Projekty

Ślady przeszłości - uczniowie adoptują zabytki

projekt realizowany przez panią Ewę Grabosz-Karnicką

Prezentacja w Warszawie

W roku szkolnym 2005/2006 uczniowie klasy V b i II b uczestniczyli w V edycji ogólnopolskiego programu „Ślady przeszłości - uczniowie adoptują zabytki”, który organizowany jest przez Centrum Edukacji Europejskiej.

W czasie wycieczek po okolicy w 1999r. w ramach edukacji regionalnej uczniowie poszukiwali zapomnianych i zaniedbanych miejsc, zabytków. Zlokalizowali opuszczony poewangelicki cmentarz i poniemiecki obelisk. Zaopiekowali się śladami przeszłości, odtworzyli ich historię, zebrali niezbędną dokumentację dotyczącą tych obiektów, przyczynili się do ich rewitalizacji i dbają o wygląd i pamięć o nich.

Działania, udokumentowane zdjęciami, pozwoliły uczniom wziąć udział w ogólnopolskiej multimedialnej prezentacji stworzonego przez nich projektu pt. „Ocalić od zapomnienia”.

Spośród 300 szkół z całej Polski uczestniczących w programie, 100 zostało zaproszonych do zaprezentowania swoich projektów w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na V Ogólnopolskiej prezentacji projektów „Ślady przeszłości”.

Ogromnym wyróżnieniem dla działalności uczniów jest fakt, że mieli zaszczyt znaleźć się w zaproszonej setce.

Dzięki życzliwości i przychylności wójta gminy Słupsk, 14 czerwca czworo uczniów z klasy V b (Jolanta Żurawska, Marta Zabiegałowska, Karolina Sobisz i Mateusz Kuryłowicz) wraz z panią dyrektor Renatą Lemisiewicz i opiekunem, panią Ewą Grabosz - Karnicką wyjechało na spotkanie w centrum stolicy, w reprezentacyjnym miejscu, w najbardziej znanym młodzieży budynku - Pałacu Kultury i Nauki.


Na VI piętrze, w sali Renesansowej przygotowali swoje stoisko, by w formie „targów” zaprezentować projekt. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Minister Kultury Tomasz Merta, przybyli również przedstawiciele największych muzeów i galerii w Polsce. Zaproszono 14 ekspertów, którym bliskie są działania podejmowane przez młodych na rzecz kultury i tradycji swojego regionu.

W czasie „targów” reprezentanci szkoły prezentowali materiały dotyczące naszej miejscowości (zgromadzone również w „Kronice Głobina”), odwiedzali inne stoiska, mieli zaszczyt rozmawiać z kilkoma ekspertami, między innymi z Janem Jagielskim z Żydowskiego Instytutu Historii, wnikliwie dociekającym szczegółów historii obiektów, które udało się dzięki dużej inicjatywie uczniów ocalić od zapomnienia.


Następnie uczniowie wzięli udział w spotkaniu z niecodziennymi muzykami i wysłuchali wspaniałego koncertu „Kapeli Weselnej”, grającej na niecodziennych instrumentach.

W czasie prezentacji kręcony był film! Uczniowie mieli również zaszczyt znalezienia w świetle obiektywu kamery, a później w momencie, gdy wychodzili na scenę odebrać z rąk eksperta dyplom za udział w programie, mogli zobaczyć siebie, swoich kolegów i nauczycieli na wielkim telebimie. Film okazał się dużą atrakcją i przyniósł wiele radości.


Nasz projekt znalazł się w katalogu wśród 83 projektów.

Przygotowane ekspozycje były wyjątkowe. Trzy sale (ponad 500 m2) wypełnione plakatami, zdjęciami, makietami… Pełnia barw, muzyka, tłumy ludzi - tak wyglądały „targi” projektów.

Potem wspólnie zwiedzaliśmy Stare Miasto. Był to dla nas dzień pełen niezapomnianych doświadczeń i przeżyć.


do góry

Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej