Rok szkolny 2019/2020


>>Inne lata szkolne<<


Październik

SZKOŁA PAMIĘTA

25 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły, w ramach ogólnopolskiej akcji MEN "Szkoła pamięta", udali się na miejscowy cmentarz oraz pod pomnik poświęcony mieszkańcom Głobina i okolic - żołnierzom, którzy zginęli w czasie I wojny światowej, aby posprzątać i przygotować teren do święta Wszystkich Świętych

Okazały pomnik, złożony z ociosanych kamieni, stoi na wzniesieniu boiskiem szkolnym.

Uczniowie z bardzo dużym zaangażowaniem w atmosferze ciszy i spokoju, oczyścili pomnik z jesiennych liści oraz zapalili symboliczne światełka pamięci – znicze. Wspomnieli znanych najstarszych okolicznych mieszkańców, porozmawiali też o historii Głobina.


do góry

NOC LITERACKA W SZKOLE

Uczniowie klasy 5A, zamiast spędzić piątkowy wieczór przed telewizorem lub ekranem komputera czy tabletu, zostali na noc w szkole i to z własnej woli! Wieczorno – nocną przygodę rozpoczęliśmy od przygotowania miejsc do spania. Nadmuchiwane materace, cienkie karimaty, mięciutkie poduszki, a nawet pluszaki – przytulanki znalazły swoje miejsce w naszych „sypialniach” – czyli salach, w których na co dzień uczymy się i rozwijamy swoje umiejętności. Po rozpakowaniu i wybraniu sobie odpowiedniego miejsca na odpoczynek, udaliśmy się na stołówkę, gdzie na uczniów czekało pierwsze zadanie – przygotowanie przepisu na pizzę i jej wykonanie. Największym zainteresowaniem cieszyła się pizza z serem, kukurydzą i kurczakiem. Chcąc zadowolić wszystkich, upiekliśmy aż sześć blach tego przysmaku! Gorąca pizza znikała z talerzy wygłodniałych piątoklasistów i dostarczyła pokaźną ilość energii do dalszego działania.

W atmosferze akceptacji i życzliwości sprawnie posprzątaliśmy stołówkę i udaliśmy się do sali 30. Choć godzina nie sprzyjała (22.00!) na twarzach dzieci nie było widać żadnych oznak zmęczenia. Z wielkim zaangażowaniem, podzieleni na grupy tworzyliśmy gazetowe historyjki. Każda grupa otrzymała kopertę, w której znajdowały się powycinane z różnych gazet słowa, należało ułożyć z nich logiczne zdania. W ruch poszły kleje oraz oczywiście wyobraźnia uczniowska, która najbardziej sprawdziła się przy kolejnym zdaniu literackim. Poszczególne grupy otrzymały kreatywne kostki składające się z szeregu różnych obrazków. Dzieci miały za zdanie wyrzucić kostką różne obrazki i ułożyć z poszczególnych słów opowiadania. Zabawa spodobała się wszystkim, nikt nie narzekał na nudę i mimo później pory - na zegarze wybiła 23:00, dzieciom udało się stworzyć ciekawe opowieści. Kolejnym elementem nocnego pobytu w szkole była projekcja filmu „ Dzieci niebios”, który ukazywał życie dwójki rodzeństwa z Iranu. Mogliśmy zobaczyć zupełnie inny świat, w którym codzienne problemy dzieci są diametralnie inne od naszych.

Wspólne spędzanie nocy w „spartańskich” warunkach stało się okazją do lepszego poznania się, głębszej integracji, przełamania rożnych barier oraz umocnienia więzi

z kolegami i koleżankami z klasy. Przejście nocną porą po szkolnych korytarzach

w domowych kapciach i pidżamach, mam nadzieję, że pomoże traktować szkołę jak drugi dom i miejsce pełne życzliwości dla każdego ucznia.

Małgorzata Krajewska-Rigall


do góry

Ślubowanie klasy pierwszej

Piątek 25 października 2019 roku był dla uczniów klasy I naszej szkoły ważnym dniem, bowiem właśnie tego dnia pierwszoklasiści składali ślubowanie i oficjalnie zostali włączeni do społeczności szkolnej. Jest to tradycja w każdej szkole.

Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia, w którym dzieci wykazały się umiejętnością recytacji i śpiewu. Zebrali ogromne brawa. Ich występ bardzo się wszystkim podobał.

Następnie głos zabrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Skierowali kilka miłych słów do swoich młodszych kolegów. Również Pani Wicedyrektor - Grażyna Diak zabrała głos, życząc bardzo dobrych wyników w nauce i wzorowego zachowania.

Po przemówieniu Pani Wicedyrektor w obecności zaproszonych gości uczniowie uroczyście ślubowali na sztandar szkoły być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosną, że będą starali się być dobrymi kolegami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po złożeniu ślubowania Pani Wicedyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia - zostali dotknięci magicznym kolorowym ołówkiem, za sprawą którego stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Głobinie. Następnie wręczyła Pierwszakom pamiątkowe dyplomy. Od Rodziców dzieci otrzymały upominki, z których były bardzo zadowolone.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tej doniosłej uroczystości, a Pani Dyrektor dziękujemy za to, że pozwoliła wspaniałym Pierwszakom godnie przekroczyć progi naszej szkoły.

Wszystkim Pierwszoklasistom życzymy pasji i chęci poznawania tego co nowe i nieznane, bo „nie to, co już wiemy, lecz to, co chcemy wiedzieć, świadczy o naszej mądrości”(Władysław Grzeszczyk)

Wiesława Wódz


do góry

Spotkanie z Astronomią

25 października uczniowie klasy 3 byli w Słupsku na "Spotkaniu z Astronomią". Podczas bardzo ciekawej prelekcji mogli "sięgnąć" gwiazd", gdyż to właśnie im ta część była poświęcona. Była to również doskonała okazja do podsumowania bloku tematycznego zajęć ostatniego tygodnia, którego tematem był wszechświat. Podczas prezentacji uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób rodzą się gwiazdy, jak wygląda Droga Mleczna i ile lat świetlnych od Ziemi znajduje się gwiazda supergigant. Z wielkim zaciekawieniem słuchali, jaka ogromna siła drzemie w połowie szklanki wody. Był to bardzo interesujący wyjazd i na pewno pojedziemy na drugą część, której tematem będą planety.


do góry

Turniej Piłki Nożnej

24 października dziewczęta z klas V i VI wzięły udział w turnieju piłki nożnej - Tymbark - Z podwórka na stadion. Razem z nami do zawodów zgłosiły się drużyny z Jezierzyc, Żelkowa i Wrześcia. Nasze piłkarki wywalczyły II miejsce. Gratulujemy!!!


do góry

Pasowanie na Starszaka

Rzecz to wielka niesłychanie, gdy starszakiem się zostanie,
wtedy wszystko trzeba wiedzieć, na pytania odpowiedzieć...

24 października 2019r. odbyło się w naszej szkole uroczyste Pasowanie na starszaka, które powoli i na stałe wpisuje się w tradycję naszej szkoły. Na uroczystość licznie przybyli rodzice, a nawet dziadkowie dzieci, aby być świadkami niezwykłego wydarzenia w życiu swoich pociech. Przedszkolaki zaprezentowały zgromadzonym gościom swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Po występach dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, że będą wzorowymi przedszkolakami, dobrymi kolegami, a swoim zachowaniem będą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Przypieczętowaniem złożonego ślubowania było wręczenie dzieciom dyplomów przez Panią Dyrektor Renatę Lemisiewicz oraz życzenia wzorowego pełnienia obowiązków przedszkolnych.

Uroczystość Pasowania na starszaka była dla dzieci, jak i zaproszonych gości, wielkim przeżyciem, pełnym emocji i pozytywnych wrażeń. W jej przygotowanie dzieci włożyły dużo serca i wysiłku.

Występy przedszkolaków bardzo podobały się zgromadzonej publiczności, o czym świadczyło duże skupienie w czasie przedstawienia i oklaski na zakończenie uroczystości.

Nowo pasowanym starszakom życzymy wielu sukcesów, nowych przyjaźni i samych radosnych chwil spędzonych w zerówce. Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią.

Mariola Paszkiewicz


do góry

DZIEŃ CHLEBA

W październiku obchodzimy Światowy Dzień Chleba. Uczniowie naszej szkoły także w tym roku przygotowali się do jego obchodów.

Z gazetek szkolnych można było dowiedzieć się, jak powstaje chleb oraz z jakich zbóż otrzymujemy mąkę do jego produkcji.

W ten dzień korytarz szkolny zapełniły stoły z najróżniejszymi chlebami wypiekanymi przez rodziców. Do bochenków chleba uczniowie przynieśli domowe powidła, dżemy i miody.

Małgorzata Jakóbik-Zacharska


do góry

Turniej piłki nożnej

23 października chłopcy z klasy IV i V wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Tymbark - z podwórka na stadion. Choć nie odnieśliśmy większych sukcesów, zaangażowanie naszych drużyn i chęć do walki były na najwyższym poziomie.


do góry

Baśnie Dalekiego Wschodu

W dniu 22.10.2019 uczniowie klasy 2a i 2b oraz dzieci z oddziału zerowego uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym "Baśnie Dalekiego Wschodu" teatru z Krakowa w sali Inkubatora Przedsiębiorczości w Słupsku. Dzieci bardzo żywiołowo reagowały na szybko zmieniającą się fabułę bajki. Reagowały śmiechem na unowocześnione jej elementy. Przesłanie bajki było jedno: warto czytać książki, a świat fantazji działa kojąco na duszę i przenosi nas do bajkowego wymiaru.


do góry

Spotkanie z historykiem

W poniedziałek, 21 października 2019r. uczniowie klasy VI i VII uczestniczyli w spotkaniu z p. Marcinem Barnowskim - autorem wielu artykułów popularyzujących nieznane szerzej wątki w historii regionu słupskiego, członkiem Towarzystwa Odkrywców oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Słupskiej. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Młody czytelnik – młody twórca”, realizowanego przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Słupsk.

Ustecki historyk w ciekawy sposób przybliżał młodzieży nieznane dotąd legendy z okolicznych miejscowości (m. in. Krępy, Smołdzina, Bierkowa, Poddąbia, Bydlina, Ustki). Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchiwali opowieści o klątwach, skarbach, zamkach, zjawach, nawiedzonych miejscach czy też przepowiedniach.

Do historycznych smaczków należała też wzmianka dotycząca Roberta von Massowa, pochodzącego z Głobina bohatera, biorącego udział w wojnie secesyjnej.

Spotkanie z p. Marcinem można nazwać wyjątkowym i niezwykle interesującym.

Anna Berlińska-Witek


do góry

WYCIECZKA NA HEL

W sobotę 19 października dzieci uczące się języka kaszubskiego w klasach I- IV wzięły udział wycieczce na Hel.

Dzieciom już do Władysławowa towarzyszyła pani przewodnik. W trakcie podróży opowiedziała kilka ciekawych historii związanych z miejscowościami, które po drodze mijaliśmy.

Zwiedzanie Helu uczniowie rozpoczęli od wizyty w fokarium. Oglądanie na żywo pływających fok sprawiło dzieciom ogromną frajdę. Dowiedziały się też, co zrobić , aby pomóc tym niesamowitym ssakom. Potem oglądały wystawę ,, Ssaki naszego morza, a następnie udały się do Muzeum Rybołówstwa, gdzie dowiedziały się czym przez wieki zajmowali się mieszkańcy Helu. W muzeum czekały na dzieci kolejne atrakcje- stanowiska interaktywne; odbyły rejs w czasie sztormu na kołyszącym się pokładzie kutra rybackiego, własnymi rękami wybierały sieci pełne złowionych ryb, układały kolorowe klocki pokazujące scenki rybackie, biły rekordy łowiąc ryby pływające w komputerowo stworzonej wodzie, grały w gry komputerowe poświęcone cechom anatomicznym ryb. W międzyczasie uczniowie weszli również na wieżę widokową, z której podziwiali wspaniałe widoki.

Następnie po smacznym obiedzie pani przewodnik zaprowadziła dzieci pod Kopiec Kaszubów- kamienny obelisk symbolizujący początek Polski wybudowany na helskim Cyplu, jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Potem uczniowie odbyli długi spacer po Cyplu, mijając obiekty militarne- pozostałości po II wojnie światowej i latarnię.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do domu.

Wiesława Wódz


do góry

Światowy Dzień Chleba

Okrągły, podłużny, z chrupiącą skórką albo w formie płaskiego placka. Chleb niejedną ma formę i doczekał się nawet swojego święta.

16 października przedszkolaki obchodziły „Światowy Dzień Chleba”. Dzieci zapoznały się z historią i procesem produkcji chleba. Dowiedziały się także, jak powstaje mąka oraz na czym polega praca piekarza. Następnie degustowały różnorodne, świeże, pachnące i chrupiące pieczywo, przygotowując samodzielnie przepyszne i zdrowe II śniadanie.


do góry

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej...

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej we wtorek, 15.10.2019r., w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Siemianicach odbyło się spotkanie uczniów, nauczycieli i dyrektorów placówek z panią Wójt Gminy Słupsk Barbarą Dykier. Podczas uroczystości nauczyciele, którzy ukończyli awans i zdali egzamin na nauczyciela mianowanego złożyli ślubowanie. Wśród nich była nasza nauczycielka p. Oriana Bałuczyńska. Następnie wzorowi uczniowie otrzymali stypendia Wójta Gminy Słupsk. Szczególnie uzdolnieni uczniowie z naszej szkoły to: Hanna Skiba, Aleksandra Ćmiel, Natalia Grzymkowska oraz absolwenci: Lena Kulak, Agata Sienkiewicz, Milena Duch i Kamil Oleksiński.

Na zakończenie pani Wójt przekazała na ręce p. Dyrektor Renaty Lemisiewicz podziękowanie dla wszystkich Pracowników Oświaty za profesjonalną i rzetelną pracę.

Dopełnieniem uroczystości były występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Siemianicach.


do góry

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole!

„Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce”
K. C. Norwid

W odświętnym stroju i z uśmiechem na twarzy uczniowie naszej szkoły powitali Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się akademia szkolna, przygotowana przez uczniów klasy VI a.

Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienną pracę nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Te piękne słowa skierowane były do nauczycieli, jak i pracowników niepedagogicznych. W podziękowaniu wszyscy otrzymali symboliczną różyczkę. Oprawę muzyczną stanowiły piosenki w doskonałym wykonaniu chórku szkolnego.

Z okazji DEN Pani Dyrektor Renata Lemisiewicz podziękowała swoim pracownikom za trud i poświęcenie, a także wręczyła Nagrody Dyrektora szkoły wyróżniającym się pracownikom. Życzenia zadowolenia z pracy pedagogicznej oraz wdzięczności uczniów życzyła zebranym Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Dagmara Dąbrowska. Zaś Samorząd Uczniowski podsumował Plebiscyt na Nauczyciela Roku w kategoriach: Mistrz, Anioł, Kosa, Przyjaciel i Dowcipniś, obdarowując laureatów pięknymi dyplomami.

Z pewnością był to dzień pełen życzliwości i uśmiechów.


do góry

"Wstańcie, chodźmy"!

Pod takim hasłem w niedzielę 13.10.2019r. w Dzień Papieski 15-stu wolontariuszy SKC z klas IV - VIII kwestowało pieniądze na rzecz fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zebrane pieniądze przeznaczono na stypendia dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży z małych miejscowości i terenów wiejskich. Młodzi wolontariusze kierują się mottem Jana Pawła II:

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to,co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

Opiekun SKC - Sylwia Smuga


do góry

Wycieczka po kaszubsku

W deszczową sobotę 12 października 2019 roku uczniowie klas 5-8 uczący się języka kaszubskiego odwiedzili Gospodarstwo Agroturystyczne "Pod Lipą" w Kamienickim Młynie. Zwiedziliśmy prywatne muzeum kultury kaszubskiej, poznaliśmy tradycyjne maszyny i urządzenia z dawnych Kaszub, a także poznaliśmy gry i zabawy sprzed lat. Na zakończenie uczniowie skosztowali pieczone jabłka i ziemniaki oraz pyszną ziemniaczaną zupkę ugotowaną zgodnie ze starą kaszubską tradycją.

Marzena Żywiecka


do góry

Spotkanie z Moniuszką

W tym roku mija 200 lat od narodzin wielkiego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. W związku z tym rok 2019 ogłoszono Rokiem Moniuszkowskim.  Z tej  okazji uczniowie klasy III wraz z rodzicami uczestniczyli  13 października, w niedzielę, w koncercie  familijnym pt. Stanisław Moniuszko w Słupsku - śpiewnik domowy „pierwszy”. Z przyjemnością wysłuchaliśmy  wybranych pieśni tego kompozytora, między innymi : Dumka, Polna różyczka, Swaty, Znasz li ten kraj, Kwiatek, Kotek, Pieśń wieczorna, Hulanka, Grajek, Aniołek, Morel.

Uczniowie mieli również okazję posłuchać na żywo jak brzmią najwyższe głosy żeńskie  i męskie - sopran i tenor. Na zakończenie koncertu wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy znaną pieśń „Prząśniczka”.

Teresa Jaworska-Rudy


do góry

Wycieczka do lasu

Dnia 7 października klasy młodsze wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do lasu. Choć pogoda spłatała nam figla, wyjazd i tak był udany.

Na wycieczkę wybraliśmy się autokarami,, dzięki czemu mogliśmy przypomnieć sobie, jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać podczas podróży autobusem. Na miejscu odbyliśmy długi spacer przez las. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące jesienią zmiany. Poznaliśmy warstwową budowę lasu oraz rodzaje grzybów w nim występujących. Jednym z celów naszej wyprawy było oczyszczenie go z jak największej ilości śmieci. Wyposażeni w plastikowe worki oraz rękawiczki jednorazowe podjęliśmy wyzwanie. Piękny i czysty las to widok jakiego oczekujemy, wybierając się na wycieczkę do lasu. Często jednak wyprawę tę mogą uprzykrzyć wznoszące się między drzewami stosy śmieci. Dzięki nam tych śmieci jest teraz mniej.

Zmęczeni, ale uśmiechnięci i dumni wróciliśmy do szkoły. Nasze wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wycieczce.

Stella Zellma-Kisielowska


do góry

Spotkanie w ramach projektu Przyjaciele Zwierząt – Edycja 2019

Projekt Przyjaciele Zwierząt realizowany jest przez Stowarzyszenie Naukowo - Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa Oddział Słupsk. Celem projektu jest wspieranie działań edukacyjnych mających na celu kreowanie postaw związanych z poszanowaniem, ochroną i opieką nad zwierzętami oraz zmotywowanie wszystkich jego uczestników do aktywnego działania na rzecz zwierząt.

Oddziały przedszkolne, już kolejny raz, zadeklarowały swój aktywny udział w projekcie i przyłączyły się do realizacji jego zadań. 4 pażdziernika odbyło się w naszej szkole spotkanie edukacyjno – informacyjne z udziałem wyszkolonych psów, które poprowadziła pani Ania, behawiorystka z Ośrodka Szkolenia Psów K2 w Słupsku. W czasie spotkania dzieci poznały zasady bezpiecznego kontaktu ze zwierzętami. Zapoznały się z ich potrzebami i zwyczajami oraz nabyły wiedzę na temat właściwej nad nimi opieki. Poprzez bezpośredni kontakt z czworonogami przedszkolaki uczyły się empatii, a także wrażliwości na krzywdę wszystkich zwierząt. Dzieci przećwiczyły również, zaprezentowane przez prowadzącą, bezpieczne postawy, które należy przyjąć w momencie kontaktu z nieznanym czworonogiem.

Spotkanie wywołało wiele pozytywnych emocji. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat własnych zwierząt. Za aktywny udział, wiedzę i zdobyte umiejętności przedszkolaki otrzymały dyplom Przyjaciela Zwierząt. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem z Melisą -psem, który przez cały czas cierpliwie towarzyszył dzieciom.

Mariola Paszkiewicz


do góry

Skąd jest ten prąd?

W środę, 2 października uczniowie klas młodszych  i ,,0” uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Starostwo Powiatu Słupskiego i Naczelną Organizację Techniczną  pod hasłem ,,Skąd jest ten prąd?- czyli technika w baśniach i legendach Pomorza.  Pani Anna Szranc w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom, jak dawniej ludzie radzili sobie bez prądu, w jaki sposób oświetlali swoje domy oraz jak współcześnie  pozyskują energię elektryczną. Spotkanie sprawiło dzieciom dużo radości, bo nie zabrakło również elementów zabawy.

                                                                                      

Wiesława Wódz


do góry

Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej