Rok 2023/2024


>>Inne lata<<


Październik

Dzień Dyni

Dynie małe, dynie duże,
dynie w dole, dynie w górze.
Dynie z lewej, dynie z prawej,
dynie kręcą się w zabawie.

Dzień Dyni to jedno z najsmaczniejszych i najzdrowszych jesiennych świąt, to także wyjątkowa okazja do połączenia edukacji, kreatywności i zabawy w jedno. Przekonały się o tym dzieci z oddziału przedszkolnego, które w tym dniu nie próżnowały. Święto Dyni odchodziły 31 października, a motywem przewodnim był właśnie kolor pomarańczowy. Dzieci przygotowały ciekawą dekorację. Papierowe dynie ozdobiły przedszkolny dywan i prezentowały się na nim wspaniale. Dzień wypełniony rozwijającymi zabawami zakończył się degustacją dyniowego ciasta. Dzieci doceniły nie tylko jego walory smakowe, ale przede wszystkim zdrowotne. Przyjemny zapach roznosił się po całej sali. Piosenka pt. Dynia Dana zakończyła przedszkolne świętowanie.


Pomarańczowa sensoplastyka w zerówce

Sensoplastyka to polisensoryczna, multikolorowa, wielozapachowa przestrzeń możliwości, oddziałująca na wszystkie zmysły.

Dzieci z oddziału "0" wzięły dziś udział w takich zajęciach z okazji Dnia Dyni. Zabarwiliśmy na pomarańczowo ryż i makarony, a także stworzyliśmy dyniolinę.

Plastyka sensoryczna wykorzystuje tylko i wyłącznie produkty, aromaty i barwniki spożywcze, co stanowi dodatkowy atut tego rodzaju zajęć.

Przepis na dyniolinę to nic innego jak połączenie mąki ziemniaczanej i musu dyniowego. My wzbogaciliśmy naszą wersję dynioliny o aromat pomarańczowy.


Dzień dyni

Każda dynia jest wspaniała, Jedna duża druga mała, Bywa również kolorowa, Na swój sposób wyjątkowa.

Dzisiaj w naszej sali zagościł kolor pomarańczowy, a to za sprawą Dnia Dyni. Podczas porannych zajęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o dyni i poznaliśmy różne jej odmiany.??

Spróbowaliśmy, jak smakują babeczki dyniowe, a także stworzyliśmy dyniowe zwierzaki.


Wyjście na cmentarz

Więc płomykiem jak dłonią,
Dłonią ciepłą i jasną,
Pozdrawiamy tych wszystkich,
Których życie już zgasło.

30 października dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy Ia, wraz z wychowawczyniami, odwiedzili pobliski cmentarz parafialny.

Czas przed Uroczystością Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie najbliższych, których nie ma już wśród nas.

Dzieci w ciszy i spokoju stawiały znicze na pomnikach swoich najbliższych oraz na ,,grobach bezimiennych”. Były wyciszone i skupione. Wiedziały, że należy zachowywać się tak, aby nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

Dla dzieci była to jedna z ważniejszych lekcji wychowania rodzinnego i obywatelskiego, która z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.


Jesienne inspiracje w twórczości plastycznej 6-latków

Warzywa cieszą nie tylko smakiem i zapachem, swoimi kolorami zainspirowały dzieci z zerówki do wykonania jesiennych portretów zwierząt. Na przezroczystej folii powstały małe arcydzieła, których nie powstydziłby się sam Giuseppe Arcimboldo, włoski malarz, który swoje prace tworzył wykorzystując m. in. warzywa, owoce, kwiaty i ryby.

Dzieci wykorzystały warzywa także jako stemple, które przygotowały razem z rodzicami. Stemple pokryte farbą dały dzieciom ciekawe możliwości.

Twórcze działanie dzieci, w tym przypadku, to z pewnością ,,smaczna” i ,,bardzo zdrowa” zabawa.


Ziemniaki Cudaki

Ziemniak, kartofel, pyra... To chyba najpopularniejsze określenia na to smaczne, popularne, zdrowe i niezastąpione w polskiej kuchni warzywo. Ziemniaki zwykle wykorzystywane są do produkcji pysznych dań, jednak dzieci z oddziału "0" stworzyły dziś z nich "Zwierzaki Cudaki" - bajkowe stworki.


Magiczne drzewo

Yayoi Kusama to jedna z najbardziej rozpoznawalnych japońskich artystek. Uważana jest także za prekursorkę pop- art. Twórczość tej wspaniałej artystki, malarki, rzeźbiarki, a także projektantki mody była dla dzieci z oddziału "0" inspiracją do stworzenia swoich wersji "Magicznego Drzewa".

Zadanie zrealizowaliśmy w ramach projektu "Zabawa ze sztuką"


Przedszkolny Dzień Chleba

Okrągły, podłużny, z chrupiącą skórką albo w formie płaskiego placka... Chleb niejedną ma formę i doczekał się nawet swojego święta. 18 października dzieci z punktu przedszkolnego obchodziły „Dzień Chleba”. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z historią i procesem produkcji chleba. Obejrzały film edukacyjny pt. „Od ziarenka do bochenka”, z którego dowiedziały się, co jest potrzebne do jego wypieku oraz że pieczywo występuje pod różnymi postaciami i że są jego różne rodzaje. Ponadto przedszkolaki uświadomiły sobie, że chleb jest wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi. Były również zabawy ze śpiewem pt. „Mało nas do pieczenia chleba” oraz „Zasiali górale”. Następnie, w trakcie II śniadania dzieci zjadały ze smakiem różnorodne, świeże, pachnące i chrupiące pieczywo.


"Warzywniaczek swój mamy i o nasze zdrowie dbamy"

W tym tygodniu dzieci z oddziału "0" poznają różne nazwy warzyw, smakują je, tworzą warzywne zbiory.

Dziś przygotowały pyszną surówkę z marchewek i jabłek, która smakowała równie dobrze, jak wyglądała

Udało nam się także przygotować warzywny kącik, dzięki któremu w naszej sali jest bardzo kolorowo.


Eksperyment kulinarny - kiszenie kapusty w zerówce

Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.
Szatkownica poszła w taniec. To ci będzie szatkowanie!
Rach, ciach, ciach, obereczka- już kapusty pełna beczka!

Kiszona kapusta to przysmak znany od pokoleń. Nie od dziś też wiadomo, że to prawdziwe źródło zdrowia i naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. We wtorek od samego rana dzieci z oddziału przedszkolnego z wielkim zapałem przystąpiły do pracy, aby przygotować kapustę do kiszenia. Poszatkowana kapusta, marchew i sól znalazły się w miskach. Po wymieszaniu składników i ugnieceniu kapusty dzieci przełożyły ją do słoików, które umieściły w kąciku przyrody, gdzie będą mogły obserwować proces jej fermentacji. Za około 14 dni sprawdzą, jak smakuje samodzielnie przygotowana kiszona kapusta, pełna cennych dla zdrowia witamin.

Zajęcia okazały się dla dzieci dużą atrakcją i strzałem w dziesiątkę. Wykonywane czynności stały się jednocześnie świetną zabawą, która dostarczyła dzieciom różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów i poszerzyła świat ich doznań. Dzieci miały okazję poznać kapustę i marchewkę wszystkimi zmysłami. Zwyciężył oczywiście zmysł smaku.

Za około dwa tygodnie zapraszamy do degustacji.


Zabawy z literą i głoską "A"

Anakonda Anastazja odwiedziła dziś grupę z oddziału "0" i wspólnie z dziećmi uczestniczyła w zabawach wprowadzających dzieci w świat literki "A". Podczas porannych zajęć ćwiczyliśmy słuch fonematyczny, a także poznaliśmy zapis graficzny tej litery.

Zabawy z gliną pozwoliły stworzyć cudowne anakondy, które zdobią teraz naszą salę.


Owocowy zawrót głowy … zerówkowiczów przepis na zdrowie

Dzieci z zerówki przyniosły do szkoły różne owoce, które nie tylko wzbogaciły kącik przyrodniczy, ale posłużyły do zajęć dydaktycznych i badawczych oraz warsztatów kulinarnych. Dzieci mogły je obejrzeć, dotknąć, porównać ich wielkość, nazwać kolory i określić ich smaki. Od dzisiaj wiedzą, że banany to owoce egzotyczne i nie rosną w sadzie, a jabłka to owoce krajowe i można z nich upiec smaczną szarlotkę. Szarlotki co prawda nie upiekły, ale wykonały kompoty, które po pasteryzacji w domu wrócą do przedszkolnego kącika przyrody. Dzieci przygotowały także owocowe szaszłyki, prawdziwe bomby witaminowe, które ze smakiem zjadły na koniec zajęć. Poznały budowę jabłka i mango. Z ciekawością oglądały i smakowały mini kiwi i suszonych truskawek. Z owoców suszonych dzieci najbardziej polubiły czipsy bananowe i jabłkowe. Czy staną się alternatywą dla słodyczy ?
Oj! działo się,działo
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Dzieci dziękują rodzicom. Dzięki nim zajęcia były nie tylko ciekawe, ale i smaczne.


Dzień Dziewczynek

W dniu tak pięknym i wspaniałym
życzymy Wam serduszkiem całym
dużo zdrowia, sto lat życia,
moc zabawek do zdobycia.

Życzenia to nieodłączny element Dnia Dziewczynek. Dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły to święto na wesoło. Chłopcy dołączyli do życzeń uśmiech i grę – niespodziankę. W tym dniu byli dla dziewczynek szczególnie mili i bardzo uczynni. Uśmiechy na twarzach przedszkolaków świadczyły o miło spędzonym czasie.

To był naprawdę miły dzień.

Wszystkim dziewczynkom składamy najserdeczniejsze życzenia.


Dzień Dziewczynek

„Dla miłych dziewczyn,
co swym uśmiechem
każdy dzień Nam umilają,
koledzy z przedszkola,
choć łobuzy,
to życzenia Wam składają”

W środę, 11 października chłopcy z punktu przedszkolnego złożyli życzenia oraz przygotowali niespodzianki dla koleżanek z okazji „Dnia Dziewczynek”. Każda dziewczynka otrzymała symboliczny prezent – koronę i dyplom „SUPER DZIEWCZYNY”. Był też kwiatek i coś słodkiego. Wychowawczyni przeczytała kilka bajeczek z książeczki pt. „Opowiadania dla małych dziewczynek” oraz przypominała dzieciom, że szacunek i uprzejmość należy się koleżankom każdego dnia, nie tylko od święta.


Jesień w sadzie

Owocowy tydzień w zerówce obfituje w smaczne zabawy i kolorowe zagadki. Przedszkolaki na porannych zajęciach segregowały owoce, przeliczały zbiory i porównywały ich wielkości. Bardzo ważnym aspektem zajęć były również badania owoców za pomocą zmysłów: wzroku, węchu a także smaku. Każdy przedszkolak przygotował swoją sałatkę owocową, której degustacja zwieńczyła nasz owocowy dzień.


Jesienne mandale

Mandala to rysunek lub kompozycja w kole. Ta technika plastyczna rozwija kreatywność i sprawność manualną. Swoje jesienne mandale wykonały dziś dzieci z zerówki. Do stworzenia swoich wyjątkowych kompozycji dzieci wykorzystały jesienne dary oraz sensoplastyczną ciastolinę. Było to bardzo ciekawe doświadczenie wymagające skupienia. W efekcie powstały małe dzieła sztuki, z których wszyscy, bez wyjątku, mogą być dumni.


Chcę być bezpieczny na drodze – spotkanie z policjantem

W dniu 4 października dzieci z oddziałów przedszkolnych spotkały się z Komisarzem Ruchu Drogowego KMP w Słupsku panem Lesławem Kotem. Pan policjant przypomniał dzieciom zasady poruszania się po drogach i przechodzenia przez jezdnię. Podkreślił rolę odblasków, pasów w samochodzie, siedzisk i krzesełek. Zwrócił uwagę na kontakty z osobami nieznajomymi, przypomniał o zasadzie ograniczonego zaufania.

Wizyta wywołała dużo pozytywnych emocji. Dzieci pochwaliły się wiedzą zdobytą na zajęciach przedszkolnych dotyczącą uczestnictwa w ruchu drogowym. Aktywnie włączały się do pogadanki, dzieliły się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Udowodniły, że są świadomymi uczestnikami ruchu drogowego.

Na zakończenie spotkania dzieci zaśpiewały piosenkę pt. Jesienne zagadki. Od pana policjanta otrzymały pochwałę za swoje umiejętności wokalne i podziękowanie za muzyczną niespodziankę.


Światowy Dzień Zwierząt

„Wilk ma nosek, kret ma ryjek,
Kotek miauczy, kojot wyje.
Słoń zaś trąbą wodę pije.
Żyrafa ma długą szyję...”

4 października obchodzony jest „Światowy Dzień Zwierząt”. Dzień ten ma na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, które z nami mieszkają i które są obok nas, również mają swoje prawa.

Dzieci z punktu przedszkolnego wypowiadały się na temat swoich ulubieńców, poznały ciekawostki na temat zwierząt żyjących w różnych środowiskach oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Dowiedziały się również, że zwierzęta czują jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić. Odbyła się także rozmowa na temat bezdomnych zwierząt i sposobów udzielania im pomocy. Najmłodsze przedszkolaki tego dnia świetnie się bawiły: naśladowały odgłosy zwierząt, rozwiązywały zagadki, układały puzzle, oglądały filmy edukacyjne i książeczki oraz wykonały „balonowe” leśne zwierzęta.


Konstrukcje freblowskie

Friedrich Froebel w swojej koncepcji opracował metodykę edukacji artystycznej. Wśród konstrukcji można odnaleźć te, do których współcześnie wykorzystywana jest ciecierzyca.
Dzieci z zerówki stworzyły takie konstrukcje z wykorzystaniem ciecierzycy właśnie i tym zadaniem rozpoczęły swoją przygodę z Ogólnopolskim Projektem "Zabawa sztuką"


Zwierzę to nie zabawka ...

4 października dzieci z zerówki obchodziły „Światowy Dzień Zwierząt”. Spędziły go oglądając ilustracje w książeczkach, rozwiązując zagadki i słuchając piosenek. Dzieci chętnie opowiadały o swoich ulubieńcach, poznały na ich temat różne ciekawostki, zgłębiły wiadomości dotyczące opieki nad nimi, poznały sposoby dbania o ich zdrowie. Najbardziej poruszone były losem zwierząt bezdomnych, a ich ciekawość wzbudził sposób udzielania im pomocy. Dzieci uświadomiły sobie, że zwierzęta to żywe istoty, które mają swoje prawa i o które trzeba dbać.

Na koniec dzieci wykonały Zwierzaki Cudaki, do których wykorzystały kasztany, żołędzie i szyszki. Wykazały się dużą kreatywnością i niezwykłą pomysłowością.

Sami oceńcie, czy im się to udało.


„Dzień uśmiechu dzisiaj mamy, więc wesołe buźki mamy”

Pierwszy piątek października, był wyjątkowo uśmiechniętym dniem dla dzieci z punktu przedszkolnego. W trakcie pobytu w przedszkolu, podczas wspólnych zabaw dzieci wraz z wychowawczynią uczciły „Światowy Dzień Uśmiechu”. Symbolem tego święta jest żółta, uśmiechnięta buźka. Z samego rana odbyła się pogadanka o emocjach. O tym, co wywołuje na twarzach przedszkolaków uśmiech. W wypowiedziach dzieci można było usłyszeć następujące odpowiedzi: „zabawy na placu zabaw, zabawy z rodzicami i rodzeństwem, jedzenie słodkości, przytulanie, nowe zabawki”. Oprócz tego najmłodsze przedszkolaki przygotowały dla: dyrekcji, nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły oraz uczniów wyzwanie pt. „Zjedz cytrynkę i pokaż uśmiechniętą minkę”. Pomimo niesprzyjającej aury za oknem był to naprawdę radosny i uśmiechnięty dzień. Życzymy wszystkim, aby uśmiech jak najczęściej gościł na Waszych twarzach.



Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej