Rok 2022/2023


>>Inne lata<<


Marzec

Z wizytą w teatrze...

"Bez teatru nie ma kultury, a bez kultury nie ma narodu"

Rozlega się dzwonek – jeden, drugi i trzeci. Gaśnie światło, unosi się kurtyna. To ważna część przedstawienia, bo wprowadza widza w świat tajemnicy. Teatr jest dla dzieci rzeczywistością wyjątkową, w której wszystko może się zdarzyć; magią, którą można prawie dotknąć. Pozwala na kontakt z żywym słowem, z aktorem prawdziwym nie tylko tym widzianym przez szklany ekran telewizora. Bycie widzem pomaga w kształtowaniu wrażliwości estetycznej, rozwijaniu zainteresowań czytaniem, sztuką i muzyką. Pozytywny bohater, z którym dziecko spotyka się na spektaklu teatralnym, zdobywa jego uznanie, pomaga w zrozumieniu, dlaczego jakieś zachowanie jest dobre, a inne złe. Tę wyjątkową magię teatru dzieci z punktu przedszkolnego poznały 29 marca 2023 r. w Tatrze Lalki „Tęcza” w Słupsku, uczestnicząc w spektaklu pt. „Sąsiedzi”. Następnie przedszkolaki samodzielnie odkrywały tajemnice ukryte w teatrze. Na zakończenie wyprawy dzieci spacerując ulicami Słupska, odwiedziły park z pomnikiem Henryka Sienkiewicza - Patronem Szkoły.


Wiosenny zielnik

„Na parapecie doniczek bez liku,
trochę nasionek, trochę słoików.
Każdy przedszkolak sadzi i sieje,
i co dzień patrzy, co się tam dzieje.
Pilnuje, żeby nie były suche,
a potem zbiera szczypior, rzeżuchę.
Myje i sieka na kanapeczki
zdrowe roślinki z własnej grządeczki”

Wiosna zawitała na dobre, dzieci z punktu przedszkolnego postanowiły pobawić się ziemią. 31 marca 2023 r. zajęły się sadzeniem roślinek, sianiem rzeżuchy i owsa. Następnie umieściły je w kąciku przyrodniczym, by w kolejnych dniach obserwować co się z nimi będzie działo.


Powitanie wiosny

Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
Przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i mrówki,
Witały ją także dzieci z zerówki…

Powitanie wiosny to dla każdego dziecka ogromne wydarzenie. Emocje rosły z dnia na dzień. Przygotowaniom dzieci do przyjścia wiosny towarzyszyła piosenka pt. Maszeruje Wiosna, która najbardziej spodobała się Łucji i Jagodzie. Dziewczynki śpiewały ją nieustannie, umilając każdą chwilę oczekiwania. W sali, w kąciku przyrody pojawiły się pierwsze wiosenne kwiaty, a w galerii prace plastyczne o tematyce wiosennej.

W dniu 21 marca dzieci pożegnały zimę i z gaikami wróciły do szkoły. Wszystkim towarzyszyły wiosenne kolory. Żółty, zielony, pomarańczowy i fioletowy były motywem przewodnim ubrań dzieci. Podczas pierwszego wiosennego spaceru, dzieci szukały oznak nowej pory roku. Na drzewach zauważyły pączki, a na krzewach małe listki. Pod drzewem obserwowały przebiśniegi, a na polach i w ogrodach pierwsze wiosenne prace.

Radosne i pełne nowych doświadczeń wróciły do szkoły. Przy szkole, na pamiątkę Pierwszego Dnia Wiosny, posadziły bratki

Oceńcie sami, czy dzieci znalazły wiosnę ?

Jeśli tak, to na pewno na dobre pozostanie z nami. Zazieleni łąki, drzewa, trawy i pozwoli rozkwitnąć kwiatom!

Wiosenne pozdrowienia od dzieci z zerówki


Dzień Piekarzy i Cukierników

15 marca dzieci z punktu przedszkolnego postanowiły pochwalić się swoimi umiejętnościami kulinarnymi. Przedszkolaki podzielone na trzy zespoły ubrały fartuszki, umyły ręce i rozpoczęły przygotowania do pracy. Każda grupa miała do wykonania inne zadanie. Jednak w pierwszej kolejności wszystkie przedszkolaki sprawdziły, czy mają niezbędne produkty do przygotowania słodkości. Następnie poszczególne zespoły wykonały przepyszne babeczki – „muffinki”, które trafiły do pieczenia do przedszkolnej kuchni. Wspaniały zapach pieczonych słodkości unosił się po całym przedszkolu. A samodzielnie przygotowane „muffinki” smakowały przedszkolakom wybornie. Oby takich przepysznych okazji w naszym przedszkolu było więcej.


„Przedszkolak bawi się matematyką”

Od II semestru 15 przedszkolaków z punktu przedszkolnego ma możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach matematycznych, które są realizowane w ramach Programu grantowego pt. „Rosnę z matematyką”, finansowanych przez Fundację mBanku. Poprzez udział w zajęciach dzieci nabywają kompetencje matematyczne, czyli zdolność rozwijania i wykorzystywania myślenia i postawy matematycznej do rozwiązywania problemów w codziennych sytuacjach. Przedszkolaki: bawiły się z kostkami, poznały cyfry i liczby, eksperymentowały z różnymi rodzajami wag, potrafią wymienić oraz wskazać cechy charakterystyczne, podobieństwa i różnice w figurach geometrycznych, a także umieją dokonać klasyfikacji pod względem jednej lub kilku cech. Dodatkowe zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci.


Dzień Matematyki

Matematyka otacza nas wszędzie i mamy z nią do czynienia w niemal każdym aspekcie naszego życia. Jako królowa nauk ma swoje święto, które przypada 12 marca. Z tej okazji dzieci z punktu przedszkolnego uczestniczyły w matematycznych zabawach, konkursy i quizach, podczas których mogły sprawdzić swoje umiejętności. W tym dniu przeliczania, klasyfikowania, dodawania, odejmowania, rozwiązywania wszelkiego rodzaju działań nie było końca. Jak się okazało, matematykę uwielbiają wszystkie dzieci. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z różnorodnymi zadaniami ze świata matematyki i w ten sposób uczciły „matematyczne święto”.


Dzień Dżentelmena

„Z okazji święta Waszego,
życzenia wszystkiego najlepszego:
Niech każdy dzień dostarcza Wam radości
i uśmiech zawsze Wam w sercach gości.
Niechaj problemy Was omijają,
A wszystkie dziewczynki i kobiety Was kochają.
Bo jak nikt inny na świecie,
Wy Chłopcy i Panowie na to zasługujecie”

W piątek, 10 marca, dziewczynki z punktu przedszkolnego nie zapomniały o święcie swoich kolegów, czyli „Dniu Mężczyzny”. Były życzenia, laurki, słodkości oraz symboliczny upominek. Tego dnia każdy „mały chłopiec” poczuł się wyjątkowo, jak prawdziwy MĘŻCZYZNA.


Święto Dam

„Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz się w roku zdarza,
gdy 8 marca z gwarem wiosny
wytryśnie z kartek kalendarza.
Tak, to wspaniałe wielkie Święto,
więc śpieszą chłopcy i panowie
z bukietem życzeń w barwach kwiatów
uśmiechnąć się do wszystkich Kobiet”

Dzień 8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie Kobiety. W tym szczególnym dniu chłopcy z punktu przedszkolnego składali życzenia paniom i koleżankom oraz wręczali lizaki, laurki, kwiaty i drobne upominki.


Europejski Dzień Logopedy w punkcie przedszkolnym

Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy w punkcie przedszkolnym zostały przeprowadzone grupowe zajęcia logopedyczne. Zaplanowane na ten dzień aktywności miały na celu ćwiczenia artykulacyjne usprawniające aparat mowy oraz ćwiczenia słuchowe rozwijające percepcję i uwagę słuchową, tak ważną przy różnicowaniu głosek i ich prawidłowej realizacji. We wspólnych zabawach logorytmicznych dzieci usprawniały percepcję słuchową, koordynację ruchową i poczucie rytmu.

Logopeda szkolny Magdalena Świtalska


Europejski Dzień Logopedy w OP

Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Od 2007 roku obchodzony jest także w Polsce. Z tej okazji dzieci z Oddziału Przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach logopedycznych. Dzieci dowiedziały się czym zajmuje się logopeda oraz co powinny robić, aby wyraźnie i poprawnie mówić. Dzieci podczas zajęć usprawniały pracę narządów artykulacyjnych, ćwiczyły prawidłowe oddychanie oraz doskonaliły uwagę i percepcję słuchową. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowanych dla nich zabawach. Frajdy i śmiechu było co niemiara!

Logopeda szkolny Magdalena Świtalska


Dzień piegów

Jak to fajnie mieć piegi
być w kropeczkach po brzegi
rozsypanych na nosku jak mak.

Pierwszego dnia marca, za sprawą DNIA PIEGÓW, na nosach Zerówkowiczów pojawiły się kolorowe piegi. Królowały właściwie wszędzie. Na stolikach, dywanie i podłodze. Najpierw dzieci dowiedziały się, skąd się biorą piegi i dlaczego czasem jest ich więcej, a czasem mniej. Oglądając ilustracje najsłynniejszych piegowatych postaci literackich i filmowych, słuchały piosenki pt. "Jak to fajnie mieć piegi”. Dzieci poznały Pippi Langstrumpf, najsłynniejszego nauczyciela Pana Kleksa, szaloną rudowłosą Anię z Zielonego Wzgórza oraz Rona Weasley’a, najlepszego przyjaciela Harrego Pottera.

Dzień Piegów stał się także świetną okazją do uczenia dzieci szacunku i tolerancji wobec inności. Dzieci zrozumiały, że chociaż różnimy się od siebie wyglądem, mamy wszyscy takie same prawa. Po dzisiejszych zajęciach będą także pamiętały, że piegów nie należy się wstydzić. Bardzo często piegi nazywane są pocałunkami słońca.

Dzień upłynął po znakiem radości uśmiechu i wesołej zabawy.

Wszystkim "pieguskom” życzymy dużo słońca.


Dzień dinozaura

Dinozaury to takie stworzenia,
których już od dawna na świecie nie ma.
Niektóre były duże, wielkości wieżowca,
a inne małe, na przykład jak owca.

W środę, 1 marca, dzieci z zerówki podsumowały swoje trzydniowe zajęcia badawcze na temat życia dinozaurów. Niezależnie od wieku i płci te olbrzymie gady od zawsze wzbudzają fascynację dzieci. Kryją wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i okazałością. Dzień Dinozaura, który przypada 26 lutego (w tym roku była to niedziela), to świetna okazja, aby wyjaśnić wiele tajemnic. Poprzez zabawę, ćwiczenia i zadania do wykonania, dzieci wyruszyły w niezwykłą podróż do czasów prehistorycznych. Sala zamieniła się w Park Jurajski, pokryła ją roślinność, akweny wodne i ogromne drzewa, za którymi czaiły się straszne jaszczury. Dzieci chętnie dzieliły się swoją wiedzą, prezentowane książki zachęcały do słuchania i oglądania. Poprzez różne aktywności dzieci poszukiwały odpowiedzi na pytania: „Kiedy żyły dinozaury? Gdzie mieszkały? Jak wyglądały? Co jadły? Jak się rodziły? Jak i kiedy wyginęły? Skąd wiemy, że istniały?” To tylko niektóre z pytań, które nurtowały naszych małych odkrywców.

Trzy dni poświęcone pracy badawczej i odkrywaniu tajemnic z życia dinozaurów na pewno pozostaną w pamięci zerówkowiczów.



Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej