Rok 2023/2024


>>Inne lata<<


Listopad

Andrzejki w zerówce

Andrzejkowo, kolorowo,
dziś szczególnie jest wesoło,
bawimy się i radujemy,
wesołe wróżby w myśli snujemy!

30 listopada dzieci z zerówki obchodziły Andrzejki. W sali zapanowała tajemnicza atmosfera. W rozmowie na temat zwyczajów andrzejkowych okazało się, że niektóre zwyczaje są dzieciom bardzo dobrze znane. Dzień zaczął się więc radośnie. Wróżby??pozwoliły dzieciom poznać przyszłość, ale wprowadziły też duże zamieszanie.

Nie zabrakło wróżenia z kart, ustawiania bucików, a przede wszystkim lania wosku. Wróżby przeplatane były tańcami i zabawami z balonami przy ulubionej muzyce dzieci. Największą niespodzianką były słodkie ciasteczka z wróżbą ??. Starszaki bawiły się świetnie Było głośno i wesoło.

Czy spełnią się wróżby? I jaka przyszłość czeka dzieci? Czas pokaże.


Magia i czary u przedszkolaków

„Czary mary, wosku lanie,
Co ma stać się, niech się stanie”

Koniec listopada to czas „Andrzejek” - czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Dzieci z punktu przedszkolnego również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić, co je czeka. W czwartek, 30 listopada, przedszkolaki musiały wykonać kilka zadań, które przygotowała dla nich czarownica. Dzieci rozpoznawały andrzejkowe obrazki, układały puzzle i wzory z patyczków oraz tańczyły do usłyszanej piosenki. Dopiero po wykonaniu tych zadań przystąpiły do wróżenia i przeniosły się w świat marzeń, fantazji i magii. Miejmy nadzieję, że to, co sobie wywróżyły, spełni się w niedalekiej przyszłości.


Dzień Pluszowego Misia

„Pluszowy miś to fajny miś
i chętnie każdy bawi się nim dziś”

25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel maluchów i najmilsza przytulanka przy zasypianiu – „Pluszowy Miś”. Dzieci z punktu przedszkolnego uczciły jego święto, biorąc udział w różnorodnych zabawach. Przedszkolaki: rozwiązywały zagadki, układały puzzle, uczestniczyły w zabawach ruchowo – naśladowczych, tańczyły do misiowych piosenek oraz wykonały prace plastyczne. Ponadto tego dnia słuchano również fragmentów literatury dziecięcej. Przypomniano najsławniejszych bohaterów bajek i filmów animowanych, np. „Kubuś Puchatek", „Miś Paddington", „Miś Uszatek", „Coralgol". Zabawa z pluszowym misiem sprawiła wszystkim ogromną radość. Była równocześnie przypomnieniem tego, że pomimo ogromu ciekawych, interaktywnych zabawek moda na pluszowe misie nie przemija i nadal trwa, bo „..Miś choć mały, choć nieśmiały, wielkie serce w sobie ma. To przyjaciel doskonały. Każdy misia swego ma".


,,Czarno – białe” eksperymenty w zerówce

W ramach omawianej tematyki ,,Węgiel i sól” dzieci z oddziału przedszkolnego przeprowadziły doświadczenia, które pozwoliły im określić właściwości węgla i soli. Dzieci aktywnie szukały odpowiedzi na nurtujące je pytania: Jak powstał węgiel?; Czy rozpuszcza się w wodzie?; Jaki ma kolor?; Skąd wzięła się sól w solniczce Hani?; Co stanie się z solą, gdy wsypiemy ją do szklanki z ciepłą wodą i wymieszamy?; Co to jest krystalizacja soli?

Eksperymenty rozbudziły ciekawość dzieci. Zmieniły się w zabawy badawcze, które stały się okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych, takich jak: analiza, synteza, porównywanie i uogólnianie. Przy okazji dzieci rozwijały swoją wytrwałość, koncentrację uwagi i spostrzegawczość.

Chociaż eksperymenty związane były z nieznaną dzieciom dziedziną, jaką jest chemia, to dały im okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody. Do jego poznawania użyły nie tylko swoich zmysłów, ale prostych przedmiotów, w tym lupek. Oglądały, smakowały, mieszały, a przy tym świetnie się bawiły.

Ale na tym nie koniec.

Dzieci wykorzystały węgiel do zabaw plastycznych. Powstały piękne rysunki wykonane za pomocą węgla rysunkowego. Sól rozpuszczona w wodzie posłużyła do założenia w sali „hodowli kryształków”. Niestety, na efekty tego eksperymentu poczekamy kilka dni.


Witajcie w naszej bajce…

W dniu 23 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się do Teatru Lalki ,,TĘCZA” w Słupsku na spektakl pt. „Śnieżka”. Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w teatrze. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka przykuły uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt i radość. Nowa forma prezentacji bajki i nieco wzbogacona fabuła zrobiły duże wrażenie.

Wnętrze teatru, wystrój oraz możliwość zaglądania za niezauważalne w ścianie, różnej wielkości drzwi, z ukrytymi tam niespodziankami, dodatkowo wpłynęły na pozytywne odczucia dzieci i atrakcyjność pobytu w tym niezwykłym miejscu.

Mamy nadzieję, że edukacja teatralna wpłynie pozytywnie na rozwój poznawczy naszych starszaków, ich zmysły oraz kreatywność.

Wizyta dzieci w teatrze to także podsumowanie tygodniowych tematów ośrodkowych pod nazwą :

,,W świecie teatru” oraz ,,Znamy te baśnie”.


Dzień Postaci z Bajek- Rodzice Dzieciom

"Bajka wędruje po świecie, dzisiaj do nas zawitała. Drogie dzieci dobrze wiecie, że Was bajka pokochała..."

Bajki towarzyszą każdemu dziecku od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują. Bajki są nieodzowną częścią dzieciństwa i dlatego z okazji Dnia Postaci z Bajek rodzice z oddziału "0" przygotowali dla swoich dzieci cudowną niespodziankę - Przedstawienie pt." Galimatias, czyli pomieszane bajki i bajeczki".

Wspólny czas pozwolił zintegrować się jeszcze bardziej. Nie zabrakło uśmiechu zarówno na twarzach dzieci, jak i ich rodziców.

Wszystkim rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i serce włożone w przedstawienie. Było magicznie!


Dzień Kredki

„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie,
Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,
Namalują wszystko to, co chcę!”

22 listopada dzieci z punktu przedszkolnego świętowały „Dzień Kredki”. Jak się domyślacie, nudy nie było. W trakcie różnorodnych zabaw z kredkami dzieci rozwijały wyobraźnię i spostrzegawczość, utrwaliły nazwy kolorów, kształciły sprawność manualną oraz doskonaliły umiejętność klasyfikacji i liczenia. Największą jednak radość sprawiło im kolorowanie drewnianych kredek. Serdecznie dziękujemy Rodzicom Poli – p. Izie i Ireneuszowi za piękne prezenty, które cieszyły się zainteresowaniem i wywołały uśmiech na twarzach przedszkolaków.


6- latki w świecie wartości

W dniu 16 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Podczas różnych aktywności uczyły się prawidłowych postaw społecznych, akceptowania odmienności innych ludzi oraz poszanowania cudzej godności i uczuć.

Z liter alfabetu ruchomego starszaki ułożyły wyraz T O L E R A N C J A. Film edukacyjny, który obejrzały z dużym zainteresowaniem oraz baśń pt. Brzydkie Kaczątko, pomogły im odpowiedzieć na pytanie "Co to jest tolerancja?" i zrozumieć, że ,,Inny, nie znaczy gorszy”. Każdy z nas zasługuje na szacunek i nikogo nie należy oceniać po wyglądzie czy pochodzeniu.

Wynikiem przemyśleń dzieci na temat tolerancji było wielkie czerwone serce oraz kolorowe dłonie i tematyczne skojarzenia spisane na karteczkach. Przygotowane elementy dzieci układały wokół serca tworząc ,,ruchomą” pracę plastyczną będącą podsumowaniem tego niezwykłego dnia.


Mamy swoje prawa ….. i obowiązki też

20 listopada przypadła kolejna rocznica uchwalenia, w 1959 roku, Deklaracji Praw Dziecka. Temat dla dzieci bardzo trudny, ale po obejrzeniu bajki edukacyjnej pt. Prawa Dziecka i wysłuchaniu wiersza Marcina Brykczyńskiego pt. O prawach dziecka, dzieci z oddziału przedszkolnego świetnie poradziły sobie z tematem. Na dywanie powstała graficzna interpretacja treści wysłuchanych utworów w postaci mapy pamięci. Dla zapamiętania i utrwalenia swoich praw, do każdego z nich, dzieci dopasowały odpowiednie rekwizyty. Karol bezbłędnie poradził sobie z układaniem nazw praw, a dzieci z ich wizualizacją.

Po dzisiejszych zajęciach dzieci zapamiętają, że na całym świecie wszystkie dzieci mają takie same prawa, a dorośli, którzy je stworzyli, muszą ich przestrzegać.

Dzieci zapamiętają także, że oprócz praw mają swoje obowiązki, o których też muszą pamiętać.


Park Jurajski- makieta sensoryczna.

Naszą salę opanowały dinozaury, a to za sprawą tygodnia poświęconego projektowi pt. „Park Jurajski". Przenieśliśmy się w świat prehistorii ... aż do czasów dinozaurów !!!! Poznaliśmy krótką historię życia tych prehistorycznych zwierząt. Na koniec stworzyliśmy sensoryczną makietę, która przez większość dnia służyła nam do twórczej zabawy.


Warsztaty krawieckie w przedszkolu – Projekt: "Czapka"

Pierwsze spotkania z maszyną do szycia za nami. Warsztaty krawieckie w przedszkolu to świetna zabawa ale i ciekawa praca.

Dzieci na co dzień nie spotykają się z maszyną czy też igłą… dlatego takie zajęcia to wielka ciekawostka dla wszystkich uczestników!

Pierwsze próby pracy z maszyną do szycia uważamy za udane. A efekty naszej pracy to czapki, którymi już dziś możemy się wszystkim pochwalić.


Jesteśmy dziećmi i mamy swoje prawa...

„Mały człowieku! To nie zabawa
– masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa”

W poniedziałek, 20 listopada w punkcie przedszkolnym świętowano „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”. Z tej okazji odbyły się zajęcia edukacyjne, w trakcie których przedszkolaki dzieliły się własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu oraz o tym, co może powodować, że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość. Dzieci dowiedziały się, że mają prawo do: edukacji, radości, uśmiechu, szacunku, zabawy i odpoczynku, ochrony zdrowia, życia w rodzinie, itd. Mamy nadzieję, że świadomość swoich praw pozwoli przedszkolakom nabyć dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem i obywatelem.


Małe formy sceniczne w przedszkolu

Edukacja teatralna stanowi bardzo ważny aspekt w rozwoju dziecka, bo pozwala dawać wiele możliwości twórczych, w wyniku których dzieci rozwijają swoje zdolności i zainteresowania.

Małe formy sceniczne wprowadzają muzykę i piosenkę oraz współgrają z plastyką - dekoracją, lalką, strojem - rozwijają wyobraźnię muzyczną i uczą o sposobie jej wyrażania.

Dzieci z oddziału 0 dowiedziały się, czym jest teatr kukiełkowy, pacynkowy, a także paluszkowy. Dodatkowym atutem tych zajęć był fakt, że kukiełki do przedstawień dzieci stworzyły samodzielnie.


Warsztaty kukiełkowe w zerówce.

Jestem kukiełką drewnianą – przed chwilą wyczarowaną!

Teatr kukiełkowy to jeden z ulubionych dziecięcych teatrzyków, dlatego podczas porannych zajęć stworzyliśmy swoje własne kukiełki z drewnianych łyżek. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pracowały przy wykonaniu swoich kukiełkowych bohaterów. Powstały piękne księżniczki, rycerze, Roszpunka, a nawet kukiełkowy Harry Potter. Wyobraźnia i kreatywność dziecięca pozwoliły stworzyć małe dzieła sztuki. Dzisiejsze warsztaty sprawiły dzieciom wiele radości, pobudziły do plastycznego działania i ćwiczyły umiejętność twórczego myślenia. Zabawa była świetna!


Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada najmłodsze przedszkolaki przyłączyły się do obchodów „Międzynarodowego Dnia Tolerancji”. Tego dnia wychowawczyni przeczytała dzieciom baśń J. Ch. Andersena pt. „Brzydkie kaczątko”. Następnie w oparciu o jej treść przeprowadziła z dziećmi pogawędkę na temat tolerancji - szacunku, akceptacji, odmienności i różnorodności kultur na całym świecie. Oprócz tego przedszkolaki poznały różne rasy człowieka oraz wykonały kolorową pracę plastyczną. Zorganizowany w punkcie przedszkolnym „Międzynarodowy Dzień Tolerancji” miał na celu uświadomienie dzieciom, że odmienność nie jest niczym złym, a człowiek wyglądający trochę inaczej od nas, nie jest inny, lecz taki sam jak my.


Dzień Zdrowego Śniadania u 6-latków

Zerówkowicze promują dobre nawyki żywieniowe i zachęcają do spożywania regularnego śniadania. Kolorowe kanapki wyglądają przepysznie. Wykorzystane produkty podnoszą nie tylko smak kanapek, ale także wartość odżywczą przygotowanego śniadania.

SMACZNEGO!


Czy litery mają smak? A może pachną?
Czy literę można dotknąć albo poczuć?

O tym, że tak właśnie jest, przekonały się 6- latki na zajęciach Sensoryki dla smyka - sprawne rączki. Swoją apetyczną przygodę z poznanymi literkami, pełną smaków, aromatów i kolorów przeżyły dzieci, wykorzystując do ich tworzenia przyprawy z tajemniczego kuferka. Powstały pierwsze pachnące wyrazy i zdania oddziałujące na zmysł wzroku, smaku, węchu i dotyku. Teraz już tylko będzie łatwiej. Apetyt dzieci na poznawanie nowych liter będzie rósł coraz bardziej z każdą ich aktywnością wspieraną różnymi aromatami. Dodatkowo dzieci ćwiczyły chwyt pęsetowy, koncentrację uwagi oraz koordynację wzrokowo – ruchową.


Smaczne i zdrowe kanapki kolorowe

,,Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem, zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny, połóż listek zieleniny!”

Śniadanie to posiłek, który stanowi podstawę każdego udanego i pełnego energii dnia. Warto więc zadbać o to, aby dzieci od najmłodszych lat rozumiały znaczenie zdrowego śniadania. 14 listopada, w trakcie zajęć edukacyjnych dzieci z punktu przedszkolnego przypomniały sobie wiadomości na temat zdrowego odżywiania: jakie produkty należy jeść, aby być zdrowym a czego powinniśmy unikać i oczywiście dlaczego musimy się zdrowo odżywiać. Następnie przedszkolaki samodzielnie komponowały zdrowe i kolorowe kanapki, które podczas drugiego śniadania zostały zjedzone z apetytem.


Kto Ty jesteś ? - Polak mały
Niezwykła lekcja historii w oddziale przedszkolnym

Dnia 10 listopada 6-latki, razem z całą społecznością szkolną, obchodziły Święto Niepodległości. Wszystkie dzieci przyszły ubrane na galowo. Dla podkreślenia rangi tego wyjątkowego dnia każde dziecko miało kotylion w barwach narodowych.

Najpierw w sali odbyła się prawdziwa lekcja historii. Dzieci poznały symbole narodowe, utrwaliły nazwę stolicy Polski oraz nazwy historycznych miast związanych z naszym krajem. Poszerzyły swoją wiedzę na temat ojczyzny i jej wcześniejszych losów. Udział w szkolnej uroczystości pomógł zrozumieć dzieciom, czym jest Święto Niepodległości i dlaczego je obchodzimy. Ogromnym przeżyciem dla starszaków było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” i przyłączenie się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.

Razem z dziećmi z drugiego oddziału przedszkolnego posadziły swoje Drzewko dla Niepodległej, o które wspólnie będą dbać.

Dzięki udziałowi w tego typu zajęciach, uroczystościach i przedsięwzięciach, dzieci już od najmłodszych lat kształtują swoje pozytywne postawy, uczą się patriotyzmu i rozwijają swoje uczucia patriotyczne.


"Drzewko dla Niepodległej"

Dzieci z oddziałów przedszkolnych spotkały się w ogrodzie w bardzo ważnej sprawie.
Odwiedzili nas pracownicy Nadleśnictwa Warcino - pani Karolina Gronostaj oraz pan Wojciech Kurkierewicz, którzy włączyli się do naszej akcji "Drzewko dla Niepodległej". Dzięki hojności nadleśnictwa mogliśmy posadzić drzewka jako hołd dla tych, co walczyli o nasza wolność .
Cześć ich pamięci !!!


Warsztaty rękodzielnicze

Dzieci z oddziału "0" biorą udział w grupowym projekcie "Twórcze dzieci".

Podczas zajęć tworzymy różne rękodzieła, które pozwalają nam rozwijać się kreatywnie, ale i odnaleźć nowe pasje. Dziś dowiedzieliśmy się, czym jest makatka. Na małych, tekturowych krosnach rozpoczęliśmy "tkanie" sówek.

Poznaliśmy również budowę maszyny do szycia. Wiemy już, co to jest centymetr krawiecki, stopka, szpulka czy kreda krawiecka.

Efekty naszej pracy na pewno zaskoczą wszystkich.


Herbatka dla Seniora

„Tak mało trzeba nam i dużo tak,
żeby szczęśliwym być, drugiemu szczęście dać.
Wystarczy ciepło rąk, (…) i drobny gest,
na który stać każdego z nas.
Dlatego podziel się herbatką swą
z osobą, która tak lubi pić ją”

Na początku listopada dzieci z punktu przedszkolnego wraz z wychowawczynią zorganizowały akcję pt. „Herbatka dla Seniora”. Celem zbiórki było zebranie różnego rodzaju herbat dla pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” w Słupsku. Dzięki zaangażowaniu społeczności przedszkolnej i szkolnej udało się zebrać około 70 paczek różnego rodzaju herbat. We wtorek, 14 listopada z okazji „Ogólnopolskiego Dnia Seniora” zebrane dary wraz z życzeniami i laurkami wykonanymi przez świetliczaków zostały przekazane Seniorom. Cieszymy się, że podarunki ofiarowane prosto z serca umilą mieszkańcom DPS długie jesienno – zimowe popołudnia i wieczory.


Pasowanie na Starszaka

Dziś w naszej szkole było wielkie poruszenie,ponieważ dzieci z "zerówki" zjawiły się na scenie??

W naszej szkole panuje tradycja taka, że organizujemy Pasowanie na Przedszkolaka - Starszaka !

A wszyscy wiedzą, że rzecz to wielka niesłychanie, gdy starszakiem się zostanie! Wtedy to już wszystko trzeba wiedzieć, pięknie bajkę opowiedzieć... Recytować, tańczyć, śpiewać, na nikogo się nie gniewać??

Wszystkie dzieci warunki te spełniły i na miano STARSZAKÓW w pełni zasłużyły !!!

Mali artyści zaprezentowali przygotowane z dużą starannością wierszyki, piosenki i tańce. Po części artystycznej nastąpił, długo wyczekiwany, akt pasowania. Pan Dyrektor wraz z Panią Wicedyrektor przyjęli dzieci do grona społeczności szkolnej. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz medale.

Gratulujemy naszym wspaniałym Starszakom.

Życzymy, aby każdy dzień w naszej szkole był nową, ekscytującą przygodą!


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

"Bajka wędruje po świecie, dzisiaj do nas zawitała. Drogie dzieci dobrze wiecie, że Was bajka pokochała..."

Świętowanie dnia postaci z bajek było doskonałą okazją, aby przypomnieć dzieciom ulubionych bajkowych bohaterów, ale i przedstawić i zaprezentować ulubionych bohaterów z bajek swoich rodziców.

Dzieci przebrane w piękne stroje z radością wcielały się w różne role i odgrywały scenki teatralne.

Bajkowy poranek dał przedszkolakom dużo radości, a uśmiech na ich twarzach jest najlepszym tego dowodem.



Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej