Rok szkolny 2020/2021


>>Inne lata szkolne<<


Maj

Karta rowerowa

W dniach 28 i 31 maja br. odbył się egzamin teoretyczny na Kartę Rowerową dla uczniów klas IV i V. Sprawdzian został przeprowadzony na bazie testów egzaminacyjnych ze strony internetowej kartarowerowa.net.pl.

Test składał się z 25 pytań, a czas na rozwiązanie to 35 minut.

Udzielenie 80% poprawnych odpowiedzi dawało wynik pozytywny, a tym samym możliwość podejścia do egzaminu praktycznego.

Mikołaj Kurdasiński z kl. IV dwukrotnie zdobył wynik 100% - brawo!!!

Cześć teoretyczną pomyślnie zaliczyło 21 osób.

Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy!


Strażacy z wizytą u przedszkolaków

Bo strażak jest odważny, jak mało kto
Dlatego wszyscy ludzie kochają go.

W piątek, 21 maja, na zaproszenie dzieci z oddziału przedszkolnego, naszą szkołę odwiedzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kusowie. 5 maja strażacy obchodzili swoje święto. Dzieci pamiętały w tym dniu o życzeniach. Razem z życzeniami przesłały strażakom zdjęcia laurek i wykonanych dla nich prac plastycznych.

Przez ostatnie dwa tygodnie przedszkolaki realizowały projekt ,,Mój wymarzony zawód”, w ramach którego poznawały różne zawody, poszerzały swoją wiedzę na ich temat, gromadziły różne ciekawostki, rozwiązywały zagadki, oglądały filmy edukacyjne, wykonywały puzzle i rysunki. Z wykonanych prac plastycznych przygotowały małą wystawę będącą tłem do spotkania i dekoracją do przygotowanego przedstawienia.

Spotkanie ze strażakami było, więc wspaniałą okazją do podsumowania realizowanego przez przedszkolaki projektu. Goście w ciekawy sposób przybliżyli dzieciom charakter swojej pracy. Dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy podczas wypadków samochodowych oraz asyście podczas różnych akcji. Strażacy zapoznali przedszkolaków z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru oraz przypomnieli najważniejsze numery alarmowe. Dzieci z bliska mogły podziwiać wóz strażacki, który był dla nich największą atrakcją, jego wyposażenie oraz sprzęt, jakim strażacy dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Przymierzały hełmy strażackie, wchodziły do wozu, gdzie mogły, choć przez chwilę, poczuć się jak prawdziwi strażacy. Wizyta strażaków utrwaliła wiedzę przedszkolaków w zakresie bezpieczeństwa nie tylko pożarowego, ale zachęciła najmłodszych do służby w straży pożarnej.

Spotkanie zakończyło się rozstrzygnięciem przedszkolnego konkursu plastycznego pn. ,,Strażak w służbie drugiemu człowiekowi” oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

I miejsce w konkursie przyznane zostało pracy zbiorowej wykonanej przez Judytę Gral, Kingę Koszałkę i Paulinę Ważuchowską. Miejsce II zdobył Maksym Medwid, a III miejsce - Beata Niezgoda. Zwycięzcom gratulujemy.

Wszystkim druhom , za wizytę w naszej szkole i długoletnią współpracę, podziękowała obecna na spotkaniu pani dyrektor Renata Lemisiewicz.

Do zobaczenia za rok.


W jakim języku mówią zwierzęta?

W drugim tygodniu maja klasa 2 uczestniczyła w lekcji na żywo poprowadzonej przez Uniwersytet Dzieci. Zajęcia na temat W jakim języku mówią zwierzęta? prowadziła dr Marzena Jarzębowska. Uczniowie dowiedzieli się z nich, w jaki sposób zwierzęta okazują złość, radość, strach, jak poprzez swoją pozę, kolor, odgłosy, a nawet zapach przekazują innym różne informacje . Mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Podczas zajęć nie brakowało też świetnej zabawy.


Rocznica urodzin Patrona

5 maja minęła 175. rocznica urodzin patrona naszej szkoły - Henryka Sienkiewicza. Uczniowie klasy 1a z tej okazji wysłuchali utworu "Bajka" i wykonali do niego ilustracje.


DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Głobinie odbywały się w innych warunkach niż zwykle, towarzyszy nam bowiem pandemia. Uczniowie klasy drugiej, chcąc uczcić ten dzień, najpierw udali się w wirtualną podróż do miejsc związanych z życiem H. Sienkiewicza. Zwiedzili Muzea w Oblęgorku i w Woli Okrzejskiej. Następnie wysłuchali opowiadania o pisarzu, który rozsławił imię Polski na całym świecie, po czym wzięli udział w quizie na temat życia i twórczości naszego patrona. Na koniec uczniowie kolorowali obrazki przedstawiające sceny z różnych dzieł pisarza.


Obchody Dnia Patrona w klasie 3

W związku z obchodami Dnia Patrona w klasie 3a odbyły się zajęcia dotyczące życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Uczniowie przygotowywali elektroniczną broszurę o pisarzu oraz plakaty.


175. rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza – patrona naszej szkoły

„Mając duszę szlachetną i dobrą,
powinieneś być szczęśliwy”
Henryk Sienkiewicz

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz przyszedł na świat 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej. Po ojcu Józefie, rodzina należała do zubożałej szlachty pieczętu-jącej się herbem Oszyk. Piotr Sienkiewicz, pułkownik wojsk polskich i przodek pisa-rza, otrzymał niniejszy herb w 1775 r. z rąk samego króla Stanisława Augusta za za-sługi oddane Koronie.

Od 1997 roku nasza szkoła nosi dumne imię wielkiego Polaka - Henryka Sienkiewicza. Powiedzieć o nim pisarz i noblista, to zdecydowanie za mało. Sien-kiewicz był wzorem człowieka, Polaka i patrioty, na jego powieściach wychowały się pokolenia naszych rodaków. Książki Sienkiewicza pomagały przetrwać ciężkie dla narodu polskiego chwile, dodawały otuchy i nadziei.

Sienkiewicz to pisarz niezwykły, jego dzieła są znane na całym świecie i choć język, którym się posługiwał, nie należy do najłatwiejszych, wciąż zdobywa nowych czytelników.

Zapraszamy na wirtualny spacer po pałacyku w Oblęgorku.

Wirtualny Spacer - Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (mnki.pl)


Majowe święta

Maj to szczególny miesiąc kojarzący się z długim weekendem, dobrą pogodą i flagami wywieszonymi na budynkach. Przypadają w nim święta państwowe, upamiętniające ważne rocznice. W tym roku będą pewnie wyglądały nieco inaczej, niemniej warto pamiętać, dlaczego tak szumnie obchodzimy majowe święta.

1 maja - Święto Pracy

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku - protest został brutalnie stłumiony przez policję. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Tego dnia flagi powiewają na naszych domach oraz budynkach urzędów publicznych. Biel i czerwień symbolem Polski i polskości są od kilku stuleci. Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że „barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego”, zaś jej flagą państwową jest „prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej.” Polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.

2 maja jest też dniem Polonii i Polaków za Granicą.

3 maja - Święto Konstytucji 3 maja

Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany! – napisał Adam Mickiewicz w epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Co wydarzyło się 3 maja 1791 roku, że świętujemy rocznicę tego dnia? 230 lat temu, 3 maja 1791 r., w Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 maja – pierwszą w polskiej historii, drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawę zasadniczą regulującą formę rządów. Konstytucja 3 maja to dokument będący skarbnicą uniwersalnych wartości, które zachowały swoją aktualność do dzisiaj, stanowiący cenne źródło historyczne i ważny tekst prawny. W tym roku będziemy obchodzić 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Zapraszamy na film o dokumencie, który powstał 230 lat temu w Zamku Królewskim w Warszawie.

Konstytucja 3 maja – historia prosto z Zamku

Warto przy okazji majowego święta przyjrzeć się bliżej słynnemu dziełu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku” .

Konstytucja 3 maja 1791 roku. Sekrety obrazu Jana Matejki



Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej