Rok szkolny 2020/2021


>>Inne lata szkolne<<


Listopad

"Witajcie w naszej bajce!"

Uczniowie klasy IVa, po przeczytaniu i omówieniu lektury "Akademia pana Kleksa", przygotowali makiety przedstawiające wyjątkową szkołę. Wykorzystując treść utworu, przeróżne materiały i własną wyobraźnię, czwartoklasiści stworzyli niesamowite projekty. Młodzi twórcy wykazali się ciekawymi i oryginalnymi pomysłami, aby przenieść nas w świat baśni.

Jan Brzechwa najpewniej byłby dumny z tak uważnych i kreatywnych czytelników, a takich Akademii nie powstydziłby się z pewnością i sam pan Kleks.

Anna Berlińska-Witek


Magiczny dzień wróżb

„Święty Andrzeju, daj nam znać, co się będzie z nami dziać". Tymi słowami 30 listopada przedszkolaki rozpoczęły zabawę andrzejkową i przeniosły się do krainy czarów i wróżb. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów. Dzieci losowały karteczki z zawodami, przekłuwały serca z imionami przyszłych sympatii oraz wybierały magiczne gwiazdki z cyframi. Nie zabrakło również „wędrówki butów" i tradycyjnego lania wosku. Jednak najwięcej śmiechu wzbudziło latanie na "zaczarowanej miotle”. Andrzejkowe zabawy dostarczyły uczestnikom niezwykłych przeżyć i emocji. Teraz wszystkie przedszkolaki z niecierpliwością oczekują na to, że przepowiedziane wróżby spełnią się w niedalekiej przyszłości.


Święto, które kochają wszystkie dzieci

„Jest takie jedno święto, jedno na całym świecie,
którego w kalendarzu, być może nie znajdziecie.
Lecz wiedzą o nim dzieci, i to już nie od dzisiaj,
dziś święto nad świętami: Dzień Pluszowego Misia"

W środę, 25-go listopada, przedszkolaki po raz kolejny uczestniczyły w obchodach „Światowego Dnia Pluszowego Misia”. Uroczyste spotkanie rozpoczęło się od zapoznania dzieci z historią święta pluszowego misia. Kolejno najmłodsze przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny pt. "Miś Łakomczuszek" i zaprosiły wszystkich do wspólnej zabawy.

W trakcie niej dzieci rozwiązywały zagadki, układały puzzle, uczyły się rymowanki, wykonywały zabawy ruchowo – naśladowcze, tańczyły do misiowych piosenek, rysowały lub kolorowały misia. Ponadto tego dnia słuchano również fragmentów literatury dziecięcej. Przypomniano najsławniejszych bohaterów bajek i filmów animowanych, np. „Kubuś Puchatek", „Miś Paddington", „Miś Uszatek", „Coralgol". Zabawa z pluszowym misiem sprawiła wszystkim ogromną radość. Była równocześnie przypomnieniem tego, że pomimo ogromu ciekawych, interaktywnych zabawek moda na pluszowe misie nie przemija i nadal trwa, bo „..Miś choć mały, choć nieśmiały, wielkie serce w sobie ma. To przyjaciel doskonały. Każdy misia swego ma".


My dzieci – mamy swoje prawa

W dniach od 16 do 20 listopada 2020r. w oddziałach przedszkolnych odbył się cykl zajęć edukacyjnych pt. "Moje prawa - ważna sprawa", w czasie których dzieci poznały swoje prawa i uczyły się je rozumieć. Dowiedziały się, że prawa dzieci zawarte są w Konwencji Praw Dziecka, a organizacją zajmująca się ich obroną jest Komitet Ochrony Praw Dziecka. Przedszkolaki zapamiętały także, do kogo mogą zwrócić się o pomoc, gdy ich prawa są łamane.

Podsumowaniem działań dzieci była uroczystość przedszkolna w dniu 20.11.2020r. przygotowana w sali korekcyjnej. Myślą przewodnią uroczystości stała się piosenka pt. ,,Prawa dzieci”. W tym dniu dzieci obejrzały także prezentację na temat praw dziecka, wysłuchały wierszy ,,Prawa dziecka” i ,,Mam prawo do”. Miały także możliwość prezentowania swojej wiedzy na temat swoich praw.

Na wystawę, inaugurującą obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w oddziałach przedszkolnych oraz podsumowującą tygodniowy cykl zajęć, przedszkolaki przygotowały prace plastyczne. Starszaki wykonały tematyczne ilustracje, najmłodsi przygotowali kolorowanki. Spotkanie zakończyło się wysłuchaniem piosenki pt. ,,Piosenka o prawach dziecka”.

Po spotkaniu przedszkolaki na pewno zapamiętają, że prawa dzieci są bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju, ale ważne są także obowiązki, o których muszą pamiętać i których wykonywania muszą przestrzegać.


Kolorowo i bardzo zdrowo

Kanapka to jedna z najbardziej popularnych przekąsek. Jest sposobem na szybkie zaspokojenie głodu oraz na drugie śniadanie w przedszkolu czy w szkole.

Świadome tego przedszkolaki z ogromnym zapałem zabrały się za ich przygotowanie, pamiętając oczywiście o tym, że śniadanie musi być nie tylko zdrowe

i pożywne, ale powinno być także przyjemnością. Dla dzieci było to prawdziwe wyzwanie, z którym świetnie sobie poradziły. Przedszkolaki położyły duży nacisk na właściwy dobór produktów. Tutaj pomocna okazała się piramida zdrowia, której tajniki zgłębiały w czasie tygodniowych zajęć pod hasłem: „Moje zdrowie i bezpieczeństwo”. Dzieci wykazały się też dużą wyobraźnią i kreatywnością. Kanapki - motylki, domki, kotki, kwiatki i różne stworki przygotowane z przyniesionych przez siebie produktów, idealnie wpisały się w zasady zdrowego odżywiania. Były bogate w witaminy i bardzo kolorowe. Okazało się, że dzieci lubią warzywa, a na własnoręcznie przygotowanych kanapkach smakowały jeszcze lepiej. Nawet największe „niejadki” zjadały swoje porcje z ogromnym apetytem.

Zajęcia uczyły dzieci samodzielności i zasad zdrowego odżywiania.

Wszystkim, którzy postanowią naśladować przedszkolaków, życzymy SMACZNEGO!


Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

„Ten świat potrzebuje nowego rodzaju armii – armii życzliwości”
Cleveland Amory

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osobom dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

Życzliwość to nie tylko wielkie czyny, ale także drobne gesty, które świadczą o pozytywnych emocjach jak choćby pamięć o bliskich osobach, troska o siebie i innych.

Kierując się tymi zasadami, Samorząd Uczniowski dał tego dnia możliwość każdemu uczniowi i nauczycielowi szkoły wylosowania dla siebie miłego słowa w ruletce-niespodziance.

Warto być życzliwym, bowiem zwykłe miłe słowo może odmienić życie człowieka.

Opiekun SU Anna Berlińska-Witek


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka.

Jest to wyjątkowa data dla wszystkich dzieci, a dla Polaków ma szczególne znaczenie, gdyż to właśnie nasz kraj jako pierwszy przedłożył na arenie międzynarodowej projekt Konwencji o prawach dziecka. W 2019 roku obchodziliśmy jego 30. rocznicę.

Również w Polsce 20 listopada Dniem Praw Dziecka – ustanowionym uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 7 listopada 2014 r. dla upamiętnienia 25. rocznicy przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o prawach dziecka.

Marzena Tuliszka


19 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat.

Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli.

Zwykle tego dnia uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza pod opieką pedagoga szkolnego przekonywali i zachęcali odwiedzających szkołę rodziców do rzucenia palenia. Były quizy i nagrody.

To dziś jest najlepszy dzień na rozpoczęcie walki z nałogiem, aby to zrobić potrzebna jest silna motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie.

Życzę powodzenia Rodzicom, którzy podejmą wyzwanie i zmierzą się z nim!

Justyna Lao
Pedagog szkolny


Henryk Sienkiewicz i … pocztówka

Mało kto wie, że autorem polskiego określenia karty pocztowej jest Henryk Sienkiewicz. W 1900 roku w Warszawie otwarto wystawę kart pocztowych, w czasie której ogłoszony został werdykt konkursu na nazwę pocztowego kartonika nazywanego dotychczas „odkrytką” lub „kore-spondentką”. Członkowie redakcji „Słownika polskiego” spośród nadesłanych propozycji wybrali kilka, które postanowili poddać publicznej ocenie: „Listówka”, „Liścik”, „Otwartka”, „Pisanka” i właśnie „Pocztówka”, która uzyskała największe poparcie zwiedzających wystawę warszawską. Autor zwycięskiej nazwy ukrył się pod pseudonimem Marja z B. (lub M. z B.). Po otwarciu kopert z godłami okazało się, że autorem nazwy jest Henryk Sienkiewicz. Nagrodę w konkursie, album na pocztówki, przekazał na cele charytatywne.

Uczniowie naszej szkoły, aby uczcić to wydarzenie, wzięli udział w konkursie i wykonali kartki pocztowe.

Najładniejsze prace wykonali:

Martyna Dubacka – kl. VIII

Marcelina Zimny – kl. VI a

Julia Taczała – kl. VII

Aleksandra Ćmiel – kl. VII

Aleksander Stenka – kl. VII

Michał Czarnecki - kl. VII

Jakub Duch – kl. VI b

Nadia Pristera - kl. VII

Czarek Jenczyk – kl. VII

Gratulujemy pomysłu i kreatywności!


Po polsku o historii

Uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły wzięli udział w nietypowym I Dyktan-dzie Niepodległościowym, przeprowadzonym online. Tematyka dyktanda związana była z wydarzeniami, które doprowadziły Polskę do odzyskania niepodległości. W tekście pojawiły się nazwiska postaci historycznych, a także nazwy formacji woj-skowych. Celem była refleksja nad językiem polskim, jak i przypomnienie ojczystej historii.

Dyktando było przeprowadzone w dwóch kategoriach: kl. IV – VI i VII – VIII. Bezbłędnie zadanie wykonali następujący uczniowie:

klasa IV: Jakub Banach, Mikołaj Kurdasiński, Alicja Magryta, Gabrysia Terka;

klasa V: Jan Kamiński;

klasa VI a: Marcel Janeczek;

klasa VII: Aleksandra Ćmiel, Oliwia Frączkiewicz, Aleksander Stenka.

Nie było łatwo, ale uczniowie „dali radę”.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zachęcimy również rodziców do wzięcia udziału w zabawie.


ZAPAŁKA NIE OGRZEJE!

1.11.2020r. w uroczystość Wszystkich Świętych 9 przedstawicieli wolontariuszy SKC pod opieką p. Sylwii Smugi wzięło udział w akcji "Zapałka nie ogrzeje", tym razem nie na cmentarzu, ale przed Kościołem NMP Królowej Różańca Św. w Słupsku. Akcja przebiegała w reżimie sanitarnym. Wolontariusze przeprowadzili zbiórkę pieniędzy, a ofiarodawcom wręczali specjalne wyprodukowane na ten cel symboliczne pudełka z zapałkami z logo Caritas. Zebrane środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup opału dla najbardziej potrzebujących rodzin z naszej szkoły.

Ogromne podziękowanie wolontariuszom SKC za poświęcony czas i ogromne chęci pomocy potrzebującym, a Rodzicom dziękuję za wychowywanie do dzielenia się dobrem oraz za dowiezienie dzieci...

Sylwia Smuga- opiekun Koła SKC



Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej