmy do mety, gdzie czekało ognisko i bardzo smaczne kiełbaski. Rajd był bardzo udany i czekamy już na następny.

tekst: Teresa Jaworska-Rudy


do góry

Nocne Czytanie

Już po raz piąty w naszej szkole odbyło się „Nocne czytanie”. To wydarzenie czytelnicze już zapisało się do tradycji szkolnej biblioteki. Zatem dnia 13 listopada 2015 roku, w piątek, spotkaliśmy się w szkole o godzinie 20.00. Wszyscy uczniowie i nauczyciele opiekunowie wyposażyli się w karimaty i śpiwory. Czytanie rozpoczęła Pani Dyrektor Renata Lemisiewicz książką „Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta. Dalej czytanie na głos kontynuowali uczniowie. Książkę „Oskar i pani Róża” przeczytaliśmy w dwie godziny. Po tym nastąpiła przerwa, w czasie której odbył się konkurs „Zagadki matematyczno-przyrodnicze”. Uczniowie przebijali balony i odpowiadali na pytania zawarte wewnątrz balona. Ten, kto prawidłowo odpowiedział otrzymał upominek. W efekcie wszyscy zostali obdarowani upominkami. Po zabawie z balonami kontynuowano czytanie z podziałem na dwie grupy. Jedna grupa uczniów czytała książkę z serii „Sklepik okamgnienie” – „Walizka pełna gwiazd”, zaś druga – wylosowana w plebiscycie książkę „Niewidzialni. Czarownica z Dark Falls” Giovanni Del Ponte. Mimo, iż impreza nocna odbyła się 13ego w piątek, wszystko przebiegało zgodnie z planem, a uczniowie zasnęli po godzinie trzeciej nad ranem. Pobudka była o 6.00.

tekst: Marzena Żywiecka


do góry

Święto Niepodległości - apel

10 listopada 2015 r. uczciliśmy w naszej szkole 97 rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Koło artystyczne zaprezentowało montaż słowno - muzyczny pt. "Ojczyzna - to samo życie", w którym znalazły się piękne wiersze i wspaniałe, ponadczasowe pieśni patriotyczne.

Bóg tak urządził świat, że każdy z nas rodzi się w jakiejś Ojczyźnie, wśród ludzi, którzy mówią tym samym językiem, mają podobne tradycje, troszczą się o tę Ojczyznę i w razie potrzeby - bronią jej. My urodziliśmy się w Polsce, która na przestrzeni tysiąca lat przechodziła różne wydarzenia, bolesne i radosne. Żyjemy dziś w wolnej Ojczyźnie, która pełną piersią oddycha wolnością.

Ten, kto kocha swoją Ojczyznę, ten pragnie jej rozwoju, pracuje dla niej, poświęca jej swoje siły i umiejętności. Ojczyzna to ziemia, która nas żywi, to łany zbóż szumiące latem, ciemne bory leśne, spienione morskie fale, bystre rzeki, wspaniałe, górskie szczyty i zielone łąki. Ojczyzna to wspaniała kwietna wiosna, to polskie złociste lato, to niezwykła w swych barwach jesień, to polska zima.

Ojczyzna to wiara, przywiązanie do tradycji i kultury. Nasi uczniowie doskonale to rozumieją, dlatego też w bardzo sugestywny sposób zaprezentowali przedstawienie, które wzruszało i skłaniało do refleksji.

tekst: Małgorzata Kubik


do góry

Gminne Obchody Święta Niepodległości

Tradycją już stał się udział uczniów naszej szkoły w gminnych uroczystościach z okazji Święta Niepodległości, które rokrocznie odbywają się w Szkole Podstawowej im. Stefana Roweckiego- „Grota” we Wrześciu.
W roku bieżącym naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy oraz zespół wokalny, który podczas części artystycznej zaprezentował pieśń patriotyczną „Pierwsza kadrowa”.
Gratulujemy udanego występu!!!


do góry

Wycieczka do Wejherowa

W sobotę 7 listopada uczniowie uczący się języka kaszubskiego wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Wejherowa. Zwiedzili Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej, uczestniczyli w lekcji muzealnej nt. ,,Rok obrzędowy na Kaszubach” oraz w warsztatach muzycznych. Podczas warsztatów zapoznali się z budową fortepianu, następnie każdy mógł spróbować gry na tym instrumencie, śpiewali po kaszubsku, po czym zapoznali się z tradycyjnymi instrumentami kaszubskimi- diabelskimi skrzypcami, berłem pasterskim, burczybasem, kołatką, terkotką. Na tychże instrumentach również mogli sobie zagrać, co przysporzyło im sporo radości. Po zajęciach w muzeum dzieci udały się na obiad, po którym p. przewodnik zapoznała wszystkich z historią grodu Jakuba Wejhera i oprowadziła wszystkich po pięknym, starym miasteczku. Uczniowie zwiedzili kościoły, stary rynek, Kalwarię Wejherowską. Po zwiedzaniu przyszedł czas na wspaniały plac zabaw położony w pięknym parku. Mimo panującego listopada pogoda dopisała, a wycieczka była udana.

tekst: Wiesława Wódz


do góry

"Jan Paweł II - Patron Rodziny"

„Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą…”
(słowa św. Jan Pawła II z Listu do rodzin, z 1994 roku)

Obchodziliśmy w szkole XV Dzień Papieski, któremu towarzyszyło hasło Jan Paweł II - Patron Rodziny. Także w całej Polsce podejmowano w tym czasie wiele inicjatyw, by uczcić naszego wielkiego Polaka. Pragnęliśmy, by ta uroczystość stała się namiastką rozważań młodego odbiorcy nad problematyką rodziny, tak ważnej i bliskiej zmarłemu papieżowi, a wciąż wystawianej w naszej polskiej rzeczywistości na wielorakie próby i doświadczenia, niszczące jej jedność i miłość. Prosiliśmy w ten sposób o wstawiennictwo Ojca Świętego i jego duchową obecność w tajemnicy świętych obcowania.

tekst: Krystyna Smuga


do góry

Bal Jesieni

W dniu 06.11.2015 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Głobinie odbył się ,, Bal Jesieni’’ dla uczniów oddziału przedszkolnego , zerówki oraz klas 1-3. Uczestnicy balu prezentowali piękne , kolorowe stroje w ciepłych jesiennych barwach spacerując po wybiegu jak prawdziwe gwiazdy. Bal został uznany za otwarty od momentu, kiedy odczytano list od Pani Jesieni. Dzieci były zaciekawione formą przekazu. Bawiły się według wskazówek jakie zostawiła autorka listu. Chętnie brały udział w różnego rodzaju konkurencjach, ale również dopingowały swoje kochane panie , które musiały wykonać biżuterię z jesiennych liści. Wszyscy świetnie się bawili, co można było zauważyć po uśmiechniętych minkach. Uczestnicy balu na zakończenie mogli degustować zarówno świeże jak i suszone owoce.

tekst: Paulina Szajner


do góry

Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej