Rok szkolny 2023/2024


>>Inne lata szkolne<<


Listopad

Warsztaty dziennikarskie

W środę, 22.11.2023r. w Słupskiej Izbie Przemysłowo - Handlowej odbyło się spotkanie grupy dziennikarskiej Młodzieżowe fakty z panem Jakubem Bliskim, General Managerem. Celem spotkania była nauka nagrania podcastu. Młodzież dowiedziała się, że podcast to sposób prezentowania treści w formie audio. Pozwala również dzielić się wiedzą, budować wizerunek eksperta i tworzyć markę osobistą prowadzącego. Grupa była zachwycona spotkaniem, a największą radość sprawiła możliwość siedzenia w prawdziwym studio nagraniowym z mikrofonem w ręce. Okazało się, że nie każdy czuje się na tyle pewny siebie, aby bez tremy mówić do mikrofonu.

Uczestnikami warsztatów byli młodzi ludzie z naszej szkoły, którzy biorą udział w zajęciach dziennikarskich dzięki Stowarzyszeniu Przyjaciół i Sympatyków Szkoły Podstawowej w Głobinie, które uzyskało dofinansowanie w ramach konkursu grantowego fundusz AKUMULATOR SPOŁECZNY.

Nasi młodzi dziennikarze to: Julia Stenka, Natalia Kieraś, Gosia Ćmiel, Marika Kąkol, Natalia Kojder-Wróblewska, Laura Mikutajcis, Kornelia Spera, Hania Żółć, Nel Zabłocka, Michał Wasielewski, Filip Sznajder, Gabrysia Sikorska, Ala Magryta, Mikołaj Kurdasiński, Stasiu Pauliukievich, Kuba Banach, Szymon Bryzek.


15 listopada 2023r. mija kolejna - 107. rocznica śmierci patrona naszej szkoły

.

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, ps. „Litwos”, „Musagetes”, „Juliusz Polkowski”, „K. Dobrzyński” - pisarz, publicysta. Urodzony 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej na Podlasiu, zmarł 15 listopada 1916 w Vevey w Szwajcarii.

Był jednym z pierwszych laureatów tej przyznawanej od 1901 roku nagrody i pierwszym polskim noblistą. W potocznej świadomości Sienkiewicz otrzymał Nobla za powieść „Quo vadis”, tymczasem jury Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie podało w werdykcie, że nagroda ta przypadła polskiemu pisarzowi: „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.

Cała twórczość pisarza to hymn ku czci naszej Ojczyzny, bohaterskie zmagania narodu na przestrzeni dziejów, to krzepienie serc naszych rodaków w trudnych dla Ojczyzny chwilach. W twórczości Sienkiewicza spotykamy się z ponadczasowymi wartościami, które są i pozostaną bliskie każdemu Polakowi - miłość do Boga i Ojczyzny, honor, obowiązek, solidarność, rodzina.

"Ogniem i mieczem" - pierwsza z trzech powieści historycznych, będących częścią Trylogii, pisanej ku pokrzepieniu serc przez w latach 1884–1888. Akcja powieści rozgrywa się w czasie powstania Chmielnickiego na Ukrainie (1648–1651). Główni bohaterowie to: Jan Skrzetuski, Jurko Bohun i piękna Helena.

"Potop"- druga z powieści tworzących Trylogię, wydana w 1886, opowiada o potopie szwedzkim z lat 1655–1660. Głównym bohaterem powieści jest chorąży orszański Andrzej Kmicic, który przybywa na Laudę, aby zgodnie z testamentem Herakliusza Billewicza poślubić jego wnuczkę, Aleksandrę Billewiczównę. W tym momencie rozpoczyna się powieść. Akcja przedstawia lata 1655–1657.

"Pan Wołodyjowski" - trzecia powieść wchodząca w skład Trylogii. Akcja rozgrywa się w okresie wojen z Turcją (1668–1673), a wydarzenia z dziejów Rzeczypospolitej przeplatają się z losami bohaterów. Jednym z nich jest wspaniały patriota Michał Wołodyjowski (mały rycerz). Powieść wydana w 1888 roku odegrała ważną rolę w kształtowaniu postaw patriotycznych końcowego okresu zaborów i w odrodzeniu się niepodległej Polski.


11 Listopada

„Jedenasty listopada to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.” - Tymi słowami uczniowie klas V zaprosili społeczność uczniowską naszej szkoły do obchodów 105. rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczysty apel, przygotowany przez p. Grażynę Diak, p. Marzenę Tuliszkę i p. Elżbietę Stec, odbył się w piątek, 10.11.2023r.

Akademia miała na celu wzbudzenie refleksji na temat faktów historycznych i przy-bliżenie wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie zapre-zentowali utwory i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Na zakończenie zebrani obejrzeli imponujący taniec z szarfami w wykonaniu uczennic klas piątych.

Natomiast o godzinie 11.11 cała szkoła zaśpiewała cztery zwrotki hymnu państwo-wego „Mazurka Dąbrowskiego”, dołączając tym samym do akcji Szkoła do hymnu -2023.

Patriota to nie tylko człowiek stojący w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą i historią. Uczniowie naszej szkoły w pełni wykazali swój patriotyzm.


Warsztaty fotograficzne

W ramach projektu Młodzieżowe fakty członkowie koła dziennikarskiego w środę, 8.11.2023r. w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Ustce spotkali się z p. Krzysztofem Tomasikiem, specjalistą ds. edukacji artystycznej, fotoreporterem Głosu Pomorza. Pan Krzysztof wprowadził młodych ludzi w tajniki fotografii. Od strony praktycznej uczniowie zaznajomili się z pracą fotografa i jak zrobić profesjonalne zdjęcie. To wielka zasługa prowadzącego, który pokazywał m.in. jak wykorzystać oświetlenie do wykonywania zdjęć. Tłumaczył również zasady odpowiedniego kadrowania, podejścia do modela oraz prawidłowego ustawienia. Członkowie koła dziennikarskiego dowiedzieli się, co to jest portret, plan amerykański, perspektywa i fotografowanie z lotu ptaka, a także jak wykorzystać walory światła dziennego podczas robienia zdjęć.

Fantastyczne warsztaty były możliwe dzięki Stowarzyszeniu Przyjaciół i Sympatyków Szkoły Podstawowej w Głobinie, które uzyskało dofinansowanie w ramach konkursu grantowego fundusz AKUMULATOR SPOŁECZNY.


Akcja Zapałka nie ogrzeje

1.11.2023r. nasi Wolontariusze SKC pod opieką p. Sylwii Smugi podczas akcji "Zapałka nie ogrzeje " na słupskim starym cmentarzu zbierali na opał dla najbardziej potrzebujących z naszej szkoły.



Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej