Rok szkolny 2015/2016


>>Inne lata szkolne<<


Marzec

Ślimaki

Uczniowie klasy 1a obserwowali ślimaki, które przyniósł jeden z uczniów naszej klasy oraz wychowawczyni. Dzieci mogły z bliska przyjrzeć się budowie . W naszej klasie gościliśmy dwa rodzaje ślimaków m.in. wstężyk ogrodowy oraz winniczek Poznali również odpowiedzi na pytania:

Przygotowała: Paulina Szajner


do góry

KLASOWY OGRÓDEK NA PARAPECIE klasy Ia

Wiosna to idealna pora na sianie oraz sadzenie, dlatego też postanowiliśmy założyć klasowy ogródek na parapecie. Każdy przyniósł nasiona warzyw lub kwiatów oraz cebulę na szczypiorek. Sialiśmy m.in. rzodkiewkę, sałatę, szczypiorek, bratki oraz maciejkę. Jeden z chłopców przyniósł cebulki tulipanów. Z wielką przyjemnością pielęgnujemy nasze rośliny i obserwujemy ich wzrost. Szczypiorek wykorzystaliśmy już na zrobienie pysznych zdrowych kanapek.

Przygotowała: Paulina Szajner


do góry

Dzień Drugiego Śniadania

Drugie śniadanie to bardzo ważny posiłek - smaczny, wartościowy, słowem – taki, po którego zjedzeniu mija ochota na batonik. Idealne drugie śniadanie powinno zawierać składniki z różnych grup pokarmowych. Przede wszystkim pełnowartościowe białko – znajdziemy je w rybach, jajach, pieczonym mięsie, oraz węglowodany – różnokolorowe owoce i warzywa: jabłka, banany, pokrojona w kostkę papryka czy marchew. Istotnym jego elementem są też produkty dostarczające energii – np. razowe, żytnie lub orkiszowe pieczywo. Bardzo zdrowym dodatkiem do drugiego śniadania są łuskane migdały, ziarna dyni czy orzechy. Zawierają białko, witaminy z grupy B, witaminę E i C, a także magnez, który jest dzieciom i uczniom niezbędny, bo m.in. wzmacnia nerwy i mięśnie oraz poprawia koncentrację. Pamiętając o tych ważnych regułach 19 marca rodzice przygotowali dla przedszkolaków drugie śniadanie. Były zdrowe tradycyjne kanapki, wrapsy (kanapka wykonana np. z okrągłego, płaskiego chlebka ze zwiniętym w środku nadzieniem) oraz owoce. Przygotowane przez rodziców pyszności zawierały mnóstwo witamin i smakowały wszystkim przedszkolakom.

Sabina Słaba


do góry

WYJAZD DO MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ

30 marca uczniowie kl. II i IV wraz z wychowawcami pojechali do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku przy ul. Grodzkiej. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu „Książki naszych marzeń”. Tylko kilkoro uczniów było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza taka wizyta wśród tylu książek. Powitała nas p. kierownik działu dziecięcego wprowadzając nas do pustych sal bibliotecznych, bowiem biblioteka o tej godzinie jest jeszcze zamknięta. Opowiedziała o zbiorach bibliotecznych oraz wytłumaczyła podział biblioteki na sektory związane z wiekiem czytelników i ich zainteresowaniami. Uczniowie zapoznali się z najnowszym księgozbiorem w j. angielskim otrzymanym w darze od ambasady amerykańskiej. Później zwiedzili Klub Czarnego Krążka , gdzie zobaczyli najstarsze adaptery oraz dawne odbiorniki radiowe oraz wysłuchali bajki dźwiękowej z płyty analogowej. Podczas spotkania uczniowie z zainteresowaniem poznawali nie tylko dział dziecięcy, ale także bibliotekę dla dorosłych, czytelnię oraz działy związane z opracowaniem i przechowywaniem książek. Pod koniec zajęć uczniowie zabawili się w detektywów i poszukiwaczy zaginionych książek ich zadaniem było odnaleźć wskazane przez bibliotekarza książki na półkach Na zakończenie spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej dzieci przekazały pani bibliotekarce laurkę z podziękowaniem za oprowadzenie po świecie książek.

Małgorzata Jakóbik-Zacharska


do góry

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Jak co roku w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. 8 marca uczniowie klasy Ib, a 9 marca uczniowie klasy Ia wraz z wychowawczyniami odwiedzili bibliotekę szkolną. Podczas pierwszej części uroczystości pierwszaki obejrzały przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy IV pt. „Witajcie w naszej bajce” . Pan Kleks / Franek Kaźmierczak/ wprowadził pierwszaki w zaczarowany świat bajek i baśni oraz znanych i lubianych wierszy Jana Brzechwy. Następnie uczniowie odgadywali bajkowe zagadki sprawdzające ich znajomość z bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu młodzi czytelnicy biblioteki szkolnej złożyli ślubowanie obiecując dbać i szanować wszystkie książki oraz mogli wypożyczyć po raz pierwszy książkę ze szkolnego księgozbioru.

Małgorzata Jakóbik-Zacharska


do góry

Apel Wielkanocny

Dnia 23 marca 2016 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel wielkanocny przygotowany przez klasę I b i klasę III . Barwne dekoracje oraz stół wielkanocny przystrojony pisankami, kurczaczkami, bukszpanem oraz wielkanocną babą wprowadziły wszystkich w nastrój Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Występujący na scenie uczniowie przedstawili montaż słowo – muzyczny, nawiązujący do zwyczajów i tradycji świątecznych. Na zakończenie apelu życzenia radosnych, spokojnych i rodzinnych świąt Wielkiej Nocy złożyła Pani dyrektor .

Violetta Warmowska


do góry

Pierszy Dzień Wiosny

Dnia 21 marca 2016 r. po raz dwunasty nasi uczniowie przywitali Wiosnę na „profilaktycznie” .

Imprezę rozpoczęły klasy młodsze i oddziały: przedszkolny i zerowy, które wykonały i zaprezentowały wykonane prace plastyczne związane z tradycjami ludowymi dotyczącymi obchodów I Dnia Wiosny. Dzieci z pomocą rodziców wykonały Eko- Marzanny oraz przygotowały hasła na powitanie wiosny.

Tradycyjnie młodsi uczniowie z przygotowanymi plakatami witającymi wiosnę i symbolami odchodzącej zimy-Marzannami udali się do pobliskiej rzeczki Glezny.

Klasy starsze przygotowały plakaty i ulotki dotyczące uzależnień od papierosów , alkoholu , narkotyków i dopalaczy. Swoje prace zaprezentowali ich autorzy uczniom całej szkoły.

Tego dnia rozstrzygnięty został również Szkolny Konkurs Profilaktyczny, przystąpili do niego wszyscy uczniowie kl IV-VI, najlepsze wyniki otrzymali uczniowie kl V.

Tego dnia odwiedzili nas również zaproszeni goście z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej -specjaliści od profilaktyki. Panie rozmawiały z uczniami na temat „Zapobiegania chorobom cywilizacyjnym”, była to kontynuacja zajęć dotyczących zdrowego stylu życia rozpoczętych w ubiegłym roku.

Kolejnymi gośćmi byli pracownicy WORD –u którzy przygotowali tor przeszkód dla uczniów który należało pokonać jadąc na rowerze w alko-goglach i narko-goglach .Wszyscy byli bardzo zaskoczeni obrazem rzeczywistości w stanie odmiennej świadomości.

Naszym ostatnim gościem był instruktor żeglarstwa , prowadzący szkołę żeglarstwa „Margola” w Jarosławcu który w ciekawej formie zapoznał uczniów z zasadami bezpieczeństwa nad i na wodzie , nauczył nas rozpoznawania i nadawania sygnałów alarmowych , pokazał i praktycznie wykorzystał przywieziony sprzęt ratunkowy.

Justyna Lao


do góry

WIOSNA PEŁNA TALENTÓW

19 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów, nauczycieli i rodziców pod hasłem „WIOSNA PEŁNA TALENTÓW”. Miało ono formę prezentacji twórczości uczniów oraz otwarcie szkoły dla chętnych zwiedzić ją rodziców. W pierwszej część na sali gimnastycznej wystąpiły dzieci z Punktu Przedszkolnego, „zerówki” oraz klas I-III. Prezentacje były bardzo różnorodne i w pełni pokazały talenty naszych dzieci. W jednej z nich wystąpił dziadek ucznia kl. II Oskara Gliwki akompaniując wnukowi do piosenek „Barcelona” i „Dni, których nie znamy”.Tę część prowadziły p. Bożena Michałowska i p. Emilia Semeniuk, która przygotowała z klasami IV-VI tańce integrujące występujących i publiczność. W czasie przerwy dzieci zjadły śniadanie przygotowane przez rodziców. Hasło: ZDROWA ŻYWNOŚĆ. Część drugą wypełniły mecze pomiędzy drużynami z klas IV – VI. W ogólnej punktacji zwyciężyła klasa IV. Atmosfera spotkania była bardzo sympatyczna i z pewnością wszyscy rozeszli się do domów w poczuciu dobrze rozpoczętego dnia.

Bozena Michałowska


do góry

WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY WIELKANOC NA POMORZU

Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Kończewie po raz XVII zorganizowała wojewódzki konkurs plastyczny „ Wielkanoc na Pomorzu”, którego celem jest przede wszystkim kultywowanie zwyczajów i tradycji związanych z Wielkanocą. Od wielu lat biorą w nim udział uczniowie z całego województwa, w tym roku nadesłano ok. 1000 prac z ponad 80 szkół i placówek oświatowych. Jury w skład którego weszli pracownicy Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oceniało prace według kryteriów użycia tradycyjnych, zgodnych z praktykami ludowymi technik, a także zgodności z tradycjami wielkanocnymi. Przy ocenie brano pod uwagę wykorzystanie jedynie naturalnych materiałów. Miło mi poinformować, że w XVI I wojewódzkim konkursie plastycznym „Wielkanoc na Pomorzu ” uczniowie naszej szkoły zdobyli następujące miejsca:

M. Jakóbik-Zacharska


do góry

Spotkania z ciekawymi ludźmi

„Do sportu nadaje się każdy,
lecz nie każdy nadaje się do dyscypliny lub konkurencji ,
którą sobie wybrał….”
Prof. dr. hab. Eugeniusz Wachowski

Sport osób niepełnosprawnych jest ważnym elementem życia sportowego całego świata. Świadczą o tym systematycznie organizowane mistrzostwa Europy, Świata oraz Igrzyska Paraolimpijskie.

16 marca gościliśmy w naszej szkole P. Zbigniewa Lewkowicza, który jako zawodnik był wielokrotnie złotym medalistą Mistrzostw Polski, a w latach1997-1999 członkiem Kadry Narodowej. Finalistą Mistrzostw Świata w biegu na 400 m.

Wyczuwając duże możliwości rozwoju sportu niepełnosprawnych p. Zbigniew Lewkowicz rozpoczął w 1999 roku pracę trenera lekkoatletyki w Gorzowskim Związku Sportu Niepełnosprawnych. Od 2000 roku jest Trenerem Kadry Narodowej, z którą skutecznie uczestniczył w Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach, Pekinie i Londynie. W latach 2002-2012 podopieczni Z. Lewkowicza zdobyli w sumie 823 medale, z czego ponad 50% złotych.

W szkolnym spotkaniu trenerowi towarzyszył zawodnik Łukasz Mamczarz- niepełnosprawny lekkoatleta, specjalizujący się w skoku wzwyż, brązowy medalista LIP Londyn 2012.

Pan Łukasz na arenie międzynarodowej zadebiutował w 2009 roku. W 2011 roku podczas mistrzostw świata w Christchurch (Nowa Zelandia) zajął 4 miejsce. W 2012 roku na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie zdobył brązowy medal pokonując wysokość 1,74 metra. Jego rekord życiowy to 1,82, osiągnięty w czerwcu 2012 r. na mityngu w Berlinie. Wynik ten jest obecnym rekordem Europy.

Nasi Goście obecnie przebywają na zgrupowaniu w Słupski i są w trakcie decydującej fazy przygotowań do XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

Życzymy, by wysiłek włożony w przygotowania do Igrzysk okazał się jak najbardziej owocny, czego efektem niech będzie jak największa liczba medali.


do góry

Dzień Kobiet

Dnia 08.03.2016 r. uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach koła teatralnego dla klas 1-3 zaprezentowali krótki występ z okazji Dnia Kobiet . Dzieci włożyły wiele serca i pracy w ten projekt. Dały z siebie naprawdę wiele. Efekt wszystkich zachwycił. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami zarówno przez Panie, jak i całą uczniowską widownię. Miłym akcentem były laurki własnoręcznie wykonane przez uczniów. Przed uczniami nowe artystyczne projekty. Będzie – jak w tym przypadku – dużo zabawy i radości!

Przygotowanie i komentarz - Paulina Szajner


do góry

Dzień Kobiet i Mężczyzn u przedszkolaków

8 marca to wyjątkowy dzień - Dzień Kobiet. Niecodzienny wymiar tego święta podkreślili swoim zachowaniem chłopcy, przygotowując niespodziankę dla swoich koleżanek.

Oskar już od samego rana częstował wszystkie koleżanki i wychowawczynię lizakami. Następnie razem z kolegą Kubą złożyli dziewczynkom życzenia, wręczyli tulipany i zaprosili na słodki poczęstunek. Jedna z naszych koleżanek - Marysia tego dnia świętowała podwójnie, obchodziła swoje czwarte urodziny.

Dziewczynki również pamiętały o swoich kolegach. 10 marca w Dzień Mężczyzny, złożyły jednemu obecnemu w przedszkolu „mężczyźnie” życzenia, wręczyły podarunek oraz zaprosiły na poczęstunek.

Spontaniczne życzenia, urok osobisty oraz szczerość wypowiadanych słów, sprawiły, że nawet małe przedszkolaki potrafią zachować się jak prawdziwi dorośli i sprawić by te dwa dni były naprawdę wyjątkowe.

Sabina Słaba


do góry

Mali kucharze pieką gofry

Jedzenie gofrów jest przyjemne, ale ile pracy kosztuje ich przygotowanie, dowiedziały się przedszkolaki 07 marca podczas zajęć dodatkowych w przedszkolu.

Mali kucharze starannie umyli ręce, ubrali się w stroje kucharskie i zaczęli przygotowywać przepyszne gofry. Dzieci przy pomocy wychowawczyni odmierzały i wsypywały do miski wszystkie potrzebne produkty. Następnie wymieszały je mikserem. Kiedy ciasto było gotowe oraz gofrownica odpowiednio nagrzana przystąpiły do pieczenia. Wszędzie unosił się wspaniały aromat pieczonego ciasta. Każde dziecko według własnego pomysłu mogło zdecydować, z czym będzie je jadło. A było naprawdę, w czym wybierać: bita śmietana, dżem truskawkowy, cukier puder i kolorowa posypka. Wszystkie gofry wyglądały apetycznie a smakowały jeszcze lepiej, nie tylko nam, ale również naszym starszym koleżankom i kolegom.

Przedszkolaki uwielbiają kulinarne zajęcia, bo to sama przyjemność, gdy się spożywa to, co się samodzielnie przygotowało.

Sabina Słaba


do góry

Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej