Rok szkolny 2007/2008


>>Inne lata szkolne<<


Maj

XVI OGÓLNOPOLSKI ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH w Olecku

Pięciokrotnie braliśmy udział w Ogólnopolskich Zlotach Szkół Sienkiewiczowskich:

Ostatni Zlot trwał od 30maja do 1 czerwca. Uczestniczyła w nim delegacja uczniów- Magdalena Pawłyna i Marta Gabriel z opiekunem panią Małgorzatą Kubik. Uczestnictwo w Zlocie to wspaniała okazja do poznania ciekawych ludzi i miejsc. W Zlocie w Olecku uczestniczyli przedstawiciele ponad 70 szkół z całej Polski noszących imię Henryka Sienkiewicza.

Pomysłodawcą organizacji Zlotów Szkół Sienkiewiczowskich jest pan Antoni Cybulski – dyrektor muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest integracja szkół sienkiewiczowskich rozsianych po całym kraju, poznawanie regionów naszej ojczyzny oraz wymiana doświadczeń w pracy wokół Patrona.

W tym roku gościło nas przepiękne Olecko, leżące na Warmii i Mazurach. Gośćmi honorowymi byli: pan Juliusz Sienkiewicz – wnuk wielkiego pisarza, pan Antoni Cybulski, pan prof. Lech Ludorowski i inni sienkiewiczolodzy. W ramach Zlotu odbyła się Konferencja Naukowa „ W kręgu biografii Henryka Sienkiewicza – karty nieznane i zapomniane” oraz otwarto wystawę „Henryk Sienkiewicz w ekslibrisie”.

Wszyscy uczestnicy Zlotu wzięli udział w wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, a potem przemaszerowali ulicami Olecka z orkiestrą i pocztami sztandarowymi, wzbudzając ogromne zainteresowanie mieszkańców. Podczas części oficjalnej, po krótkich wystąpieniach gości, wręczono nagrody laureatom konkursów towarzyszących Zlotowi. Nasza uczennica Patrycja Janeczek z oddziału „0” otrzymała I nagrodę w konkursie plastycznym. Pierwszy dzień Zlotu zakończył się dyskoteką dla uczniów i pokazami tanecznymi. Całość prowadził Robert Leszczyński.

Drugi dzień Zlotu upłynął pod znakiem wycieczki do ciekawych miejsc Warmii i Mazur. Byliśmy nad Hańczą i Wigrami, oglądaliśmy stare wiadukty w Stańczykach. Odwiedziliśmy Smolniki, które tak urzekły Andrzeja Wajdę, że postanowił tam nakręcić „Pana Tadeusza”. Zdobyliśmy Cisową Górę, a w Wigrach odwiedziliśmy kościół i klasztor Kamedułów, w którym w 1999 roku przebywał Jan Paweł II. Jechaliśmy leśną kolejką, podziwiając okolicę. Atrakcję tego dnia stanowiły pokazy walk Bractwa Rycerskiego z Gniewa oraz Teatr Ognia przygotowany przez licealistów z Olecka.

Ostatni dzień to Msza Święta dla uczestników zlotu i pożegnanie gościnnego Olecka. Organizatorzy – SP nr 1 w Olecku włożyli wiele trudu i serca w przygotowanie XVI Zlotu. Należą się im słowa podziękowania i wielkiego uznania.

Małgorzata Kubik


do góry

Dzień Patrona

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Głobinie co roku w maju obchodzi Dzień Patrona. Tegoroczne święto było obchodzone bardzo uroczyście. Dzień 21 maja był poświęcony naszemu wielkiemu Polakowi. Uczniowie uczestniczyli w „Maratonie czytelniczym”, podczas którego czytano fragmenty utworów i biografię Sienkiewicza.

Część artystyczną przygotowali uczniowie z Koła Teatralnego „Smyki” pod opieką pani Małgorzaty Kubik. Była to prezentacja multimedialna pod tytułem „Na tej ziemi się urodził… Rzecz o Henryku Sienkiewiczu”, którą ubarwił montaż słowno – muzyczny. Widzowie mogli na chwilę przenieść się do Woli Okrzejskiej – miejsca urodzenia małego Henia. Zobaczyliśmyrodzinne pamiątki, zdjęcia, rekwizyty do filmów, które powstały na podstawie powieści Sienkiewicza. Ciekawe były slajdy ukazujące Podlasie- miejsce tak drogie naszemu patronowi.

Podczas uroczystości wręczono statuetkę „Henryka” dla Przyjaciela Szkoły pana Zenona Jędrzejczyka-właściciela zakładu TEKTRA w Głobinie, wspaniałego człowieka o przyjaznym i pogodnym usposobieniu, który od lat wspiera naszą szkołę. Dzień patrona uświetnił także „ I Bieg Sienkiewiczowski”, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły. Starsze klasy pokonały trasę 900m. W kategorii chłoców zwyciężył Bartosz Winny z klasy VI, a w kategorii dziewcząt najlepsza była Aneta Skoniecka z klasy IVa. Klasy młodsze biegły na dystansie 60m. Nagrodą były medale i słodkie upominki.

Staramy się w formie dobrej zabawy przybliżyć społeczności szkolnej sylwetkę Henryka Sienkiewicza. Lubimy czytać Jego wspaniałe dzieła, ponieważ w każdym z nich zostawił kawałek swojego życia i znane są one na całym świecie. Dzień Patrona stał się tradycją w naszej szkole. Cieszymy się, że każdego roku możemy uczcić pamięć wspaniałego Pisarza i poszerzyć wiedzę o Nim.

Małgorzata Kubik


do góry

Sprawność zuchowa - krawiec

Nasze Zuchy wciąż uczą się nowych umiejętności. Ostatnio zdobyli sprawność krawca, czego dopilnowała druhna Teresa Jaworska-Rudy


do góry

Majowe Dni Kultury i Książki

W związku z obchodami Majowych Dni Kultury i Książki w naszej szkole, w bibliotece odbyły się zajęcia dla klas I-III oraz naszych „Skrzatów” pt.: „Prośby książki, czyli co by powiedziała książka gdyby mogła mówić.” Na tych zajęciach uczniowie utrwalali zasady postępowania z książką. Dzieci zrobiły także książkę w której zawarły prośby książki, tak by mogły do nich wracać i sobie przypomnieć jak traktować książki.

Ewa Koszutowska


do góry

Dzień Strażaka

14 maja w Szkole Podstawowej w Głobinie odbyło się spotkanie ze strażakami OSP z Kusowa. Uroczystość z okazji Dnia Strażaka odbywa się w szkole co roku, już od 8 lat. Inicjatorem spotkań jest wychowawczyni i dzieci z oddziału przedszkolnego „Skrzaty”. W tym roku zaproszenie dzieci przyjął także pan Zygmunt Hoppe, Inspektor ds. obronnych, obrony cywilnej i bezpieczeństwa ppoż. działań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony Gminy Słupsk , gość honorowy uroczystości. Goście i uczniowie z klas młodszych obejrzeli przygotowane przez „Skrzaty” przedstawienie pt. „Kłopoty Dyzia Strażaka”. W podziękowaniu za wieloletnią współpracę i z okazji Dnia Strażaka dzieci wręczyły strażakom samodzielnie przygotowane niespodzianki. Wszyscy z uwagą wysłuchali także przedwakacyjnych rad i wskazówek pana Z. Hoppe nt. przyczyn pożarów, profilaktyki pożarowej oraz zachowania się w czasie zagrożenia pożarowego. Na zakończenie uczniowie obejrzeli wyposażenie strażackiego wozu bojowego, ekwipunek strażaka oraz symulację akcji gaśniczej z wykorzystaniem skafandra do bezpośredniego kontaktu z ogniem. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców zaangażowanych w przygotowanie spotkania. W naszej szkole szczególną uwagę poświęca się edukacji do bezpieczeństwa pożarowego, która rozpoczyna się już w zerówce. Ośmioletnia systematyczna współpraca z OSP oraz wiedza przekazywana przez nauczycieli sprzyja kształtowaniu świadomości dzieci wobec zagrożeń zdrowia oraz kształtowaniu ich dojrzałej postawy wobec spraw bezpieczeństwa pożarowego. Efektem celowej edukacji jest zmniejszenie, a nawet wyeliminowanie w naszym rejonie pożarów, których sprawcami i uczestnikami są dzieci w wieku szkolnym.

Mariola Paszkiewicz


do góry

Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej